Domácí

Neberte lidem zbraně, znělo na sněmovním semináři

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

14.1.2016 15:56 Návrh Evropské komise, který by silně omezil možnost nošení zbraní, vzbudil mezi některými českými politiky velkou nevoli. Proti jsou i držitelé zbraní, historici a myslivci. Odzbrojování obyvatelstva se dotkne jen slušných lidí, protože zločinci si zbraně obstarají vždy, znělo na čtvrtečním semináři v Poslanecké sněmovně, který uspořádali členové bezpečnostního výboru a na kterém vystoupili i zástupci odborné veřejnosti.

„V dnešní době odzbrojovat obyvatelstvo je velice nerozumné,“ řekl na úvod zasedání bezpečnostního výboru jeho předseda Roman Váňa (ČSSD). Posléze dodal, že jej mrzí, že se nedostavil žádný zástupce Evropské komise.

KOMENTÁŘE DNE:
Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

„Jestli něco nemohla Evropská komise hůře načasovat, tak toto. Víme, že ten návrh tam leží nějakou dobu. Tuším, že od roku 2008. A přišli s tím po Paříži, což je samo o sobě scestné,“ uvedla poslankyně ODS Jana Černochová, která se tematikou dlouhodobě zabývá.

Řekla také, že z médií zná řadu případů, kdy ozbrojený náhodný kolemjdoucí zachránil svou zbraní někomu život, zdraví či majetek. Dodala však, že tyto případy se dějí především v USA a Izraeli.

Proti je i ministerstvo vnitra

Proti nápadu Evropské komise protestovali i zástupci ministerstva vnitra. „My se domníváme, že tady komise šlápla úplně stranou, úplně někam jinam než šlápnout měla,“ uvedl ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality z ministerstva vnitra David Chovanec (shoda jména s ministrem vnitra je náhodná).

Podle Chovance v souvislosti s útoky v Paříži navrhla Evropská komise řadu opatření, z nichž velká část mířila skutečně tím správným směrem, nicméně vyhláška o střelných zbraních mezi ně nepatří. Evropská komise by se podle něj měla spíše zabývat obchodem s nelegálně drženými zbraněmi.

Český systém funguje a restrikce nic neřeší

Jeho slova potvrdil i Pavel Černý ze sdružení LEX, které brání zájmy držitelů legálních zbraní. Ten svou přednášku pojal i jako výlet do historie a ukázal, že zbraně vždy odebíraly lidem nedemokratické a totalitní režimy.

„V Německu byli první odzbrojeni Židé. Kdyby se to nestalo, jejich převážení do koncentračních táborů by možná vypadalo jinak,“ řekl Černý. Uvedl také, že ve Velké Británii, která má jednu z nejpřísnějších zbraňových legislativ na světě, se od roku 1997, kdy zákon téměř vyloučil vlastnictví ručních střelných zbraní, prudce zvýšila trestná činnost páchaná právě ilegálními palnými zbraněmi.

„Státy EU by se měly inspirovat naší bezproblémovou a funkční legislativou, kterou by nám mohl závidět celý svět,“ řekl Černý.

Směrnice se bude předělávat

Pokud by vyhláška byla přijata, dopadla by patrně i na znehodnocené zbraně v muzeích, které by se zřejmě musely zlikvidovat. Komisi ke zpřísnění inspirovaly případy, kdy teroristé dokázali přeměnit neaktivní zbraň ve funkční. Proti tomu protestují historici: podle ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka jsou zbraně součástí národního kulturního dědictví.

„Stejně tak bychom mohli dojít k názoru, že automobilový průmysl představuje nebezpečí, proto je potřeba auta omezit a nenávratně znepojízdnit,“ řekl Knížek. Riziko, že by někdo odcizil zbraň ze státní instituce, je podle něj naprosto minimální. „Ke krádeži ostré zbraně z vojenského historického ústavu nikdy nedošlo,“ uvedl.

Předseda bezpečnostního výboru Váňa dále sdělil, že směrnice, které byla předložena Evropskému parlamentu, byla nakonec vrácena k přepracování. Podle jeho výkladu by se v případě přijetí směrnice na území Evropské unie již nemohly vyrábět některé druhy zbraní. Navíc Česká republika by musela vynaložit 2,5 až tři miliardy korun na vykoupení všech zbraní, co jsou nyní mezi obyvateli. Vyhláška prý totiž neumožňuje je vyvlastnit.

Jan Martinek, Barbora Janáková, Právo

nahoru

Domácí:

Novým ministrem školství má být Stanislav Štech, oznámil premiér

-

dnes 13:19 Video: aktualizováno Premiér Bohuslav Sobotka v pátek...

Sněmovna vyzvala vládu, aby našla viníka za kiksy při stavbě dálnice D47

-

dnes 12:59 Poslanci žádají vládu, aby stanovila odpovědnost za...

Soud zamítl kasační stížnost obcí proti Pražskému okruhu

-

dnes 10:54 aktualizováno Obce a části metropole, které podaly...

Kandidáty ČSSD na Hrad by mohl být Štěch nebo Zaorálek, připustil Sobotka

-

dnes 10:43 Chování prezidenta Miloše Zemana během vládní krize...

Bělobrádek: Účastí na sjezdu sudetských Němců politickou sebevraždu nepáchám

-

dnes 10:40 Video: Je to určité gesto, které může pomoci smíření,...

Sněmovna nedovolila vyslýchat členy komise k reorganizaci policie

-

dnes 09:52 Poslanecká sněmovna neumožní Generální inspekci...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby