Zahraniční

Slovensko kvůli teroru změní ústavu. Opozice souhlasí, hotovo může být do týdne

obrazek

Slovenský premiér Robert Fico

FOTO: Václav Šálek, ČTK

27.11.2015 14:47 Slovenská vláda reaguje na zvýšené riziko teroru. Na pátečním mimořádném zasedání rozhodla, že předloží parlamentu návrhy zákonů i ústavy, které zvýší pravomoci bezpečnostních složek, zvýší tresty za osnování teroristických útoků nebo umožní uvalení prodloužené vazby bez udání důvodu. Příslušné právní materiály by měly být zákonodárcům předloženy ve zrychleném legislativním řízení.

„To znamená, že celá sada návrhů by mohla být schválena v průběhu příštího týdne. Bezpečnost Slovenské republiky je prioritou vlády. Až po bezpečnosti a ochraně našich občanů přichází v úvahu jakákoli diskuse o postavení a nárocích migrantů,“ řekl premiér Fico.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Slovenský premiér Robert Fico vidí jasnou souvislost mezi migrací a hrozbami, které s sebou přináší terorismus.

„Při migraci, kdy do Evropy přišly statisíce lidí bez kontroly a bez identifikace, je možné, že na území Evropy je velký počet bojovníků Islámského státu schopných spáchat podobné teroristické útoky. Jen slepý a hloupý může tvrdit, že neexistuje souvislost mezi migrací a terorismem,“ konstatoval dále slovenský premiér.

Žádné kvóty

Slovenský ministerský předseda po jednání vlády opěr odmítl myšlenku permanentních povinných kvót na přerozdělování migrantů.

„Vláda Slovenské republiky nebude na žádné úrovni souhlasit s tímto návrhem, protože se ukázalo, že kvóty jsou nesmyslné a dopadly fiaskem,“ řekl.

ČTĚTE TAKÉ
Německo a Rakousko žádají spravedlivé rozdělování běženců v EU

„Vítáme vyjádření politiků, kteří konečně začali mluvit o definitivní ochraně schengenských hranic a o jejich uzavření. O rozdělení migrantů na ekonomické, které je potřeba poslat pryč, a na ty, kteří potřebují reálnou pomoc,“ zdůraznil.

Opozice souhlasí

Kabinet navrhl novelu ústavy, podle níž by došlo k prodloužení lhůt při zadržování podezřelých z terorismu a při rozhodování soudů o návrhu na uvalení vazby ze současných pěti dní až na deset dnů.

„Vítám vyjádření některých opozičních představitelů, že jsou připraveni tento návrh podpořit,“ uvedl Fico. Pro ústavní změny vláda podporu opozice potřebuje, vyžadují souhlas alespoň třípětinové většiny všech poslanců.

Novelizace dalšího zákona umožní, že bude soud bez udání důvodu moci vzít do vazby člověka obviněného z trestného činu souvisejícího s terorismem.

Vláda také schválila opatření na lepší ochranu svědků. Kabinet navrhuje v případě trestného činu terorismu zvýšit pravomoci policie, Slovenské informační služby a vojenského zpravodajství. [celá zpráva]

Ivan Vilček, Právo

nahoru

Zahraniční:

V Mitrovici byl zavražděn čelný politik kosovských Srbů Ivanović

-

dnes 11:05 aktualizováno Čelný politik srbské menšiny v Kosovu...

Do Německa proudí mnohem méně migrantů

-

dnes 10:14 aktualizováno Počet lidí, kteří v loňském roce žádali...

V troskách domu v belgických Antverpách našli dva mrtvé

-

dnes 09:30 Pondělní exploze v belgických Antverpách si vyžádala...

Školní autobus narazil v německém Eberbachu do zdi obchodu, 48 zraněných

-

dnes 08:51 aktualizováno Ve městě Eberbach ve spolkové zemi...

Předání premiérského postu v Bavorsku se odkládá

-

dnes 08:47 Vleklá jednání kolem vzniku nové vlády v Německu...

Exploze v Antverpách zranila 14 lidí a poničila tři domy

-

dnes 06:14 Video: Celkem 14 zraněných si vyžádala pondělní večerní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby