Zahraniční

Pachatelé útoku v Kalifornii před masakrem trénovali na střelnici

obrazek

Tashfeen Maliková a jeí manžel Syed Farook

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

7.12.2015 23:01 Oba útočníci, kteří minulý týden v kalifornském San Bernardinu zavraždili 14 lidí, trénovali krátce před svým činem střelbu na střelnici. U nich doma se našel materiál na sestavení 19 výbušných náloží.

O dalších podrobnostech z probíhajícího vyšetřování v pondělí informoval zástupce vedoucího losangeleského oddělení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) David Bowdich.

Podle něj je zřejmé, že manželé Syed Farook a Tashfeen Maliková, které policie při pronásledování zastřelila, se delší dobu před útokem radikalizovali. Zatím ale neexistují důkazy, že by byli řízeni zahraniční teroristickou skupinou.

Bowdich v pondělí prohlásil, že postupná radikalizace manželů trvala „delší dobu”. „Nevíme, odkdy a jak, to stále vyšetřujeme,” doplnil. Podle něj je jisté, že oba byli krátce před činem trénovat střelbu na střelnici v oblasti Los Angeles. To prý posiluje hypotézu, že útok pečlivě plánovali.

Střelbu v San Bernardinu označila FBI za teroristický čin a ve svém nedělním projevu stejně hovořil i americký prezident Barack Obama. Také on prohlásil, že pachatelé zřejmě nepřijímali rozkazy ze zahraničí.

Sedmadvacetiletá Maliková, která spolu s o rok starším partnerem ve středu zastřelila na vánoční besídce v budově střediska sociálních služeb 14 lidí, podle vyšetřovatelů vyjádřila na internetu sympatie k radikálnímu hnutí Islámský stát (IS).

Agentura AP v pondělí napsala, že v rodném Pákistánu dříve navštěvovala náboženskou školu, takzvanou madrasu.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Ať Terezu pustí, jinak Pákistán čekají teroristické útoky, měl napsat serveru údajný Čech

-

dnes 12:11 Pokud nebude do 48 hodin propuštěna Češka Tereza H.,...

U břehů Aljašky udeřilo silné zemětřesení, hrozí tsunami

-

dnes 10:45 aktualizováno Zhruba 250 kilometrů od břehů Aljašky...

Davos paralyzují rekordní přívaly sněhu

-

dnes 10:27 Video: Téměř dva metry sněhu, nebezpečí lavin,...

Nezletilý chlapec ubodal v německém Lünenu spolužáka

-

dnes 10:26 aktualizováno Ve městě Lünen ve spolkové zemi Severní...

Jávu postihlo zemětřesení, lidé vybíhali na ulici

-

dnes 08:14 Video: aktualizováno Silné zemětřesení o síle 6,4...

Lavina a létající kameny po erupci japonské sopky zabíjely a těžce zranily lyžaře

-

dnes 07:45 Video: aktualizováno Jednoho mrtvého a několik...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby