Domácí

Němcová protestuje proti semináři o vztazích Česka a Číny ve Sněmovně

obrazek

Poslankyně ODS Miroslava Němcová

FOTO: Milan Malíček, Právo

17.3.2016 15:38 (aktualizováno: 17.3.2016 15:58) Někdejší šéfku Sněmovny, nyní předsedkyni mandátového a imunitního výboru Miroslavu Němcovou (ODS) rozhořčilo, že se v prostorách dolní komory uskuteční příští týden seminář týkající se vztahů mezi Českem a Čínou. Němcové vadí, že na semináři vystoupí profesor stranické školy ústředního výboru KS Číny.

„Vzhledem k tomu, že Česká republika přijala zákon č. 198/1993 Sb., o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, považuji za nepřípustné konání tohoto semináře na půdě Poslanecké sněmovny České republiky,“ tvrdí poslankyně.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Šéfovi komory Janu Hamáčkovi (ČSSD) současně zaslala dopis, v němž ho kritizuje za udělení záštity nad akcí připravovanou místopředsedou Sněmovny Vojtěchem Filipem. „Píši Vám proto, že tímto způsobem chci protestovat proti udělení záštity této akci z Vaší strany,“ uvádí v dopise.

Podle ní se jedná o stranickou záležitost a Sněmovna k takovým akcím sloužit nemá. „Stranické akce se mají odehrávat na půdě jednotlivých stran a přenesení těchto stranických záležitostí na oficiální půdu Sněmovny považuji za nepřípustné,“ tvrdí Němcová.

Hamáček: je to absurdní

Hamáčka prohlášení poslankyně překvapilo. „O tom, jaké akci udělím záštitu, rozhoduji já a nevidím důvod, proč bych to s paní poslankyní Němcovou konzultoval,“ řekl Právu. Prohlášení poslankyně považuje za absurdní. „Usvědčuje ji to z nekompetentnosti v oblasti zahraniční politiky a z naprosté neznalosti čínských reálií,“ dodal Hamáček.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Poznamenal, že akce se koná v souvislosti s oficiální návštěvou prezidenta ČLR v Česku a ve spolupráci s velvyslanectvím ČLR v Praze.

Podle Vojtěcha Filipa jde o seminář, který je pořádán ve spolupráci se suverénním státem OSN, který je stálým členem Rady bezpečnosti. „Je na nich, koho vyberou jako řečníky. Tak jak si my vybíráme řečníky, tak nebudeme lustrovat ty, kdo smí nebo nesmí promluvit na teoretickém semináři,“ řekl Právu místopředseda Sněmovny. Popřel, že by šlo o stranickou akci.

Podle pozvánky se má semináře účastnit také např. poradce prezidenta Jan Kohout, politolog Oskar Krejčí nebo vedoucí střediska bezpečnostní politiky Centra pro sociální ekonomické strategie FSV UK Miloš Balabán.

Němcová navíc v dopise Hamáčkovi argumentuje, že seminář není první akcí, „která vyvolává pochybnosti nad aktivitami Filipa. Poslankyně připomíná Filipovu někdejší cestu do Moskvy pod hlavičkou Sněmovny, kterou označila za bezpečnostní riziko.

Místopředseda komory tehdy cestoval na pozvání svého protějšku z ruské Dumy, bez toho, aby s cestou vyslovil souhlas organizační výbor, jak bývá zvykem. [celá zpráva]

ada, nig, Právo

nahoru

Domácí:

Krčál rezignoval i na funkci šéfa vysočinských soc. dem., zůstává jen členem

-

dnes 20:50 Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál...

VZP platí ročně 10 miliónů firmě spojené s Janouškem

-

dnes 20:48 Všeobecná zdravotní pojišťovna platí ročně 10 miliónů...

Na Lysé hoře napršelo od úterý přes 200 milimetrů

-

dnes 16:43 Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku napršelo od...

Bahno, 35 stupňů, ostré jeskyně. Čeští hasiči popsali záchranu thajských chlapců

-

dnes 16:19 Video: Kalná voda, bahno, dusno a vedro. Tak popisují...

Přijmout v Brně desítky migrantů nikomu neublíží, vzkazuje Žít Brno

-

dnes 15:49 Brněnské koaliční hnutí Žít Brno navrhuje, aby město...

Unikátní operace v Brně zachránila mladému muži nohu

-

dnes 15:20 V závěru minulého týdne byla ve Fakultní nemocnici u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů