Zahraniční

Německo odmítlo dodat zbraně Saúdské Arábii

obrazek

Útočné pušky Heckler & Koch G36 používají i americké speciální zásahové policejní síly SWAT.

Profimedia.cz

19.2.2016 15:11 Německo odmítlo minulý rok vydat povolení na vývoz zbraní do Saúdské Arábie, nedodá jí obrněnce a nepovolilo vývoz dílů pro stavbu továrny na výrobu útočných pušek Heckler & Koch G36. Obávalo se, že by mohly skončit v rukou radikálů. Ze stejného důvodu omezuje vývoz ručních zbraní i do dalších zemí, uvedl v pátek ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

„Nejsou to válečné lodě nebo tanky, ale ruční zbraně, které jsou nejčastěji zneužívány v občanských válkách. Proto jsme zavedli omezení pro jejich vývoz do zemí mimo NATO,” řekl Gabriel. Německo tak podle něj nyní vyváží nejméně ručních zbraní za posledních 15 let.

Loni Německo vyvezlo do zemí mimo Severoatlantickou alianci ruční zbraně za 16 miliónů eur (430 miliónů Kč), zatímco v roce 2013 to bylo 42 miliónů eur (1,1 miliardy Kč).

Saúdská Arábie není jedinou zemí, kam Německo v posledním roce razantně omezilo vývoz zbraní nejen kvůli porušování lidských práv, ale také z obav, komu by se zbraně mohly dostat do rukou. Zbrojovka Heckler & Koch kvůli tomu podala žalobu na německou vládu, uvedla kanadská stanice CBS.

Zbraně nebyly pro válčící strany

„Povolení pro export zbraní do Jemenu, Sýrie a Libye se týkala pouze dodávek pro tamní misi OSN. Stejně tomu bylo v případě Libanonu. To znamená, že zbraně tam neposíláme žádné z válčících stran ani tamním vládám,” řekl Gabriel.

„Není správné dodávat zbraně do krizových oblastí. A nelze v této souvislosti ani uvažovat způsobem, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel, a proto ho vyzbrojím,” řekl Gabriel.

Upozornil také na to, že v minulosti země v krizových oblastech často bez povolení prodávaly německé zbraně dál a ty se tak často dostaly i do rukou nepřátel Německa a jeho partnerů.

Islámský stát v roce 2014 ukázal záběry svých bojovníků s německými granáty DM14. Zřejmě šlo o součást dodávek zbraní syrským Kurdům, jedna bedna s municí ale dopadla mimo vyhrazenou oblast. [celá zpráva]

Zbraně z celého světa se pak objevovaly ve Středoafrické republice za vysloveně dumpingové ceny.

Související témata:

Německo

 

Severoatlantická aliance (NATO)

 

 

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

dnes 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Nový most v Janově může stát za osm měsíců, slibuje provozovatel zřícené stavby

-

dnes 19:45 Video: Firma Autostrade per l'Italia, provozovatel...

Každý rok z výletních lodí záhadně zmizí dvě desítky lidí, píše německý Focus

-

dnes 17:38 Případ turistky z Velké Británie, která uprostřed noci...

Ruský satelit vyvolává v USA obavy, mohl by být určen k ničení družic

-

dnes 17:36 Ruská družice Kosmos 2519 se dostala do centra...

Muslimští poutníci v Miná ukamenovali Satana

-

dnes 16:10 Video: Více než dva milióny muslimských poutníků ze 165...

Kim jaderný program nezastavil, varuje agentura pro atomovou energii

-

dnes 15:04 Severní Korea neplní slib, který dal její vůdce Kim...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů