Zahraniční

EU opouští dublinský azylový systém, nefunguje

obrazek

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker

FOTO: Vincent Kessler, Reuters

28.10.2015 16:15 Takzvaný dublinský systém, podle kterého nyní Evropská unie určuje, která země má řešit žádosti o azyl, již nefunguje a je třeba ho od příštího roku změnit. Prohlásil to ve středu v Paříži předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Návrhy na změny předloží komise nejpozději na jaře 2016.

„V otázce běženců bude nutné, abychom změnili dublinský systém. Již nefunguje. Když nefunguje, tak ho nemůžeme uplatňovat a komise proto vypracuje příslušné návrhy. A to v průběhu jara 2016, pokud možno dříve,” řekl šéf EK v projevu na konferenci odborníků na ekonomické a sociální otázky v Paříži CESE.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dublinský systém tvoří základ unijní azylové politiky. Posuzovat žádosti o azyl podle něj přísluší té členské zemi EU, do které migranti vstoupili jako první. Systém byl již dříve terčem kritiky a v posledních měsících ho oslabují některé státy, které ho v reakci na mimořádnou migrační vlnu přestaly dodržovat.

Juncker podle listu Le Libre také hájil dohodu s Tureckem, která by měla zpomalit proud běženců z Turecka do Řecka a dál do Evropy. Odrážel kritiku, že se s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem nelze dohodnout. Podle něj tu ale nikdo jiný není: „Jestliže Turecko otevře stavidla, budou tu další dva tři milióny migrantů, kteří přijdou k tomu počtu, který tu už získal přístřeší.“ Naznačil i nebezpečí příchodu dalších migrantů z Jordánska.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Muž v Dubaji se s novomanželkou rozvedl 15 minut po svatbě

-

dnes 05:21 Důvodem krátkého trvání manželství byla netrpělivost...

Chceme jednat. Kdykoliv a kdekoliv, vzkazuje Severní Korea Trumpovi

-

dnes 04:59 Severní Korea chce nadále se Spojenými státy jednat....

Trumpův právník dostal peníze od ukrajinských lobbistů. Podle zdrojů BBC kvůli schůzce prezidentů

-

včera 21:08 Ukrajinští lobbisté údajně zaplatili právníkovi...

Abramovič zvažuje izraelské občanství, zatím o ně nepožádal

-

včera 19:43 Ruský oligarcha Roman Abramovič, jemuž se nedaří...

Zkáza letu MH370 zřejmě zůstane zahalena tajemstvím, pátrání brzy skončí

-

včera 19:25 Pátrání po ztraceném letadle společnosti Malaysia...

Trump pohrozil Kimovi armádou. Ale nevyloučil ani summit, který sám odvolal

-

včera 18:33 aktualizováno Americký prezident Donald Trump poté,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby