Cestování

Moravská metropole vystavuje pohyblivý betlém se stovkami postaviček

obrazek

Miroslav Mužík se svými ručně vyráběnými figurkami

Profimedia.cz

18.12.2015 09:35 V areálu kapucínského kláštera v centru Brna vystavuje Miroslav Mužík svůj pohyblivý betlém, který buduje už bezmála 10 let. Rozkládá se na zhruba 20 metrech čtverečních a tvoří jej přes 500 postaviček. Polovina z nich je pohyblivá. Většinou jsou to poutníci přinášející četné dary Jezulátku. Mužík expozici stále vylepšuje. Nově jsou nad ní andělíčci se zářící hvězdou.

„Betlém už nelze doplnit o další postavičky, ale lze jej stále vylepšovat. Novinkou bude to, že návštěvník si jej nejprve prohlédne za světla. Pak se uvnitř setmí. Světlo bude vycházet jen z části s Ježíškem, z hvězdy a některých domečků," uvedl Mužík.

Kvůli vylepšení musí zrekonstruovat elektroinstalaci. S betlémem sousedí expozice nazvaná Moravská vesnička. Jde o maketu moravské vsi z počátku 19. století, v níž neschází větrný či vodní mlýn, kovárna, hospoda, pivovárek a na kopci nad ní se tyčí zámek. Tato část expozice má především dětem ukázat, jak se kdysi na venkově žilo, a představit jim různé druhy řemesel.

Betlém i s vesničkou se rozkládá na 120 metrech čtverečních a je v něm přes tisíc postaviček. Zhruba polovina je pohyblivých. Před Vánoci prochází vesnička vždy drobnými úpravami. Cílem je vytvořit iluzi, kdy na jedné straně expozice je betlém s Ježíškem a na druhé vesnička slavící narození Krista.

Mužík vyrobil první postavičku ze sádry, když jeho syn chodil ještě do školky. Dnes je mu již 34 let. Jeho maketa domečku s několika figurkami řemeslníků se rozrostla v expozici, kde postavičky pohání asi 60 motorků z automobilových stěračů. Expozice Moravská vesnička s pohyblivým betlémem je na Kapucínském náměstí. Otevřena je denně od 9:00 do 18:00.

ČTK

nahoru

Cestování:

Anděl Petronel a čert Uriáš se usadili v českokrumlovském klášteře

-

včera 22:36 Jablko ze stromu poznání spadlo z nebes do pohádkového...

Slavná i neslavná historie židovského hřbitova pod vrchem Chotuc

-

včera 19:48 Na úpatí Chotuce nedaleko městyse Křinec na Nymbursku...

Ryanair spustí na podzim linku z Prahy na pařížské letiště Beauvais

-

včera 16:05 Nízkonákladová letecká společnost Ryanair ve středu...

Nejdelší letecká linka má konkurenci. Z Houstonu do Sydney se letí 17,5 hodiny

-

včera 14:49 Loni byla spuštěna nejdelší letecká linka na světě....

Skončila v práci, aby mohla cestovat po světě

-

včera 12:19 Unavená věčnou honbou za kariérou se Ruska Ekaterina...

Do Thajska loni přijelo rekordních 35,38 miliónu turistů

-

včera 10:14 Do Thajska loni přijelo rekordních 35,38 miliónu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby