Věda a školy

Ministerstvo práce chce podpořit vznik dostupných mikrojeslí

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Petr Hloušek, Právo

5.1.2016 11:43 Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje v rámci Operačního programu Zaměstnanost dvě výzvy, které umožní získat finanční podporu na vznik a provoz mikrojeslí. Resort tím reaguje na nedostatečný počet zařízení nabízejících rodičům péči o děti, případně na jejich obtížnější finanční dostupnost.

„Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že služby poskytující péči o nejmenší děti by měly být dostupné všem zájemcům, tedy jako veřejná služba. Soukromá zařízení jsou totiž pro řadu rodičů finančně nedostupná,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Mikrojesle jsou veřejnou službou, která nabízí pravidelnou profesionální péči o děti od šesti měsíců do čtyř let v kolektivu maximálně čtyř dětí. Pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně.

Chtějí garantovat místo v jeslích

Výzvy ministerstva práce umožňují obcím, organizacím zřízeným obcemi či neziskovým organizacím získat finanční podporu na vybudování a provoz mikrojeslí.

Cílem je pilotně ověřit nový systém služeb, které poskytují péči o předškolní děti, zajistit průběžné vzdělávání chův pro tato zařízení a ověřit možnosti zavedení tzv. garance místa v předškolních zařízeních pro děti od jednoho roku věku. Pokud se systém osvědčí, připraví se dané legislativní změny.

„Prvním krokem pro podporu rodin bylo prosazení zákona o dětských skupinách. Některé obce, především v okolí velkých měst, mají problémy s nabídkou dostatečného množství předškolních zařízení. Snažíme se tento problém vyřešit a pomoci tak rodičům malých dětí lépe sladit rodinný a pracovní život,“ dodala ministryně.

Hlásit se mohou zájemci z celé České republiky. Jedna výzva, na kterou je vyčleněno 40 miliónů korun, je určena pro Prahu. Pro žadatele z regionů je připraveno 100 miliónů. Žádosti o podporu bude možné podávat od 16. května do 6. června 2016.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Vědci našli ve zkamenělině pravěkého ještěra nejstarší stopy nemoci na světě

-

dnes 15:07 Video: Paleontologové z Polska přišli s unikátním...

Nemocný syn Rudolfa II. brutálně vraždil

-

včera 20:52 Rudolf II. miloval ženy, a přesto si nikdy žádnou...

Nechte děti běhat 15 minut denně a uvidíte zázraky, radí Skotové

-

včera 15:04 Na 3600 škol z 35 zemí světa zavedlo v posledních...

Český vědec hledá jednorožce za miliardy. Má nápad na lék proti rakovině

-

23.6. 19:53 Jakub Staszak-Jirkovský žije již několik let svůj...

Poslední záběry ze sondy, která předloni zanikla na kometě

-

22.6. 18:08 Video: Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila...

Na olomoucké univerzitě se mohou středoškoláci v létě vzdělávat v diplomacii

-

22.6. 13:13 Zvýšit povědomí o mezinárodním politickém dění a roli...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů