Cestování

Moravská metropole vystavuje pohyblivý betlém se stovkami postaviček

obrazek

Miroslav Mužík se svými ručně vyráběnými figurkami

Profimedia.cz

18.12.2015 09:35 V areálu kapucínského kláštera v centru Brna vystavuje Miroslav Mužík svůj pohyblivý betlém, který buduje už bezmála 10 let. Rozkládá se na zhruba 20 metrech čtverečních a tvoří jej přes 500 postaviček. Polovina z nich je pohyblivá. Většinou jsou to poutníci přinášející četné dary Jezulátku. Mužík expozici stále vylepšuje. Nově jsou nad ní andělíčci se zářící hvězdou.

„Betlém už nelze doplnit o další postavičky, ale lze jej stále vylepšovat. Novinkou bude to, že návštěvník si jej nejprve prohlédne za světla. Pak se uvnitř setmí. Světlo bude vycházet jen z části s Ježíškem, z hvězdy a některých domečků," uvedl Mužík.

Kvůli vylepšení musí zrekonstruovat elektroinstalaci. S betlémem sousedí expozice nazvaná Moravská vesnička. Jde o maketu moravské vsi z počátku 19. století, v níž neschází větrný či vodní mlýn, kovárna, hospoda, pivovárek a na kopci nad ní se tyčí zámek. Tato část expozice má především dětem ukázat, jak se kdysi na venkově žilo, a představit jim různé druhy řemesel.

Betlém i s vesničkou se rozkládá na 120 metrech čtverečních a je v něm přes tisíc postaviček. Zhruba polovina je pohyblivých. Před Vánoci prochází vesnička vždy drobnými úpravami. Cílem je vytvořit iluzi, kdy na jedné straně expozice je betlém s Ježíškem a na druhé vesnička slavící narození Krista.

Mužík vyrobil první postavičku ze sádry, když jeho syn chodil ještě do školky. Dnes je mu již 34 let. Jeho maketa domečku s několika figurkami řemeslníků se rozrostla v expozici, kde postavičky pohání asi 60 motorků z automobilových stěračů. Expozice Moravská vesnička s pohyblivým betlémem je na Kapucínském náměstí. Otevřena je denně od 9:00 do 18:00.

ČTK

nahoru

Cestování:

Mystické jezero v Tanzanii mění zvířata v kamenné sochy

-

dnes 09:20 Natronové jezero ležící v Tanzanii je tajemné už svým...

Dali – obrazy čínské historie na úpatí pohoří Cangshan

-

včera 18:00 Malebné, historií pulzující horské městečko Dali leží...

Hora křížů v Litvě přežila několik demolic. Stále se rozrůstá

-

včera 13:02 Obrazem: Je jedním z nejvíce ikonických míst v Litvě....

Areál kláštera Zwettl ukrývá i nádhernou křížovou chodbu

-

včera 12:34 Cisterciácký klášter stojící nedaleko okresního města...

Sedm divů Íránu. Kolik Čechů je asi vidělo?

-

23.9. 18:00 Když se v Čechách řekne „Írán“, málokomu se vybaví...

Výpary z jávské sopky se po setmění barví domodra, vytvářejí jedinečnou show

-

23.9. 14:02 Obrazem: Sopky, ač budí respekt, bývají častým cílem...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby