Zahraniční

Rusko netrvá na udržení Asada u moci, stupňuje diplomatickou aktivitu

obrazek

Syrský prezident Bašár Asad

FOTO: SANA/Handout, Reuters

3.11.2015 20:16 Moskva netrvá na udržení syrského prezidenta Bašára Asada ve funkci, uvedla v úterý mluvčí ministerstva zahraničí. Rusko se snaží uspořádat příští týden summit představitelů syrské opozice.

„My neříkáme, zda má Asad zůstat, nebo jít,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Odpovídala na dotaz, zda je pro Rusko klíčové udržet syrského prezidenta u moci. „Rozhodně ne, nikdy jsme to neřekli,“ prohlásila Zacharovová. Rusko už dříve naznačovalo, že netrvá na tom, aby byl Asad prezidentem. Trvalo ale na tom, že svého vůdce si musí vybrat syrský lid a nemůže být dosazen zvenčí.

I tak ruský výrok vzbudil pozornost západních médií, protože Rusko vyhovělo žádosti Sýrie o vojenskou intervenci a od září podniká nálety na různé radikální skupiny včetně Islámského státu a Fronty an-Nusra.

Ruský prezident Vladimir Putin po zahájení náletů řekl, že jejich cílem je upevnění syrského režimu. [celá zpráva]

Ruská diplomatická iniciativa

„Rusko pozve příští týden představitele syrské opozice na konzultace do Moskvy,“ řekl agentuře TASS náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov. Dodal, že se jí možná zúčastní i zástupci syrské vlády, uvedla syrská agentura SANA.

Zástupce syrské vlády sdělil, že Damašek zatím neobdržel žádnou oficiální pozvánku. Podle Moskvy nemá jít o oficiální jednání, ale o konzultace, kde se vyjasní pozice.

Tuto středu bude v Moskvě jednat o situaci v této blízkovýchodní zemi ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se zvláštním zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. „Hlavním tématem bude politický proces v Sýrii a začátek skutečného dialogu mezi Damaškem a opozicí,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí s tím, že jde o pokračování páteční schůzky ve Vídni.

Sýrie přechodné období odmítá

Bogdanov zdůraznil, že na páteční schůzce Rusko odmítlo přijmout časový plán pro přechodné období, během něhož předá Asad moc.

Náměstek syrského ministra zahraniční Fajsal Makdád v úterý přechodné období odmítl: „Hovoříme o národním dialogu v Sýrii, o rozšířené vládě a ústavním procesu. Vůbec nehovoříme o tom, čemu se říká přechodné období.“ Tento nápad existuje „jen v myslích těch, kteří nežijí v realitě“, dodal náměstek během své návštěvy Teheránu.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

USA považují Guccifera 2.0 za důkaz vměšování Moskvy

-

dnes 21:06 Původně se za pseudonymem Guccifer skrýval rumunský...

V Popradu vyhlásili kvůli bleskovým povodním mimořádný stav

-

dnes 20:21 Video: Z důvodu přetrvávajících dešťů a lokálních...

Problém vyřešen, belgická letiště opět přijímají

-

dnes 17:35 aktualizováno Belgie ve čtvrtek vpodvečer na několik...

O zapojení Rusů do otrav novičokem nevíme, vyvrací spekulace britský politik

-

dnes 15:42 Za divokou spekulaci označil ve čtvrtek náměstek...

Putin hodnotí schůzku s Trumpem jako úspěch, který se mocné skupiny snaží popřít

-

dnes 14:36 Helsinský summit s americkým prezidentem Donaldem...

Migranty jiné barvy pleti by v Praze zbili, řekl nizozemský ministr. ČR čeká omluvu

-

dnes 13:19 aktualizováno Kdyby migranti jiné barvy pleti přišli...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů