Žena

Dioptrické brýle vybírejte podle typu a tvaru obličeje

obrazek

Dioptrické brýle jsou nejen módním doplňkem. Spoustě lidí definují i jejich osobnost.

Profimedia.cz

14.3.2016 13:20 Dioptrické brýle jsou pro většinu lidí nepostradatelným, kolikrát i módním doplňkem. I tato velice užitečná a nepostradatelná pomůcka ale podléhá módním trendům. Vznikají nové tvary, úpravy i barvy. Důležité je umět si vybrat. Rozhoduje o tom většinou tvar a typ obličeje.

Brýle by v první řadě měly ladit s tvarem obličeje. Můžete se řídit několika radami, ale nejlepší bude, když vám pomůže přímo prodejce ve specializované prodejně, tak i někdo blízký, kdo by vám mohl pomoci při rozhodování.

„Výběr obrub by měl být veden myšlenkou propojit charakter člověka s designem brýlí,” říká Filip Žilka z Žilka Optik Studio. „Brýle nejsou doplněk image, ale i stavební kámen lidské identity.”

Formujme obličej

Jeden z nejdůležitějších poznatků vědy je fakt, že ideální tvar obličeje je ovál. Ten hodnotí člověk jako nejpřitažlivější, nejvěrohodnější, nejestetičtější.

„Jediným logickým pravidlem je tedy pracovat s tvarem brýlí tak, abychom formovali obličej do oválu. Pro výběr vhodného designu brýlí hrají ale podstatnou roli i linie obočí, tvar úst, velikost a barva očí, tvar brady, tváře a lícní kosti. Pokud se sledují tyto linie a tvary, v zásadě pracujeme s přirozeností,” dodává Žilka a uvádí několik příkladů.

Má-li člověk klenuté obočí, nemůže nosit brýle rovné v horní části očnice. Velké tmavé oči nejde "zavřít" masivní úzkou obrubou. Majitelé špičaté brady nemohu mít retro kočičí tvar. Jsou-li lícní kosti širší než spánkové, potřebuji brýle široké tak, aby se tato dysbalance vyrovnala, vysvětluje optik.

Oválný obličej

Oválný obličej

FOTO: Profimedia.cz

Tento typ obličeje je velkou výhodou. Brýle se na něj totiž hodí téměř všechny. Proto se můžete kochat a vybírat z toho, co se vám líbí.

„Hranatý tvar brýlí dodá výrazu na přísnosti, kulaté zjemňují rysy. Experimentovat se dá i s  neobvyklými tvary, pro které je oválný obličej velmi vhodný,” radí Eliška Kudláčková, optometristka GrandOptical.

Rayban, 3300 Kč.

FOTO: Luxottica

Kulatý obličej

Kulatý obličej

FOTO: Profimedia.cz

Plné tváře a zaoblené linie si nerozumí s kulatými, velkými „mušími” brýlemi. Sáhněte naopak po tvaru, který je obličeji nejvzdálenější - například po velkých hranatých obroučkách, které proporce vyrovnají. Hodí se ale i brýle bez obrouček.

Pozor na brýle s malými obroučkami. Ty se totiž na obličeji mohou ztratit a obličej ještě více „nafouknou”.

Yamamoto, 14000 Kč.

FOTO: Žilka Optik Studio

Srdcovitý obličej

Srdcovitý tvar

FOTO: Profimedia.cz

Trojúhelníkový, nebo chcete-li srdcovitý tvar, je širší v horní části a směrem k bradě se zužuje. Majitelky tohoto typu tváře by měly sáhnout po jemných oválných, nebo zaoblených obrubách. Neměly by se bát přitom příliš výrazného tvaru. Experimentovat lze i s tvarem obrub!

„Výrazná horní část bez spodního okraje by obličej zbytečně rozšířila, proto raději volte opačnou variantu. Vyhněte se asymetrickým obrubám, hrubým tvarům a příliš barevným brýlím, které v kombinaci se srdcovitým obličejem působí komicky,” doporučuje Eliška Kudláčková.

San Marco, 1590 Kč.

FOTO: Grand Optical

Hranatý obličej

Hranatý obličej

FOTO: Profimedia.cz

Jestliže máte vystouplé lícní kosti, ostré rysy a širokou čelist s hranatou bradou, hodí se na vás spíše oválnější brýle, nebo zajímavější asymetrické brýle s obroučkami, radí optometristka. Ty rozbíjejí geometrické tvary v obličeji a ten pak působí daleko jemněji. Logicky je vhodné vyhnout se brýlím stejného, tedy hranatého a obdélníkového tvaru a malým obroučkám.

San Marco, 1590 Kč.

FOTO: Grand Optical

Filip Žilka ale říká, že už dávno neplatí, že na určitý tvar obličeje patří striktně tak či onak tvarované obruby. „Pravidla padla a nahradily je emoce. Obrovskou roli hraje především sebevědomí,” uzavírá Žilka.

Eva Dvořáková, Novinky

nahoru

Žena:

Čím nákladnější svatba, tím větší riziko rozvodu, tvrdí vědci

-

dnes 08:50 Svatební agentury i časopisy se nás neustále snaží...

Několik triků, jak v létě hřešit, ale příliš nepřibrat

-

dnes 07:17 Léto patří po vánočních svátcích k nejrizikovějšímu...

Jak poznat, zda máte sebedůvěry málo, nebo moc

-

včera 13:56 Umíme reálně ohodnotit svoje vyhlídky, možnosti a...

Ljuba Krbová: Když se dívám přes hledáček foťáku, mám pocit jiné reality

-

včera 09:03 Obrazem: Všichni se jí ptali, co si přála k...

Sexuolog Jaroslav Zvěřina: Muži po infarktu se bojí sexu zbytečně

-

21.7. 14:48 Infarkt není jen stav, který ohrožuje náš život, je to...

Javier Bardem: Ne každý herec je připravený ze sebe udělat na velkém plátně zrůdu

-

21.7. 08:59 Obrazem: Ve filmu se urostlý, skoro 190 centimetrů...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů