Domácí

Předpovědi deště mají být přesnější, ČHMÚ dal 60 miliónů do radarů a stanic

obrazek

Sestavování antény a anténní mechaniky nového radaru (radar Skalky)

FOTO: ČHMÚ

9.12.2015 16:35 Přesnější informace o aktuální srážkové činnosti očekávají meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) od nových radarů, které instituce nakoupila v rámci projektu za 58,1 miliónu korun. Ve středu to uvedl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Kromě výměny dvou radarů ústav také zvýšil počet lokálních automatizovaných dobrovolnických stanic, které zapojil do výstražného systému.

Meteorologové by tak měli mít spolehlivější data k určování vývoje srážek, což je důležité například při povodních.

Srážky v Česku a blízkém okolí sledují radary umístěné na stanicích Skalky na střední Moravě a Brdy ve středních Čechách. Dosud tam byla nainstalována zařízení z 90. let, která byla navzdory částečné modernizaci technicky zastaralá, opotřebovaná a na konci své životnosti, uvedl mluvčí. Kvůli tomu se snižovala jejich spolehlivost.

Instalace nové antény na radarovou věž (radar Brdy)

FOTO: ČHMÚ

Nové radary jsou spolehlivější

Nově instalované radary jsou spolehlivější a navíc umožňují souběžně vyhodnocovat radarové odrazy vodorovně a svisle polarizovaného záření, což zvyšuje kvalitu radarových dat. Z měření lze nyní účinněji odfiltrovat jiné než meteorologické cíle. Nově je také možné korigovat útlum radarového paprsku, k němuž dochází v silných srážkách.

Radary poskytují informace o srážkových jevech v atmosféře ve třech rozměrech, vysokém prostorovém rozlišení a v pětiminutových intervalech. Plošné odhady srážek za určité období, které je možné na základě těchto dat vypočítat, jsou klíčovým podkladem pro meteorologické a hydrologické předpovědi. Využívají se také pro výstražné účely při informování o nebezpečných jevech v počasí nebo hrozbě povodní.

Nová anténa instalovaná na radarové věži (radar Skalky)

FOTO: ČHMÚ

Radarová data na internetu a v mobilních aplikacích používá rovněž široká veřejnost. Navíc jsou distribuována řadě externích uživatelů, jako jsou Řízení letového provozu, armáda, integrovaný záchranný systém nebo Ředitelství silnic a dálnic.

Většinu zaplatila Evropská unie

Díky projektu, na který 49,4 miliónu korun přispěla Evropská unie a zbytek byl financován ze Státního fondu životního prostředí a samotným ČHMÚ, také přibylo v západní polovině Čech 20 automatizovaných stanic dobrovolnické srážkoměrné sítě. Rovněž informace z těchto stanic nyní směřují do povodňového informačního systému POVIS.

Mezi stanicemi na sledování srážek spravovaných dobrovolníky mají v současné době převahu stanice s manuálním provozem. Ty jsou ale pro předpovědní a výstražné účely nepoužitelné, protože naměřená data o denních srážkových úhrnech jsou zasílána ČHMÚ po uplynutí kalendářního měsíce poštou.

Vzdálené ovládání radarů z radarového centra ČHMÚ

FOTO: ČHMÚ

Naopak u stanic s automatizovaným provozem jsou k dispozici se zpožděním pouze asi 15 minut a nepřetržitě. „Vzhledem ke zvyšující se extremitě klimatu a s ní souvisejícím častějším výskytem extrémních situací (lokální povodně, sucha, bouřky, přívalové srážky) se ukazuje nutnost další postupné automatizace stávající manuální srážkoměrné sítě," dodal mluvčí.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Kde si zdarma natrhat ovoce či bylinky? Zájemcům radí web a mobilní aplikace

-

včera 18:17 Video: Máte chuť zajít si natrhat sezónní ovoce, ale...

V zoo v Brně uhynul lední medvěd Umca

-

včera 16:22 V brněnské zoologické zahradě v sobotu uhynul lední...

V opavském babyboxu našli holčičku zabalenou v ručníku

-

včera 15:57 Další zachráněné dítě má „na svědomí“ babybox v Opavě....

Úřad řeší zmatky v kampani nezávislých

-

včera 15:25 Financování kampaní kandidátů do Senátu není...

Česko zažívá nejteplejší období v novodobé historii, vedra budou pokračovat

-

včera 15:06 Horko z posledních týdnů bude pokračovat, vyplývá to z...

Čunek: Trestní oznámení na mě kvůli H-Systemu? To je výborné

-

včera 13:38 Video: aktualizováno Senátor a hejtman Zlínského...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů