Zahraniční

Leninův pomník chtěli vyhodit do povětří. Bolševický vůdce výbuch ustál

obrazek

Socha Lenina v Doněcku. Poškozen byl pouze podstavec.

Profimedia.cz

27.1.2016 14:36 V centru Doněcka, který je baštou proruských separatistů na východě Ukrajiny, se v noci na středu kdosi pokusil vyhodit do povětří pomník vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina. Nepodařilo se.

„U pomníku se odlomil kus podstavce, sama socha zakladatele sovětského státu neutrpěla, památník na Leninově náměstí zjevně poškozen nebyl," napsala povstalecká agentura DAN a dodala, že místo nyní střeží policisté.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle úřadů nebyl při explozi nikdo zraněn. Zástupce velitele sil separatistů Eduard Basurin z útoku obvinil „teroristickou skupinu” z Ukrajiny.

Prozápadní vláda v Kyjevě před časem zahájila tažení proti Leninovým památníkům a dalším pozůstatkům sovětské minulosti. V Rusku je tato snaha vnímána i jako další krok k definitivní roztržce s Ruskem, kde Leninovy pomníky dodnes vévodí hlavním náměstím většiny měst.

Putin ctí komunistické ideje

K neúspěšnému atentátu na Leninův pomník došlo nedlouho poté, co ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Leninovo učení v konečném výsledku vedlo ke zničení historického Ruska i k rozpadu Sovětského svazu. Dodal nicméně, že se mu komunistické ideje stále velmi líbí. [celá zpráva]

„SSSR vznikl na základě úplné rovnoprávnosti s právem vystoupit ze Sovětského svazu, což byla časovaná bomba pod naší státností. Přitom hranice se určovaly zcela svévolně a zdaleka ne vždy odůvodněně. Ukrajině například předali Donbas pod záminkou zvýšení procenta proletářů, aby měli na Ukrajině větší podporu. To bylo fantazírování," vysvětloval Putin.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Na Ukrajině zadrželi bývalého detektiva ÚOOZ, měl nezákonně prodávat zařízení k odposlechu

-

dnes 07:56 aktualizováno Čechem zadrženým na Ukrajině je bývalý...

Rodiče zemřelého amerického studenta podali žalobu na KLDR, kde byl vězněn

-

dnes 06:00 Rodiče zesnulého amerického studenta Otto Warmbiera...

Kim jako první vůdce KLDR vstoupil na půdu Jižní Koreje. Historické setkání korejských lídrů září úsměvy

-

dnes 05:15 Video: aktualizováno Severokorejský vůdce Kim Čong-un...

Islamisté z Boko Haram zaútočili na Maiduguri, snaží se osvobodit spolubojovníky

-

včera 23:17 Na město Maiduguri na severovýchodě Nigérie zaútočili...

Americký komik Bill Cosby je vinný, rozhodla porota. Za znásilnění mu hrozí deset let

-

včera 20:01 aktualizováno Porota soudu shledala amerického komika...

Chorvatsko chce dostavět most na Pelješac. Pobouřená Bosna je proti

-

včera 19:07 Chorvatsko se po šesti letech vrací k výstavbě mostu,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby