Zahraniční

Policisté zabavili poslanci Kotlebovy strany zbraně

obrazek

Marian Kotleba

FOTO: Radovan Stoklasa, Reuters

27.3.2016 10:08 Až šest kusů různých zbraní zabavila policie poslanci Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Petru Krupovi. Zákonodárce tento týden vyvolal na Slovensku pobouření, když přišel do parlamentu ozbrojen pistolí, kterou následně odevzdal ochrance.

Krupovi byl rovněž zadržen zbrojní průkaz a musí projít novými psychologickými testy, aby ho dostal zpátky, napsal list Denník N.

Na dotaz, proč šel poslanec do parlamentu ozbrojený, se Krupa hájil slovy, že se cítí ohrožen  a zbraň vlastní legálně. Potvrdili to i další poslanci LSNS včetně šéfa strany Mariana Kotleby.

Ostatní kolegové v parlamentu ale poukazovali na skutečnost, že zákonodárci neprocházejí kontrolami a může se stát, že poslanci LSNS mohou sedět v jednacím sále ozbrojeni.

„Poslanci při vstupu do budovy neprochází kontrolou jako novináři nebo návštěvy. Nevidím důvod, proč by měli nosit zbraně do parlamentu. Nevzbuzuje to příliš velkou důvěru,“ řekla webu Aktualne.sk Erika Jurinová, poslankyně za hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

„Je to zastrašování od člověka, který bude chodit do parlamentu bez kontroly, tudíž je možné, že bude v plénu sedět s nabitým revolverem. Kde máme jistotu, že tento extremista v nějakém fašistickém zápalu někoho nezastřelí?“ položil na sociální síti otázku poslanec strany Směr-sociální demokracie Ľuboš Blaha.

Obdivuje Tisa

Na sociální síti Krupa projevoval v minulosti rasistické názory. „Musíme zajistit existenci naší rasy a budoucnost bílých dětí,“ napsal například v roce 2012. Další nenávistné výroky byly namířeny proti Židům. Poslanec se netají obdivem k Jozefu Tisovi, prezidentovi klerofašistického Slovenského státu z let 1939 až 1945.

Šéfka policejní akademie Lucia Kurilovská je přesvědčena, že Krupovy statusy by měly prověřit orgány činné v trestním řízení. „Může jít o hanobení rasy, národa, přesvědčení a jsou tam náznaky vyhrožování,“ řekla Kurilovská serveru Aktuality.sk.

Ivan Vilček, Právo

nahoru

Zahraniční:

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

dnes 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Nový most v Janově může stát za osm měsíců, slibuje provozovatel zřícené stavby

-

dnes 19:45 Video: Firma Autostrade per l'Italia, provozovatel...

Každý rok z výletních lodí záhadně zmizí dvě desítky lidí, píše německý Focus

-

dnes 17:38 Případ turistky z Velké Británie, která uprostřed noci...

Ruský satelit vyvolává v USA obavy, mohl by být určen k ničení družic

-

dnes 17:36 Ruská družice Kosmos 2519 se dostala do centra...

Muslimští poutníci v Miná ukamenovali Satana

-

dnes 16:10 Video: Více než dva milióny muslimských poutníků ze 165...

Kim jaderný program nezastavil, varuje agentura pro atomovou energii

-

dnes 15:04 Severní Korea neplní slib, který dal její vůdce Kim...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů