Kariéra

Plat Slováků pracujících v ČR převyšuje o více než tři tisíce český průměr

obrazek

Ilustrační snímek

FOTO: Gabriela Krejčová, Novinky

19.10.2015 11:43 Mzda slovenských zaměstnanců v Česku převyšuje průměrné české výdělky téměř o 3500 korun. Slováci pobírali loni měsíčně v průměru 30 453 Kč, průměrná mzda všech zaměstnanců v Česku činila 27 002 Kč. Z informací Českého statistického úřadu zveřejněných v časopisu Statistika&My vyplývá, že jedním z důvodů rozdílu byl vyšší počet odpracovaných hodin.

Medián, který představuje mzdový střed mezi vysokými a nízkými mzdami a lépe odráží úroveň mzdy průměrného zaměstnance, činil u zaměstnanců ze Slovenska 24 559 korun. Český medián byl o 1481 korun nižší.

Zaměstnanecká populace ze Slovenska je dvojího druhu. Na jedné straně v Česku pracují vysoce kvalifikovaní experti, kteří vydělávají nadstandardně. Do Česka jsou přetaženi na nejlépe placená místa s nedostatkem pracovní síly, uvedl v časopise ředitel odboru statistiky trhu práce Dalibor Holý.

Dělníci často berou méně než Češi

Na druhé straně jsou v Česku dělníci, kteří se spokojí s tím, že zaměstnání mají, a berou méně než Češi. Muži tvoří takřka dvě třetiny z celkového počtu slovenských pracujících v ČR. Více než polovině Slováků pracujících v Česku je do 34 let.

V české ekonomice loni placený čas dosáhl průměru 173,7 hodiny za měsíc, u slovenských občanů to bylo o 1,8 hodiny více. Průměr placených hodin slovenských žen byl 175,2 hodiny měsíčně, což bylo o půl hodiny méně než u slovenských mužů, ale zároveň o 42 minut více než průměr všech mužů pracujících v ČR, a o 2,5 hodiny více než celkově u žen.

Průměrná měsíční mzda slovenských žen byla 27 846 korun měsíčně, o 4000 korun pod průměrem slovenských mužů.

Větší podíl vysokoškoláků

Slovenští zaměstnanci se od českých odlišují hlavně stupněm dosaženého vzdělání. Zatímco podíl zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním činí v Česku 16 procent, vysokou školu má každý čtvrtý Slovák, který pracuje v Česku. Nejčastějším vzděláním Čechů je střední škola s maturitou (36 procent zaměstnanců), u Slováků převažují učňovské školy (33 procent).

Na konci loňského roku v Česku pracovalo 96 222 občanů Slovenska, z nichž mzdová statistika zachycuje údaje o dvou třetinách z nich. Se Slováky se lze setkat nejčastěji na pozicích specialistů (12 tisíc osob), kde jde zejména o lékaře a programátory, a také v dělnických profesích (28 500 osob).

Ve špičkách vedení společností jsou Slováci zastoupeni jedním procentem, jejich mediánová mzda 226 706 korun je ale téměř pětinásobkem celkového mediánu v tomto zaměstnání.

Průměrná mzda na Slovensku loni činila 964 eur měsíčně, tedy v přepočtu 26 542 korun.

Novinky, ČTK

nahoru

Kariéra:

Rodinné podniky čeká výměna stráží

-

17.4. 13:36 České rodinné podniky zažívají dobré časy. Polovina ze...

Práce baví přes polovinu lidí

-

16.4. 12:27 Průzkum zabývající se motivací českých zaměstnanců...

Rozdíly v odměňování mužů a žen se v Česku příliš nemění

-

13.4. 13:06 Hlavním tématem devátého ročníku vzdělávací konference...

Poradna: Výpověď pro nadbytečnost pohledem Nejvyššího soudu

-

12.4. 11:24 Výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů je...

Absolventi nejsou mnohdy připraveni vstoupit na trh práce, tvrdí personalisté

-

11.4. 11:35 Někteří absolventi škol se mohou stát ohroženou...

Dvanáctihodinový směnný provoz je zastaralý, říká odborník

-

9.4. 12:15 Podle průzkumu Českého statistického úřadu pracuje v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů