Ekonomika

Z OKD do července odejde 345 lidí

obrazek

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (uprostřed), ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (vpravo) a vládní zmocněnec Jiří Cienciala na jednání s OKD.

FOTO: Jaroslav Ožana, ČTK

24.3.2016 14:34 (aktualizováno: 24.3.2016 15:15) Z těžební společnosti OKD má k 1. červenci letošního roku odejít 345 lidí, a to z nejrůznějších závodů. Ve čtvrtek to na jednání v Karviné potvrdilo vedení OKD, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Mládek spolu s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (oba ČSSD) v Karviné jednal kromě vedení OKD i s hornickými odboráři.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

"Jednali jsme s vedením OKD a chtěli jsme slyšet jasné slovo, jak si to představují s propouštěním v letošním roce, jaké mají plány. To, co jsme se dozvěděli, je potvrzení toho, co napsali Úřadu práce v Ostravě, že chtějí propustit k 1. červenci až 345 zaměstnanců z nejrůznějších závodů OKD s tím, že to chtějí řešit, pokud možno na dobrovolné bázi těch, kteří o to projeví zájem," řekl Mládek.

Podle něj ministři chtěli vědět, zda je tento stav pro letošní rok konečný. "Takové ujištění jsme tak úplně nedostali a byli jsme odkázáni na to, že bude nutné jednat s novými vlastníky, skupinou Ad Hoc Group, která, jak nám potvrdili, a to pro nás byla nová informace, přece jenom tak rychle nestihla udělat tu operaci vymazání akcií, které vrátili pánové (Zdeněk) Bakala a (Peter) Kadas, a bude ještě chvilku trvat, než skutečně budou zapsáni jako noví vlastníci," dodal.

Na ilustračním snímku černouhelný důl společnosti OKD Důl Darkov

FOTO: Aleš Honus, Právo

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že ministerstvo už chystá sérii opatření, která by měla propouštěným lidem pomoci.

"Hledáme zaměstnavatele, víme, která jsou přesně volná místa, jaké tam jsou pozice, u těch propuštěných lidí pak budeme vědět, kteří na ně případně mohou přejít, kteří by se na to museli rekvalifikovat," uvedla Marksová.

Podezření na tunelování

Odboráři ministrů sdělili své podezření, že firma byla tunelována. "Mám informace o tom, že docházelo k poškozování společnosti bývalými vlastníky. Například v roce 2010 přeúvěrování zhruba 20 miliard, kdy úroky byly ve výši tří procent a zvedly se na osm procent. To znamená, že poškození této společnosti jenom za jednu tuto transakci stála OKD jednu miliardu korun," řekl po jednání Jan Sábel, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu.

Ministři by podle něj měli nechat prověřit, zda neexistoval úmysl tunelovat společnost. "My jsme přesvědčeni o tom, že ano, ale aby se to prokázalo," řekl Sábel.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že k minulým vlastníkům ani minulému vedení společnosti se nebude vyjadřovat. "My jsme dnes ministra Mládka a paní ministryni Marksovou informovali o aktuální situaci v OKD. Informovali jsme je o tom, že plníme stanovený plán těžby. Informovali jsme je o tom, že připravujeme konsolidační plán," uvedl Čelechovský.

S tímto plánem chce společnost v nejbližší době seznámit vládu a následně další organizace a instituce, které se podílejí na řešení situace v OKD.

Firmu potápí levné uhlí

OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. Kromě pracovníků OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích. Právě ministerstva práce a průmyslu chystají seznam opatření, jež mají pomoci propouštěným.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele - skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. NWR v únoru opustil miliardář Zdeněk Bakala, svůj akciový podíl převedl na zbývající vlastníky bezplatně. [celá zpráva]

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Kdo postaví nové jaderné bloky? Ministryně průmyslu jednala s korejskou firmou

-

dnes 11:22 Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO)...

Trump cupoval měnovou politiku EU a Číny

-

včera 22:56 Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s...

Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

-

včera 21:58 Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních...

Kapsch kvůli mýtu podal trestní oznámení na člena komise ÚOHS

-

včera 16:45 Společnost Kapsch podala trestní oznámení na advokáta...

Analytik zpochybnil, že má Tesla na odkup svých akcií. Ty pokračují v pádu

-

včera 16:13 Akcie Tesly, americké automobilky zaměřené na...

Jste v protisměru! Varovné značky vyrostou i v Česku

-

včera 13:40 Video: Česko bude používat pro varování řidičů...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů