Domácí

Mogheriniová v Praze pochválila ČR za konstruktivní přístup k migrační krizi

obrazek

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek a šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová v Praze na tiskové konferenci

FOTO: Michal Doležal, ČTK

11.1.2016 13:06 Šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová se v pondělí při své návštěvě Prahy sešla s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), s nímž probrala hlavně otázku zvládnutí současné migrační krize. Mogheriniová ocenila, že česká vláda nejen v otázce uprchlíků zastávala při jednání v EU vyváženou a konstruktivní pozici.

Zaorálek a Mogheriniová se shodli na tom, že pro evropskou zahraniční politiku je důležitá zejména jednota. Český ministr po jednání řekl, že klíčovou otázkou v tématu migrace je momentálně ochrana vnější hranice. Podotkl, že česká vláda na to dlouhodobě poukazovala a ukazuje se, že měla pravdu. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí přílivu migrantů jsou podle něj fungující hotspoty.

„Není to dokonalé, musí se na tom zapracovat. Ochrana vnějších hranic je ta oblast, kde se EU má dohodnout na tom, že musíme být schopni to dělat společně," řekl český ministr.

Mogheriniová dodala, že Unie musí čelit krizím jednotně, a ocenila konstruktivní a vyvážený přístup české vlády nejen k otázkám, které se týkají migrace. „Pozice, kterou jste vyjadřovali vy i premiér, je vždy ta, která poukazuje na jednotu EU jako nezbytnou pro řešení krizí," uvedla. Česká republika podle ní zvolila chytrý přístup.

Evropa musí zajistit bezpečnost, řekl Zaorálek

Na jednání se podle Mogheriniové nemluvilo o nedávných útocích na ženy v německých městech. Oba diplomaté násilí důrazně odsoudili. Zaorálek podotkl, že podobné útoky jednoznačně dokazují, jak důležité je při přijímání uprchlíků dodržovat pravidla. Evropa je podle něj povinna zajistit, aby se přicházející lidé řídili zákony a nenarušovali bezpečnost.

Mogheriniová se Zaorálkem po dopoledním jednání společně vystoupí ve veřejné debatě nazvané Budoucnost Evropy v propojeném světě.

Odpoledne přijme Mogheriniovou ve Strakově akademii premiér Bohuslav Sobotka. Tématy jednání budou kromě Globální bezpečnostní strategie také situace v Evropě a otázka migrace.

V programu šéfky unijní diplomacie je i schůzka s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a dalšími členy parlamentu nebo s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO).

Související témata:

Federica Mogheriniová

 

Lubomír Zaorálek

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Ministerstvo zvažuje zpoplatnění vody na zasněžování, skipasy mohou podražit

-

dnes 17:15 Na veřejnost se v minulých dnech dostaly informace o...

Poslanec Válek nestihl hlasování o důvěře vládě. Zasekl se na zasněžené D1

-

dnes 16:36 Kalamita na dálnici D1 zkomplikovala dopravu spoustě...

Aktivisté Greenpeace protestovali na balkónu ministerstva průmyslu

-

dnes 14:42 aktualizováno Aktivisté Greenpeace v úterý odpoledne...

Babiš se podle Kalouska usvědčil, že v roce 2012 věděl, že je vlastníkem Čapího hnízda

-

dnes 14:31 aktualizováno Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava...

Morava hlásí sněhovou kalamitu

-

dnes 12:53 aktualizováno Na jižní Moravě byl kvůli hustému...

ROP nechce vyjmout Čapí hnízdo z evropského financování

-

dnes 11:53 aktualizováno Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby