Zahraniční

Terorista z Bataclanu chtěl nejdřív k policii a do armády

obrazek

Dům, kde Foued Mohamed-Aggad bydlel až do té doby, než na konci předloňského roku odletěl do Sýrie.

FOTO: Vincent Kessler, Reuters

11.12.2015 18:07 Foued Mohamed-Aggad, jeden ze tří útočníků, který 13. listopadu v rámci koordinovaných teroristických útoků vraždil v pařížském hudebním klubu Bataclan, usiloval o práci u policie i u armády. Ani jedna z ozbrojených složek však o jeho služby nestála. Informovala o tom agentura Reuters.

V armádním přijímači Mohamed-Aggad z města Wissembourg východně do Paříže neuspěl proto, že důstojníci po vyhodnocení fyzických a psychologických testů rozhodli, že není vhodné, aby nosil zbraň. K policii zase mladíka nevzali proto, že neudělal vstupní test.

„To bylo jedinkrát, kdy jsem ho viděl zklamaného. Stěžoval si, že je to kvůli jeho (marockému) původu,“ řekl Reuters soused, jenž se představil jen jako Youssef.

A právě frustrace mládeže muslimského vyznání žene vodu na mlýn verbířům Islámského státu. Na rozdíl od francouzských vojáků a policistů se mladý Foued Mohamed-Aggad džihádistům hodil; zneužili ho pro spáchání masakru, který dokonal sebevražedným atentátem přímo na parketu.

Trýznivá SMS od snachy 

Výbuch jeho tělo roztrhal na kousky a vyšetřovatelé proto zjistili, o koho jde, až tento týden poté, co Fouedova manželka ze Sýrie poslala tchýni textovou zprávu. V ní chladně sdělila, že její syn „13. listopadu padl spolu s bratry ve svaté válce“.

Vyděšená žena se obávala toho nejhoršího, a tak šla za právníkem, jenž se následně obrátil na policii. Provedené testy DNA ukázaly, že se matka nejhoršího bála oprávněně.

„Pořád nemůžu uvěřit, že to byl on. Byl to chytrý a slušný kluk, který věděl, co je to úcta,“ podivuje se další ze sousedů, šestačtyřicetiletý Jazar Mesut.

K pařížským teroristickým útokům došlo 13. listopadu. Tři skupiny teroristů tehdy na šesti místech francouzské metropole povraždily 130 lidí a na 350 zranily. K útoku se přihlásil Islámský stát. [celá zpráva]

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Súdánská dívka odsouzená k smrti za vraždu manžela, popsala, jak byl násilnický

-

dnes 19:27 Devatenáctiletá Súdánka, která v sebeobraně zabila...

Občanům EU žijícím v Británii budou stačit odpovědi na tři prosté otázky

-

dnes 17:20 Pokud budou chtít občané EU žít i po brexitu ve...

Členské země mají právo odejmout postavení uprchlíka, tvrdí soud EU

-

dnes 16:38 Ustanovení směrnice Evropské unie o uprchlících, která...

Rakousko se soustředí na boj s migrací, řekl na summitu s V4 Kurz

-

dnes 16:03 aktualizováno Evropská unie se za nadcházejícího...

Transatlantické pouto slábne, ale mělo by být zachováno, řekl šéf NATO

-

dnes 15:38 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens...

Ať dají malého Trumpa do klece s pedofily, napsal herec Fonda

-

dnes 15:08 První dáma USA Melania Trumpová požádala ochrannou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů