Zahraniční

Pachatelé útoku v Kalifornii před masakrem trénovali na střelnici

obrazek

Tashfeen Maliková a jeí manžel Syed Farook

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

7.12.2015 23:01 Oba útočníci, kteří minulý týden v kalifornském San Bernardinu zavraždili 14 lidí, trénovali krátce před svým činem střelbu na střelnici. U nich doma se našel materiál na sestavení 19 výbušných náloží.

O dalších podrobnostech z probíhajícího vyšetřování v pondělí informoval zástupce vedoucího losangeleského oddělení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) David Bowdich.

Podle něj je zřejmé, že manželé Syed Farook a Tashfeen Maliková, které policie při pronásledování zastřelila, se delší dobu před útokem radikalizovali. Zatím ale neexistují důkazy, že by byli řízeni zahraniční teroristickou skupinou.

Bowdich v pondělí prohlásil, že postupná radikalizace manželů trvala „delší dobu”. „Nevíme, odkdy a jak, to stále vyšetřujeme,” doplnil. Podle něj je jisté, že oba byli krátce před činem trénovat střelbu na střelnici v oblasti Los Angeles. To prý posiluje hypotézu, že útok pečlivě plánovali.

Střelbu v San Bernardinu označila FBI za teroristický čin a ve svém nedělním projevu stejně hovořil i americký prezident Barack Obama. Také on prohlásil, že pachatelé zřejmě nepřijímali rozkazy ze zahraničí.

Sedmadvacetiletá Maliková, která spolu s o rok starším partnerem ve středu zastřelila na vánoční besídce v budově střediska sociálních služeb 14 lidí, podle vyšetřovatelů vyjádřila na internetu sympatie k radikálnímu hnutí Islámský stát (IS).

Agentura AP v pondělí napsala, že v rodném Pákistánu dříve navštěvovala náboženskou školu, takzvanou madrasu.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

KLDR podle Trumpa změnila vstřícný přístup po Kimově návštěvě Číny

-

dnes 10:22 Americký prezident Donald Trump řekl v noci na středu,...

Ve Španělsku zadrželi při razii Čecha kvůli podezření z prodeje drog

-

dnes 08:31 aktualizováno Český občan byl mezi čtveřicí lidí...

Čecha v Maďarsku těžce zranil výstřel z historické pušky

-

dnes 08:30 Vážné zranění způsobil českému občanovi výstřel z...

Savčenková zhubla při hladovce o 20 kilogramů

-

dnes 08:27 Bojovnice za Ukrajinu a poslankyně Nadija Savčenková,...

Vyšetřovatel Mueller spolupracoval jako šéf FBI s Děripaskou

-

dnes 07:36 Ve střetu zájmů kvůli dřívější dohodě s ruským...

Odstoupil australský arcibiskup, který kryl pedofilního kněze

-

dnes 06:28 Australský arcibiskup Philip Wilson, jehož soud v úterý...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby