Kultura

Deep Purple vstoupí v roce 2016 do Rockové síně slávy

18.12.2015 15:43 Zásadní britská rocková skupina Deep Purple v dubnu 2016 konečně vstoupí do Rockové síně slávy. Spolu s „párply“ jsou na seznamu i Chicago, NWA, Cheap Trick a Steve Miller.

Deep Purple vznikli ve Velké Británii v roce 1968. Zpočátku v jejich hudbě vládly hlavně hammondky. Debut Shades of Deep Purple měl lehce psychedelickou příchuť. Ceněno je i další album The Book of Taliesyn. Roku 1969 vydali album Deep Purple a do skupiny vstoupil dodnes aktivní zpěvák Ian Gillan.

Sedmdesátá léta přinesla kultovní desky jako In Rock roku 1970 (hity Speed King, Child in Time), dále Fireball v roce 1971 se stejnojmenným hitem na začátku a Machine Head (1972). Se zpěvákem Davidem Coverdalem pak vyšly neméně skvělé desky Burn a Strombringer, na kterých se do hard-rockové masy vkrádají prvky funku. Gillan i Coverdale zpívají své hity dodnes, ale každý v jiné kapele.

O vstupu do americké síně slávy rozhoduje více než 800 členů nadace a ceremonie se tradičně koná v dubnu. Deep Purple jsou skupinou tak zásadní, že v síni slávy už dávno měla být. Je velkým trapasem pořadatelů, že si na britské rockery vzpomněli v roce 2015, přestože tam už v roce 2008 uvedli dokonce i Madonnu. Vzbudilo to tehdy značné pobouření, řada kritiků namítala, že Madonnina produkce rozhodně není to, co patří k pojmu rock and roll.

”Nepřítomnost Deep Purple v síni slávy je zející dírou, která musí být zaplněna,“ uvedli pořadatelé v tiskovém prohlášení. Otázkou zůstává, proč si na to vzpomněli teď a ne před dvaceti lety. Už tehdy se psalo o Deep Purple - Led Zeppelin - Black Sabbath jako „o svaté trojici hard-rocku“.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Festival nového divadla nabídne Roštěnky, Erbena i Václava Havla

-

včera 16:15 Divadelní festivaly ovládnou v září a říjnu Jičín,...

Beethovenova opera Fidelio se vrací

-

včera 15:45 Téměř po třiceti letech se vrací do repertoáru...

Přijíždí reggae legenda Toots & The Maytals

-

včera 14:27 Už v pondělí 24. září vystoupí v pražském Lucerna...

Xindl X: Písničky přicházely samy a poměrně rychle

-

včera 12:00 Video: Nové album Xindla X se jmenuje Sexy Exity a...

Osudová kulka změní život sedmi lidí

-

včera 11:48 Na začátku padne výstřel, který protne osudy sedmi...

RECENZE: Po čem muži touží. Polívková hraje chlapa v ženském těle

-

včera 11:19 O tom, jestli to mají v životě snazší muži nebo ženy,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů