Zahraniční

V Německu se naučíme, jak obnovit Sýrii, doufají běženci

obrazek

Uchazeči z řad běženců o studium na univerzitě ve švábském Neu-Ulmu

Profimedia.cz

25.11.2015 10:43 Uprchlíci ze Sýrie, kteří dostali stipendia na německých univerzitách, věří, že se jednou do své vlasti vrátí a své zkušenosti z demokratického světa zužitkují při obnově země. Čím déle však konflikt v blízkovýchodní zemi potrvá, tím bude šance na návrat menší, protože budou zesilovat jejich vazby v Německu.

"Odešel jsem na začátku občanské války. Měl jsem pocit, že talentovaní lidé jsou v Sýrii odsouváni stranou, když se nepřihlásí k vládnoucímu režimu," uvedl rodák z Halabu Bašár Diar, který v Německu dokončil vysokou školu a našel si tam práci. "Tady se cítím být součástí společnosti a jsem za to vděčný," řekl plynnou němčinou, v níž zůstávají patrné stopy arabského přízvuku.

Vděčnost vůči Německu cítí i Mustafa Karahamad, který z Damašku utekl do uprchlického tábora v Libanonu a odtamtud loni přišel do Evropy. "Jsem rád, že tady mohu studovat. Svoje zkušenosti bych chtěl uplatnit v nevládní organizaci a věřím, že jednou se budu moct podílet i na zlepšení situace v Sýrii," řekl.

Svoboda vyjadřování je velká věc

Německou společnost vidí Karahamad jako vzor pro budoucnost Sýrie. "Velká věc je už jenom to, že je tu svoboda vyjadřování. Nemusím se bát, že když veřejně řeknu svůj názor, obrátí se to proti mně," řekl.

"Ze své zkušenosti při hledání práce můžu říct, že v Německu je daleko nižší míra korupce než v Sýrii. Zaměstnavatele zajímala moje kvalifikace, v druhé řadě mé osobní vlastnosti. Nebylo nutné mít nějaké kontakty, abych práci sehnal," uvedl Diar s tím, že by byl rád, kdyby podobná situace mohla být někdy i v jeho vlasti.

Nejisté vyhlídky na návrat

Do Sýrie by se Diar jednoho dne rád vrátil, v současnosti jsou však podle něj vyhlídky na takový krok špatné. "Musela by se zásadně zlepšit bezpečnostní a politická situace v Sýrii, a to se pravděpodobně v brzké době nestane. A když zůstanu v Německu déle, může se stát, že se mi tu rozvine kariéra nebo že tu založím rodinu. A potom by už byl návrat do Sýrie obtížný," připouští.

Karahamad naproti tomu stále věří, že své zkušenosti z Německa bude moct uplatnit i v Sýrii. Podle něj by blízkovýchodní zemi pomohlo, kdyby podobnou zkušenost mělo víc Syřanů. "Rozhodně to ale neznamená, že doporučuji lidem v uprchlických táborech v Libanonu a v Turecku, aby zaplatili převáděčům a pokusili se přeplavit přes Středozemní nebo Egejské moře," zdůraznil. Přínosnější by podle něj bylo, kdyby se po skončení konfliktu v Sýrii zavedly pravidelné výměnné pobyty, které by umožnily syrským studentům poznat evropskou společnost.

Diar i Karahamad získali stipendia pro studium na německých vysokých školách od Německé akademické výměnné služby (DAAD). Podle ní v letošním školním roce dostalo možnost studovat na německých univerzitách 271 Syřanů, v příštích letech by se měl jejich počet zvýšit. DAAD chce také běžencům nabízet přípravné kurzy, aby se mohli na vysoké školy hlásit i v případě, kdy nedosáhnou na stipendium.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Extrémní horko zabilo v Karáčí už 65 lidí

-

dnes 14:43 Video: Nejméně 65 mrtvých si vyžádala vlna veder, která...

Ukrajinská armáda přiznala padlé při vpádu na území držené separatisty

-

dnes 14:14 Ukrajinské velení přiznalo, že při útoku na území pod...

V Afghánistánu se bezpečnostní situace nelepší, tvrdí Pentagon

-

dnes 13:58 Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace...

Izrael jako první nasadil v boji letadla F-35, hned na dvou frontách

-

dnes 12:54 Izraelské letectvo jako první na světě použilo v boji...

Bývalý policista záměrně najel v USA autem do restaurace, zabil dceru a snachu

-

dnes 12:50 Video: Bývalého policistu Rogera Selfa obvinili v...

Slovenští poslanci odmítli předčasné volby

-

dnes 12:28 Slovenský parlament v úterý odmítl návrh na vypsání...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby