Ekonomika

Veřejné finance budou v roce 2017 vyrovnané, odhaduje ČNB

obrazek

Deficit veřejných financí 2007-2017

FOTO: David Ryneš, Novinky

5.2.2016 09:13 (aktualizováno: 5.2.2016 13:42) Veřejné finance by měly být podle odhadů České národní banky (ČNB) v roce 2017 vyrovnané. Letos počítá ČNB s deficitem veřejných financí 0,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a za loňský rok s deficitem 1,3 procenta HDP. Vyplývá to ze zprávy o inflaci, kterou v pátek zveřejnila ČNB.

Předloni činil deficit veřejných financí 83 miliard, tedy 1,9 procenta HDP. EU požaduje deficit pod třemi procenty HDP.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V listopadu centrální banka počítala v roce 2017 s deficitem veřejných financí 0,1 procenta a letos s 0,6 procenta. Ministerstvo financí deficit veřejných financí podle lednové predikce odhaduje za loňský rok na 1,1 procenta.

„Osobně nejsem tak optimistický. Myslím, že vláda nakonec neodolá pokušení zvýšit výdaje, zvláště před parlamentními volbami. Několik desetinek procenta si tak deficit připíše i v roce 2017,” řekl Novinkám Lukáš Kovanda ze společnosti Roklen. Naposledy veřejný sektor hospodařil vyrovnaně v polovině 90. let.

Deficit veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, výzkumných ústavů a zdravotních pojišťoven.

Veřejný dluh

FOTO: David Ryneš, Novinky

Klesat v následujících letech by měl podle ČNB i celkový vládní dluh, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos by měl jeho podíl k HDP činit 39,7 procenta HDP. Příští rok by dluh měl klesnout podle odhadů ČNB na 38,4 procenta. Za loňský rok ČNB dluh odhaduje na 41,2 procenta HDP.

Podle kritérii pro přijetí eura by vládní dluh neměl překročit 60procentní hranici. ČR tak splňuje obě kritéria pro přijetí eura.

V absolutní hodnotě ale dluh roste. Letos má dosáhnout 1,86 biliónu korun, v roce 2017 1,88 biliónu.

Související téma:

Česká národní banka

 

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Kdo postaví nové jaderné bloky? Ministryně průmyslu jednala s korejskou firmou

-

dnes 11:22 Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO)...

Trump cupoval měnovou politiku EU a Číny

-

včera 22:56 Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s...

Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

-

včera 21:58 Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních...

Kapsch kvůli mýtu podal trestní oznámení na člena komise ÚOHS

-

včera 16:45 Společnost Kapsch podala trestní oznámení na advokáta...

Analytik zpochybnil, že má Tesla na odkup svých akcií. Ty pokračují v pádu

-

včera 16:13 Akcie Tesly, americké automobilky zaměřené na...

Jste v protisměru! Varovné značky vyrostou i v Česku

-

včera 13:40 Video: Česko bude používat pro varování řidičů...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů