Domácí

Liberecká zoo získala tři vzácné orly

obrazek

Orel královský v Liberci

FOTO: ZOO Liberec

14.1.2016 18:27 Dva orli královští a jeden orel nejmenší rozšířili osazenstvo zoologické zahrady v Liberci. Vzácné orly získala zoo po téměř rok trvajícímu vyjednávání s Izraelem, sdělil mluvčí liberecké zoo Jan Kubánek.

Dravce zahrada získala už na konci roku 2015, museli však do karantény. Nyní už jsou ale v zázemí zoo, kde se ošetřovatelé budou pokoušet o jejich spárování a následný úspěšný odchov mláďat.

„V Evropě se množení orlů královských prozatím daří jen u dvou z celkového počtu 17 sestavených párů. V Liberci se pokusí o vylepšení této zlé bilance právě prostřednictvím ptáků z Izraele,“ upřesnil Kubánek.

Druhý z dvojice orlů královských přivezených z Izraele

FOTO: ZOO Liberec

Dovezení orli královští pochází z volné přírody a oba jsou handicapování. „Oběma chybí kus křídla a nemohou létat. Jejich návrat do volné přírody tudíž není možný, ale pro celý chov mohou být velmi důležití. Snad budeme mít v Liberci více štěstí, v izraelské zoo se pár rozmnožit nezadařilo,“ doplnil zoolog Jan Hanel.

Neznámé pohlaví

Ze stejného důvodu byl přivezen i orel nejmenší, který doplní již dva chované páry. Jeho pohlaví doposud není známé, bude ho proto muset určit až rozbor DNA.

Pohlaví orla nejmenšího zatím není známé.

FOTO: ZOO Liberec

Orel královský se v přírodě vyskytuje v otevřených krajinách s osamocenými stromy od střední Evropy po Mongolsko. „Jeho celková populace se odhaduje na cca sedm tisíc párů, z čehož naprostá většina žije ve východní části bývalého Sovětského svazu. Ve střední a východní Evropě čítá populace kolem 350 párů, z toho zhruba 70 na Slovensku a v Maďarsku,“ uvedl mluvčí.

Orel nejmenší naopak hnízdí v severozápadní Africe, jižní Evropě a střední Asii. V Evropě nyní žije přibližně 5200 párů.

lsi, Novinky

nahoru

Domácí:

Krčál rezignoval i na funkci šéfa vysočinských soc. dem., zůstává jen členem

-

dnes 20:50 Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál...

VZP platí ročně 10 miliónů firmě spojené s Janouškem

-

dnes 20:48 Všeobecná zdravotní pojišťovna platí ročně 10 miliónů...

Na Lysé hoře napršelo od úterý přes 200 milimetrů

-

dnes 16:43 Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku napršelo od...

Bahno, 35 stupňů, ostré jeskyně. Čeští hasiči popsali záchranu thajských chlapců

-

dnes 16:19 Video: Kalná voda, bahno, dusno a vedro. Tak popisují...

Přijmout v Brně desítky migrantů nikomu neublíží, vzkazuje Žít Brno

-

dnes 15:49 Brněnské koaliční hnutí Žít Brno navrhuje, aby město...

Unikátní operace v Brně zachránila mladému muži nohu

-

dnes 15:20 V závěru minulého týdne byla ve Fakultní nemocnici u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů