Věda a školy

Akademici odsuzují zneužívání 17. listopadu pro nenávistné projevy

obrazek

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

FOTO: Jan Handrejch, Právo

13.11.2015 14:11 Rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima a děkani fakult sídlících na Albertově se ve čtvrtek vyjádřili proti možnému zneužití 17. listopadu. Na Albertov je na úterní státní svátek naplánovaná demonstrace Bloku proti Islámu. V době jejího konání by měl na místo dorazit také prezident Miloš Zeman. I když nebude demonstrovat, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka zřejmě před občany vystoupí.

Akademici připomínají, že 17. listopad je vzpomínkou na události let 1939 a 1989, kdy studenti vyjádřili kritický postoj k celospolečenskému dění, a mnozí za to nesli těžké osobní následky. Před šestadvaceti lety shromáždění studentů na Albertově odstartovalo sametovou revoluci.

„Na podporu názorů prezidenta”

Nyní na tomtéž místě pořádá Blok proti Islámu demonstraci „na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám”.

„Představa, že by výročí 17. listopadu a symbolická místa spojená se studentským hnutím mohla být zneužita lidmi, jimž jsou netolerance, nenávist a nesnášenlivost naopak vlastní, stejně jako lidmi, kteří mají pro vzdělání, lidskou slušnost a kultivovanost pouze slova pohrdání, nás naplňuje hlubokým smutkem. Od všech takových projevů se proto co nejrozhodněji distancujeme, ať už by je vyjadřoval kdokoli,” uvedli akademici v prohlášení.

Vedle rektora Zimy ho podepsali děkan 1. lékařské fakulty UK Aleksi Šedo, děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš a děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK Jan Kratochvíl.

Odkaz listopadů prý zavazuje k pomoci

Signatáři připomínají, že nacistická ani komunistická moc netolerovaly sebemenší záchvěvy svobodného myšlení. Současná svoboda není podle nich samozřejmá.

„Stará moudrost říká, že kdo o demokracii a o stav věcí veřejných každodenně nepečuje, přijde o ně. V dnešním překotně se měnícím světě to platí více než kdy jindy,” uvedli.

Odkaz studentských listopadů podle nich zavazuje k pomoci těm, kteří se ocitnou v nouzi. „Proto rozhodně odsuzujeme všechny projevy lidské malosti, včetně násilí, rasismu či nesnášenlivosti,” dodali.

Ministerstvo vnitra ve zprávách o extremismu označuje Blok proti Islámu jako konkurenci krajně pravicových hnutí, která s cílem získání volební podpory záměrně a účelově využívá informace, jež jsou často vytrženy z kontextu, zobecněny nebo špatně interpretovány.

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Bezlepková dieta není pro zdravé lidi

-

dnes 07:21 Konzumace bezlepkových potravin, pokud nemáte celiakii,...

Vzniká zrcadlo největšího vesmírného dalekohledu

-

včera 16:12 Video: Německá firma Schott odlila v Mohuči prvních...

V laboratoři ČZU už dva roky zkoumají lidské chování

-

včera 11:10 Testovat chování řidičů ve všemožných dopravních...

Oceány se dusí kvůli globálnímu oteplování, varují vědci

-

včera 10:42 Počet takzvaných mrtvých zón v oceánech, kde voda...

Geniální konstruktér Koroljov žil až do smrti v utajení

-

14.1. 15:56 Ve vilce na moskevském předměstí Ostankino se 10....

Olomoucká univerzita zintenzivní praxe studentů učitelství

-

12.1. 13:02 Na studenty učitelství Pedagogické fakulty Univerzity...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby