Kultura

Armádní Alexandrovce odmítá Litva i Polsko

obrazek

Alexandrovci

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

23.10.2015 13:08 Východolitevské město Visaginas zrušilo koncert ruského Alexandrovova armádního souboru plánovaný v rámci probíhajícího evropského turné vyhlášeného uměleckého tělesa. Podle místní radnice zatěžuje vystoupení Alexandrovců nežádoucí ideologický nános.

Soubor je dědicem sovětské éry, vysvětlila novinářům odmítavé stanovisko ředitelka městského kulturního střediska Danute Morkunieneová.

Alexandrovci nejsou soukromou hudební skupinou, patří k ruské armádě. Oficiálně se jmenují Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova.

Alexandrovův soubor vyjel v září na evropské turné, jímž chce připomenout 70. výročí vítězství sovětských zbraní v bitvách druhé světové války. Koncerty se konaly nebo jsou plánovány v evropských metropolích, které za války osvobodila Rudá armáda, včetně Budapešti, Bělehradu, Sofie a Bukurešti. Alexandrovci zazpívají i v Berlíně a Varšavě, počátkem prosince mají v plánu ukončit turné v pobaltských státech.

V minulosti s nimi vystupoval např. Karel Gott a Helena Vondráčková, která už léta opakuje, že na tom není nic špatného. Sobotní koncert však narušil incident. Skupina českých občanů se svlékla do půl těla a rozvinula vlajky Evropské unie a NATO na protest proti propagaci ruských ozbrojených sil v době, kdy Rusové střílejí na Ukrajině a ostřelují Sýrii.

V Litvě objednávají sál tajně 

Radnice města Visaginas, jehož velkou většinu tvoří litevští Rusové, si v prohlášení postěžovala, že Alexandrovci si prý objednali sál pro své vystoupení tajně. „Nevěděli jsme o tom. Jakýsi člověk si prostě sál zamluvil, aniž by sdělil, k jakému účelu,” řekla Morkunieneová baltské agentuře BNS. „Ideologický nános byl příčinou, proč nebylo vystoupení povoleno. V naší zemi vnímají ruské vojáky jinak. Tento ansámbl je přece jen dědicem sovětských dob,” konstatovala.

Podle ruské agentury Interfax vyvolává turné Alexandrovců protesty i v Polsku, kam má soubor ke třinácti koncertům přijet koncem listopadu. Odpůrci ruských umělců prý chtějí přivítat pěvce „mlácením do hrnců a pískotem”.

Novinky, ČTK

nahoru

Kultura:

RECENZE: Měl to být drsný noir z budoucnosti, ale klouže po povrchu

-

dnes 16:36 Hotel Artemis režiséra Drewa Pearce je film, který má...

Mají to holky těžší? Nová komedie proměnila Langmajera v ženu

-

dnes 15:36 Video: Komedie o cynickém muži, který se zázrakem stane...

RECENZE: Vydolovaný děj a recyklovaná ABBA

-

dnes 14:28 Video: Když před deseti lety vtrhl do kin muzikál Mamma...

Deska Johna Coltrana čekala na vydání půl století. Dočkala se

-

dnes 13:05 V roce 1963 nahrával legendární muzikant John Coltrane...

Soulfly: Sklízíme ovoce třiceti let práce

-

dnes 12:45 V říjnu vyjde Ritual, jedenácté album americké metalové...

Britský zpěvák George Ezra: Přál jsem si mít pořad v rádiu

-

dnes 11:01 Na Colours of Ostrava vystoupil písničkář George Ezra....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů