Zahraniční

Islámský stát stále víc zapojuje do bojů děti a mladistvé

obrazek

Islámský stát nedávno zveřejnil video naznačující, že čtyřletý Brit Isa Dare v Sýrii odpálil auto s vězni džihádistů.


19.2.2016 12:57 V řadách bojovníků Islámského státu (IS) stále častěji umírají děti a mladiství, upozornili ve své zprávě výzkumníci z univerzity v americkém státě Georgia. Počet obětí nedospělých bojovníků byl podle odhadů v loňském roce oproti tomu předchozímu téměř dvojnásobný.

Výzkumný tým se zaměřil především na propagandistické materiály IS, který ovládá části Sýrie a Iráku, ale působí i v dalších zemích jako Jemen, Saúdská Arábie či Libye. Převážně videa IS odhalila, že při plnění různých bojových úkolů pro IS loni zemřelo 89 chlapců ve věku 8 až 18 let. To je téměř dvakrát více než o rok dříve.

Hoši většinou umírali při sebevražedných útocích v autech s výbušninami (39 procent případů) a v bitvách (33 procent případů). Většina byla ve věku 12 až 16 let (60 procent), 8 až 12 let bylo šesti procentům obětí.

Jedním z nejmladších atentátníků byl chlapec, který se minulý měsíc odpálil v syrské provincii Aleppo (Halab). Džihádisté posléze zveřejnili video, na němž se „preadolescentní“ hoch loučí se svým otcem.

Zveřejněná čísla jsou jen hrubými odhady. Autoři studie se domnívají, že skutečný počet obětí je vyšší. „Téměř jistě jich zemřelo mnohem víc,“ citoval server BBC jednoho ze spoluautorů Charlieho Wintera.

Výzkum navíc naznačil, že Islámský stát do svých vojenských operací v loňském roce zapojil třikrát více dětí než v roce 2014.

Související téma:

Islámský stát

 

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Do Jižní Koreje přijela severokorejská delegace s generálem z černé listiny

-

dnes 06:14 Do Jižní Koreje v neděli přicestovala vysoká...

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o příměří v Sýrii

-

včera 20:24 Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila rezoluci...

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

včera 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

včera 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

včera 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby