Domácí

Ministerstvo nedoporučuje těhotným ženám cesty do Latinské Ameriky

obrazek

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

27.1.2016 13:45 Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s šířením nákazy zika virem (ZIKAV) v zemích Latinské Ameriky nedoporučuje těhotným ženám, aby do těchto oblastí cestovaly. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Němeček uvedl, že informace o záchytu nakažených v Evropě, o němž informovala média, zatím nebyla oficiálně potvrzena. [celá zpráva]

„Chtěl bych uklidnit českou veřejnost, že co se týče rizika přenosu tohoto viru v ČR, tak je prakticky nulové,” konstatoval ministr.

Zdůraznil zároveň, že doporučení necestovat do postižených zemí se vztahuje pouze na těhotné ženy. Po případném prodělání infekce není zhruba po měsíci případné těhotenství rizikové. Seznam zemí, do nichž by se neměly gravidní cestovatelky vydávat, upřesní podle něj ministerstvo zahraničí.

Infekce je přenášena komáry. Inkubační doba onemocnění, které se projevuje zvýšenou teplotou, bolestmi či otoky kloubů, vyrážkou, případně zánětem spojivek, je tři až 12 dnů. Virus je nebezpečný pouze u těhotných, neboť může způsobovat mikrocefalii, což je nedostatečné vyvinutí mozku plodu.

Virus se poprvé objevil v roce 1947 v lese Zika v Ugandě a výrazný nárůst jeho aktivity byl zaznamenán v loňském roce zejména v Brazílii. Zatímco v roce 2014 tam bylo zaznamenáno pouze 147 novorozenců s mikrocefalií, loni do začátku prosince se jednalo o 1248 případů.

„Riziko přenosu infekce ZIKAV je v současné době v zemích EU velmi nízké, protože klimatické podmínky nejsou vhodné pro rozšíření přenašečů,” uvedlo již před časem ministerstvo.

Související téma:

Virus zika

 
jas, Novinky

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

dnes 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

dnes 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

dnes 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

dnes 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

dnes 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...

Ledová noc? To ještě nic nebylo, přijdou silnější mrazy, varují meteorologové

-

dnes 11:02 aktualizováno Meteorologové v sobotu dopoledne...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby