Věda a školy

Ministerstvo práce chce podpořit vznik dostupných mikrojeslí

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Petr Hloušek, Právo

5.1.2016 11:43 Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje v rámci Operačního programu Zaměstnanost dvě výzvy, které umožní získat finanční podporu na vznik a provoz mikrojeslí. Resort tím reaguje na nedostatečný počet zařízení nabízejících rodičům péči o děti, případně na jejich obtížnější finanční dostupnost.

„Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že služby poskytující péči o nejmenší děti by měly být dostupné všem zájemcům, tedy jako veřejná služba. Soukromá zařízení jsou totiž pro řadu rodičů finančně nedostupná,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Mikrojesle jsou veřejnou službou, která nabízí pravidelnou profesionální péči o děti od šesti měsíců do čtyř let v kolektivu maximálně čtyř dětí. Pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně.

Chtějí garantovat místo v jeslích

Výzvy ministerstva práce umožňují obcím, organizacím zřízeným obcemi či neziskovým organizacím získat finanční podporu na vybudování a provoz mikrojeslí.

Cílem je pilotně ověřit nový systém služeb, které poskytují péči o předškolní děti, zajistit průběžné vzdělávání chův pro tato zařízení a ověřit možnosti zavedení tzv. garance místa v předškolních zařízeních pro děti od jednoho roku věku. Pokud se systém osvědčí, připraví se dané legislativní změny.

„Prvním krokem pro podporu rodin bylo prosazení zákona o dětských skupinách. Některé obce, především v okolí velkých měst, mají problémy s nabídkou dostatečného množství předškolních zařízení. Snažíme se tento problém vyřešit a pomoci tak rodičům malých dětí lépe sladit rodinný a pracovní život,“ dodala ministryně.

Hlásit se mohou zájemci z celé České republiky. Jedna výzva, na kterou je vyčleněno 40 miliónů korun, je určena pro Prahu. Pro žadatele z regionů je připraveno 100 miliónů. Žádosti o podporu bude možné podávat od 16. května do 6. června 2016.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Ministerstvo práce zapsalo již 550 dětských skupin

-

včera 14:52 Zájem o dětské skupiny se zvyšuje, ministerstvo práce...

Americký astronaut poletí na ISS s časopisem z terezínského ghetta

-

včera 11:20 Americký astronaut Andrew Feustel si i na svou třetí...

Ženám ohroženým neplodností svitla nová naděje

-

21.2. 20:43 Ženy, kterým hrozí, že se ve svém životě předčasně...

Do škol se možná vrátí dílny a pozemky, zástupci středoškoláků kroutí hlavou

-

21.2. 16:25 Členové Rady řemeslných cechů se s předsedou vlády v...

Nejlépe hodnoceným oborem Univerzity Karlovy je geografie, ukázal celosvětový žebříček

-

21.2. 12:41 V aktuálním ročníku celosvětového srovnávání univerzit...

Návrh ODS na zrušení povinného roku školky a přijímání dvouletých dětí vláda odmítla

-

21.2. 10:52 aktualizováno Návrh ODS na zrušení povinné mateřské...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby