Kariéra

Na trhu chybějí sládci

obrazek

Profesor Pavel Dostálek z Ústavu biotechnologie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, který se od počátku své profesní kariéry věnuje výzkumu a vzdělávání v oboru pivovarství a sladařství.

FOTO: Šimánek Vít, ČTK

21.1.2016 08:00 V České republice je v současné době větší poptávka po sládcích, než kolik jich je dostupných na trhu práce. Na setkání s novináři to uvedl profesor Pavel Dostálek z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). V budoucnu sice počet nových sládků poroste, protože však v posledních letech každý rok přibývá v ČR na 50 minipivovarů, potřebný počet absolventů z vysokých škol a učňovských oborů nevyjde.

Například z VŠCHT podle Dostálka ročně vzejde okolo osmi absolventů magisterského stupně, kteří dokáží vařit pivo. Jeden sládek může být garantem až pro čtyři pivovary. "Nedokážu říct, jak častá je to praxe, ale je to možné. Postupem času si myslím, že se situace bude řešit, jak budou nabíhat noví absolventi," uvedl profesor.

Nejde jen o sládky

Ve velkých pivovarech je ale třeba odborníků nejenom na pozicích sládků. "Vzdělání v oboru mají například vedoucí laboratoří nebo sladmistr," dodal sládek Gambrinusu Pavel Zítek. Podle něj je navíc třeba alespoň desetileté praxe, aby se z absolventa stal mistr v oboru. Jak uvedl Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje, jsou lidé s vysokoškolským vzděláním i na pozicích, jako je vedoucí provozu.

Nedostatek technických odborníků je obecný

V Česku se podniky dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců, chybějí zejména pracovníci na kvalifikovaných technických pozicích. Firmy podle Svazu průmyslu a dopravy hledají nejen středoškoláky s maturitou a učně, ale dvě třetiny z nich potřebují právě vysokoškoláky technického zaměření.

Podnikům chybějí vhodní uchazeči z technických profesí napříč všemi obory, jako jsou svářeči, slévači, soustružníci, obráběči, zámečníci nástrojaři, elektrikáři, mechanici, opraváři strojů, obsluha CNC strojů aj. Jen řidičů nákladních aut a kamionů podle některých odhadů chybí v ČR více než 6000.

Novinky, ČTK

nahoru

Kariéra:

Rodinné podniky čeká výměna stráží

-

17.4. 13:36 České rodinné podniky zažívají dobré časy. Polovina ze...

Práce baví přes polovinu lidí

-

16.4. 12:27 Průzkum zabývající se motivací českých zaměstnanců...

Rozdíly v odměňování mužů a žen se v Česku příliš nemění

-

13.4. 13:06 Hlavním tématem devátého ročníku vzdělávací konference...

Poradna: Výpověď pro nadbytečnost pohledem Nejvyššího soudu

-

12.4. 11:24 Výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů je...

Absolventi nejsou mnohdy připraveni vstoupit na trh práce, tvrdí personalisté

-

11.4. 11:35 Někteří absolventi škol se mohou stát ohroženou...

Dvanáctihodinový směnný provoz je zastaralý, říká odborník

-

9.4. 12:15 Podle průzkumu Českého statistického úřadu pracuje v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů