Zahraniční

Leninův pomník chtěli vyhodit do povětří. Bolševický vůdce výbuch ustál

obrazek

Socha Lenina v Doněcku. Poškozen byl pouze podstavec.

Profimedia.cz

27.1.2016 14:36 V centru Doněcka, který je baštou proruských separatistů na východě Ukrajiny, se v noci na středu kdosi pokusil vyhodit do povětří pomník vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina. Nepodařilo se.

„U pomníku se odlomil kus podstavce, sama socha zakladatele sovětského státu neutrpěla, památník na Leninově náměstí zjevně poškozen nebyl," napsala povstalecká agentura DAN a dodala, že místo nyní střeží policisté.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle úřadů nebyl při explozi nikdo zraněn. Zástupce velitele sil separatistů Eduard Basurin z útoku obvinil „teroristickou skupinu” z Ukrajiny.

Prozápadní vláda v Kyjevě před časem zahájila tažení proti Leninovým památníkům a dalším pozůstatkům sovětské minulosti. V Rusku je tato snaha vnímána i jako další krok k definitivní roztržce s Ruskem, kde Leninovy pomníky dodnes vévodí hlavním náměstím většiny měst.

Putin ctí komunistické ideje

K neúspěšnému atentátu na Leninův pomník došlo nedlouho poté, co ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Leninovo učení v konečném výsledku vedlo ke zničení historického Ruska i k rozpadu Sovětského svazu. Dodal nicméně, že se mu komunistické ideje stále velmi líbí. [celá zpráva]

„SSSR vznikl na základě úplné rovnoprávnosti s právem vystoupit ze Sovětského svazu, což byla časovaná bomba pod naší státností. Přitom hranice se určovaly zcela svévolně a zdaleka ne vždy odůvodněně. Ukrajině například předali Donbas pod záminkou zvýšení procenta proletářů, aby měli na Ukrajině větší podporu. To bylo fantazírování," vysvětloval Putin.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Ženu v USA po výběru vysoké částky z banky přepadl gang a přejel ji autem

-

dnes 07:44 Video: Bezpečnostní kamera ve městě Houston v americkém...

Venezuelu postihlo zemětřesení o síle 7,3 stupně

-

dnes 05:02 aktualizováno Severovýchod Venezuely postihlo v úterý...

Írán představil první domácí stíhačku

-

dnes 04:45 Video: Na přehlídce zbrojní techniky v Teheránu...

Bývalý šéf Trumpovy kampaně Manafort je vinen z daňových podvodů

-

včera 22:49 aktualizováno Americká porota v úterý uznala částečně...

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

včera 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Říkejte o tom mladým, aby se to už nestalo, apeloval Kiska v projevu k srpnu 1968

-

včera 19:58 Slovenský prezident Andrej Kiska vyzval při...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů