Zahraniční

Na Ukrajině padl první voják od uzavření příměří

obrazek

Ukrajinská houfnice u Artěmivsku

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

11.11.2015 17:01 První voják padl na východě Ukrajiny od uzavření příměří, uvedla Ukrajinská pravda s odvoláním na mluvčího vlády Andrije Lysenka, dalších pět vojáků bylo zraněno. Intenzita přestřelek v poslední době sílí. Zatím se nepodařilo ani stáhnout všechny těžké zbraně.

Lysenko, který má na starosti otázky operace ATO proti separatistům, řekl, že voják byl zastřelen při ostřelování obce Hranitne ručními zbraněmi a granátomety. Lysenko dodal, že příměří bylo porušeno za posledních 24 hodin v 21 případech: „Několikrát byli naši vojáci nuceni zahájit palbu.“

V poslední době přibývá střetů na linii příměří mezi separatisty a vládními silami.

O porušení příměří mluví podle ČTK i separatisté, podle ministerstva obrany neuznané Doněcké lidové republiky vládní síly od úterý porušily příměří v deseti případech, hlavně v okolí Doněcku. Střílely nejen z ručních zbraní, ale i z minometů ráže 82 a 120 milimetrů.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) poznamenali ve své pondělí týdenní zprávě, že část těžkých zbraní dosud ani jedna straně nestáhla. Uvedli, že na území pod kontrolou vlády spatřili u obytných domů v Popasné tři samohybné houfnice ráže 152 mm Akacija ve vzdálenosti 59 km od Luhansku a u Topinoha 20 km severozápadně od Mariupole 31 tanků.

Ve dvou ze čtyř kontrolovaných skladů chyběly v každém dva minomety.

Všechny těžké zbraně nestáhli ani separatisté, v doněcké oblasti viděli šest samohybných houfnic ráže 122 mm Gvozdika a šest raketometů BM-21 Grad a sedm tažených houfnic D-30.

Porošenko počítá se vstupem do NATO

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu zopakoval, že počítá se vstupem do aliance NATO. Dodal ale, že tak nestane hned. „Potřebujeme dosáhnout standardů NATO, a to se nestane dnes ani zítra nebo příští rok. Naší prioritou je reformovat zemi a potřebujeme šest nebo sedm let na splnění kritérií,“ řekl Porošenko novináři z ConflictZone. Rozhovor odvysílá Deutsche Welle.

Podle ukrajinského prezidenta se po dosažení standardů NATO v zemi uskuteční referendum o vstupu do Aliance. Poznamenal, že zatímco před dvěma lety bylo pro členství v ní jen 16 procent, nyní je pro ně 60 procent Ukrajinců.

Na námitku, že německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier řekl, že je pouze pro partnerství Ukrajiny s NATO a ne pro členství, Porošenko řekl: „To je jen postoj Steinmeiera v roce 2015 a nikdo neví, jaká bude pozice Německa v roce 2022.“

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Útok na přehlídce v Íránu: Rúhání viní státy Perského zálivu podporované z USA

-

dnes 08:07 Skupinu, která stojí za sobotním útokem na vojenskou...

Novináři prý objevili podle čísel pasů další možné agenty GRU

-

včera 20:38 Ruští novináři objevili skupinu podezřelých Rusů,...

Popocatépetl se opět ozval

-

včera 18:13 Video: Mexický Popocatépetl, jedna z nejznámějších...

Při nehodě trajektu na Viktoriině jezeře zemřelo přes 200 lidí

-

včera 17:03 Video: aktualizováno Více než 200 obětí si vyžádala...

Hasiči v Německu bojují s obřím požárem způsobeným vypálenou raketou. Ministryně se omluvila

-

včera 15:22 Video: Německá ministryně obrany Ursula von der...

Svědek v případě vraždy novináře Kuciaka prý odešel do České republiky

-

včera 13:55 Důležitý svědek v případě vraždy sedmadvacetiletého...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů