Domácí

Mogheriniová v Praze pochválila ČR za konstruktivní přístup k migrační krizi

obrazek

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek a šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová v Praze na tiskové konferenci

FOTO: Michal Doležal, ČTK

11.1.2016 13:06 Šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová se v pondělí při své návštěvě Prahy sešla s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), s nímž probrala hlavně otázku zvládnutí současné migrační krize. Mogheriniová ocenila, že česká vláda nejen v otázce uprchlíků zastávala při jednání v EU vyváženou a konstruktivní pozici.

Zaorálek a Mogheriniová se shodli na tom, že pro evropskou zahraniční politiku je důležitá zejména jednota. Český ministr po jednání řekl, že klíčovou otázkou v tématu migrace je momentálně ochrana vnější hranice. Podotkl, že česká vláda na to dlouhodobě poukazovala a ukazuje se, že měla pravdu. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí přílivu migrantů jsou podle něj fungující hotspoty.

„Není to dokonalé, musí se na tom zapracovat. Ochrana vnějších hranic je ta oblast, kde se EU má dohodnout na tom, že musíme být schopni to dělat společně," řekl český ministr.

Mogheriniová dodala, že Unie musí čelit krizím jednotně, a ocenila konstruktivní a vyvážený přístup české vlády nejen k otázkám, které se týkají migrace. „Pozice, kterou jste vyjadřovali vy i premiér, je vždy ta, která poukazuje na jednotu EU jako nezbytnou pro řešení krizí," uvedla. Česká republika podle ní zvolila chytrý přístup.

Evropa musí zajistit bezpečnost, řekl Zaorálek

Na jednání se podle Mogheriniové nemluvilo o nedávných útocích na ženy v německých městech. Oba diplomaté násilí důrazně odsoudili. Zaorálek podotkl, že podobné útoky jednoznačně dokazují, jak důležité je při přijímání uprchlíků dodržovat pravidla. Evropa je podle něj povinna zajistit, aby se přicházející lidé řídili zákony a nenarušovali bezpečnost.

Mogheriniová se Zaorálkem po dopoledním jednání společně vystoupí ve veřejné debatě nazvané Budoucnost Evropy v propojeném světě.

Odpoledne přijme Mogheriniovou ve Strakově akademii premiér Bohuslav Sobotka. Tématy jednání budou kromě Globální bezpečnostní strategie také situace v Evropě a otázka migrace.

V programu šéfky unijní diplomacie je i schůzka s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a dalšími členy parlamentu nebo s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO).

Související témata:

Federica Mogheriniová

 

Lubomír Zaorálek

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Hamáček v Plzni obhajoval vládu s ANO, řada tamních členů ČSSD je ale stále proti

-

včera 23:01 Sociální demokraté v Plzeňském kraji vstup do vlády s...

Babiš chce v zahraniční politice shodu s prezidentem

-

včera 17:52 Pro budoucí vládu je důležitá shoda s prezidentem v...

Nebudeme-li plnit závazky, nelze počítat s vřelostí USA, varoval generál Pavel

-

včera 12:42 Spojené státy mohou podle šéfa vojenského výboru NATO...

Pokud sucho nepoleví, bude Vltava v červenci nesjízdná

-

včera 10:05 Pokud potrvá dosavadní sucho, nebude v červenci pro...

Noční požár garáže v Kroměříži způsobil třímiliónovou škodu

-

včera 09:51 Škodu za tři milióny korun si vyžádal požár, který v...

Jablek bude dost, ale počasí nepřeje meruňkám

-

včera 08:18 Ani suché počasí nepřibrzdilo nástup jara, sadaři se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby