Cestování

Do papežova letního sídla vozí hosty zvláštní vlak

obrazek

Castel Gandolfo

Profimedia.cz

5.10.2015 09:48 Castel Gandolfo, ležící asi 25 kilometrů jižně od Říma, se díky svému příjemnému klimatu stalo od první poloviny 18. století místem, kde papežové trávili léto. Vyhnuli se tak vedrům v Římě. Před více než 2700 lety stálo na místě Castel Gandolfa legendární město Alba Longa, kde se narodili zakladatelé Věčného města Romulus a Remus.

Během posledních dvou let však apoštolský palác postavený okolo roku 1630 papežem Urbanem VIII. zeje prázdnotou. „Nejezdím do Castel Gandolfa, protože mám v Římě tolik práce,“ vysvětlil papež František. Dodal ale, že by nechtěl, aby „toto bohatství a krása zůstaly uzavřeny“. Jako vždy u Františka nezůstalo u slov.

Uvnitř Vatikánu funguje malé nádraží Svatého Petra. Donedávna zůstávalo vyhrazeno církevním hodnostářům a oficiálním návštěvám. Od počátku září z něj každou sobotu vyjíždí moderní vlak italských státních železnic. 280 cestujících dopraví do Castel Gandolfa — z tamního nádraží návštěvníky odvezou do apoštolského paláce, kde si mohou prohlédnout prostory, v nichž 51 hlav katolické církve trávilo letní odpočinek, včetně balkónu, z něhož věřícím žehnali.

Obrovské, pečlivě udržované zahrady u papežského letního sídla

FOTO: Profimedia.cz

V areálu se nachází sbírka dobového nábytku i uměleckých předmětů. Nechybějí ani portréty všech papežů: vyniká obraz Františka — je zachycen ve velmi prostém bílém hávu s jednoduchou černou obuví, což ostře kontrastuje s luxusními hedvábnými a zlatě pošitými střevíci jeho předchůdců. Návštěvníci mohou navštívit i přilehlý park a pěstěnou zahradu s fontánami, odkud je nádherný výhled na jezero Albano. To měří 55 hektarů.

Nechybí ani vinice

Uvidí i malou farmu, z níž každé ráno vyjíždí dodávka s čerstvou zeleninou, vejci i sýry do kuchyně domu Svaté Marty ve Vatikánu. Papež Jan Pavel II. tu nechal zřídit i úly. Mají tu i malou vinici.

Cena návštěvy Gastel Gandolfa zahrnuje i prohlídku vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Stojí to 40 eur, rodiny mají slevu. Návštěvu lze objednat na webových stránkách museivaticani.va. Papežova iniciativa měla okamžitý úspěch — do Castel Gandolfa je nyní až do konce října vyprodáno.

Josef Kašpar, Právo

nahoru

Cestování:

Roste počet návštěvníků severu Moravy a Slezska

-

dnes 15:54 Počet turistů v Moravskoslezském kraji stále roste....

Návštěvníci parku v Tchaj-peji si mohou zapózovat na obřích leknínech

-

dnes 13:13 Video: Obří lekníny s názvem viktorie královská jsou...

Baleáry hlásí konec neomezeného množství alkoholu v all inclusive resortech

-

dnes 11:47 Na Mallorce a Ibize připravují nařízení, které zakáže...

V Arménii láká turisty ručně hloubený podzemní labyrint

-

dnes 09:55 Obrazem: Když Tosja Garibjanová požádala manžela, aby...

Turkish Airlines příští rok navýší spojení mezi Prahou a Istanbulem

-

včera 17:40 Letecká společnost Turkish Airlines navýší v příštím...

V Zoo Ostrava bude antilopa Derbyho v hlavní roli

-

včera 15:42 Antilopa Derbyho je největší a zároveň nejohroženější...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů