Ekonomika

Slovenští učitelé stávkují. Děláte z nás migranty, vzkazují Ficově vládě

Vláda dělá z učitelů migranty, hlásá transparent protestujících učitelů v Bratislavě

ZDROJ: Právo

25.1.2016 10:23 (aktualizováno: 25.1.2016 13:27) „Vláda dělá z učitelů migranty“, hlásal jeden z transparentů na pondělním několikatisícovém shromáždění učitelů na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání. Do časově neomezené stávky vstoupilo v pondělí celkem 11 550 učitelů ze 742 škol po celém Slovensku.

„Postavení učitele v dnešní době vůbec není adekvátní tomu, co dělá. Nesouhlasím s premiérem Ficem, že pro učitele udělali dostatek,“ řekla Novinkám Mária Homolová učitelka základní školy ve městě Senec na západě Slovenska.

„Jsem tady za rodiče. Mám syna, který letos maturuje a už teď spřádá plány, jak odejít z této země. Nejen se školstvím tady asi není něco v pořádku,“ uvedla Jana z Bratislavy.

Stávka učitelů začala shromážděním v Bratislavě

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Podle jednoho z organizátorů stávky Vladimíra Crmomana z Iniciativy slovenských učitelů zcela zavřených zůstaly tři stovky škol. „Neskončíme, dokud nezvítězíme,“ řekl Crmoman davu na náměstí. Učitelé se následně přesunuli před budovu slovenského parlamentu.

Shromáždění učitelů přišli podpořit zdravotní sestry, lékaři i umělci. „Jsem tady, jako matka. Podporuji učitele. Pokud by se škola, kam chodí můj syn, nezapojila do stávky, asi bych zvažovala, že ho dám jinam,“ řekla bojovně naladěná herečka Zuzana Fialová.

Žačka podporuje svou učitelku

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Učitelé požadují zvýšení mezd o 140 eur (3780 Kč) a navýšení rozpočtu školství o 400 miliónů eur (10,8 miliardy korun). Ministr školství Juraj Draxler označil tyto požadavky za ultimativní. „I kdybych rád vyhověl, technicky to není možné. Není možné svolat parlament a změnit rozpočtovou kapitolu,“ konstatoval Draxler.

Premiér Robert Fico připomněl, že několik týdnů před parlamentními volbami z iniciativy učitelů „trčí hodně politiky“. Předseda vlády konstatoval, že ve čtyřletém období jednobarevné vlády strany Směr-sociální demokracie stouply platy učitelů o 22 procent.

Vláda dělá z učitelů migranty, hlásá transparent protestujících učitelů v Bratislavě

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Ivan Vilček, Právo

nahoru

Ekonomika:

Nissan testuje sdílení jízd v samořízených vozech. Chce konkurovat Uberu

-

včera 16:43 Japonská automobilka Nissan Motor Co v pátek...

Část Čechů bohatne, luxus jede

-

23.2. 19:25 Ačkoliv je každý desátý Čech podle statistiků v...

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

-

23.2. 18:13 aktualizováno Energetická skupina ČEZ v pátek...

Developer dostal pokutu 300 tisíc za poškození přírody v Krkonoších

-

23.2. 15:27 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila...

Prodej ČEZ v Bulharsku stál hlavu tamní ministryni energetiky

-

23.2. 13:57 aktualizováno Bulharská ministryně energetiky...

Čínská vláda převzala kontrolu nad obří pojišťovnou. Šéfa obvinila

-

23.2. 13:07 Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby