Internet a PC

Instalace Linuxu byly zavirované už při stahování

obrazek

Oficiální webové stránky distribuce Linux Mint

FOTO: repro linuxmint.com

24.2.2016 18:16 Kyberzločinci se velmi často zaměřují na počítače s operačním systémem Windows. Jejich pozornosti ale neunikají ani další platformy, na konci minulého týdne si vzali například na mušku také uživatele Linuxu. Podařilo se jim napadnout oficiální stránky jednoho z distributorů, kvůli čemuž si uživatelé stahovali zavirované instalace.

Problémy se týkají uživatelů distribuce Linux Mint, varoval Český Národní bezpečnostní tým CSIRT. Pouze však těch, kteří instalaci stahovali ze stránek linuxmint.com.

„Pokud jste 20. února stahovali ISO obrazy ze stránek distribuce Linux Mint, tak byste měli být na pozoru. Stránky totiž byly hacknuty a útočník změnil odkazy pro stažení ISO souborů na server nabízející upravené verze,“ upozornil bezpečnostní analytik Pavel Bašta z týmu CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.

V tzv. ISO obrazech jsou běžně distribuovány instalace operačních systémů, jde v podstatě o balík jednotlivých součástí dané platformy, který je možné snadno vypálit na CD nebo DVD nosič. Vzhledem k tomu, že tyto balíky jsou zpravidla dosti velké, uživatelé neměli žádnou šanci poznat, že instalace je o pár megabajtů větší kvůli integraci záškodníka.

Antiviry mohou být bezradné

Jak upozornil server Hacker News, škodlivý virus v čisté instalaci operačního systému otevíral útočníkům zadní vrátka ke všem uloženým datům. Snadno prostřednictvím něj mohli do napadeného stroje propašovat další nezvané návštěvníky.

Kolik lidí si závadné instalace stáhlo, bezpečnostní experti neupozornili. V současnosti by však již na stránkách Linux Mint měly být všechny soubory nezávadné.

Nejlepším řešením, jak se tohoto záškodníka zbavit, je smazat celý operační systém a nainstalovat jej znovu. Kvůli tomu, že byl virus součástí systému už během instalace, si s ním totiž některé antivirové programy nemusí poradit.

Vyděračský virus cílil na Linux

Kybernetické útoky na platformu Linux nejsou tak výjimečné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na konci minulého roku se například na tento operační systém zaměřil vyděračský virus z rodiny ransomware.

Útok probíhal úplně stejně jako na platformě Windows. Útočníci se snažili v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se k zašifrovaným datům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod.

Ani po zaplacení výkupného se uživatelé ke svým datům nedostali. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. [celá zpráva]

ort, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Mobily do škol nepatří, britský ministr navrhuje plošný zákaz

-

dnes 13:40 Britské školy by měly úplně zakázat dětem používání...

Hackeři ukradli 700 miliónů korun. Napadli kryptoměnovou burzu Bithumb

-

dnes 11:53 Virtuální mince v hodnotě 35 miliard wonů, tedy v...

Závislost, nebo neškodný koníček? Časté hraní videoher je na seznamu psychických poruch

-

dnes 10:20 Hraní her může být neškodná zábava, stejně tak ale může...

Původní iPhone 3GS se vrátí do prodeje. Stát bude 900 korun

-

dnes 09:46 Premiéru si chytrý telefon iPhone 3GS odbyl už v roce...

Sociální sítě používá denně drtivá většina Čechů

-

včera 15:56 Podíl českých uživatelů internetu, kteří používají...

Nejvýkonnější mobil od Asusu se začne prodávat příští týden. Cena překvapí

-

včera 12:49 Video: Dlouho očekávaný smartphone ZenFone 5Z, který...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů