Bydlení

Architektem roku je kritik i propagátor architektury Adam Gebrian

obrazek

Architekta roku Adama Gebriana proslavil i pořad Gebrian versus. V něm hodnotí stavby v Čechách i v zahraničí.

Stream.cz

22.9.2015 14:12 Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku, získal Adam Gebrian. Porota ho ocenila hlavně za významnou popularizaci tématu architektury, do kterého dovede vtáhnout i veřejnost a mladší generace.

Čestný titul udělovaný každoročně osobnosti, která dlouhodobě vyniká v oblasti architektury, je prestižní záležitostí.

„Je to cena v naší zemi výjimečná a ojedinělá. Skvěle doplňuje i mozaiku ostatních cen za architektonické počiny nebo celoživotní dílo,“ představuje význam ocenění člen odborné poroty Zdeněk Fránek působící na Fakultě umění a architektury v Liberci a V ateliéru Fránek Architects.

Adam Gebrian je oceněn za propagaci kvalitní architektury, kritiku té nekvalitní a osvětu veřejnosti o architektuře. Porota ocenila i nezbytnost a nenahraditelnost jeho počínání v dnešní - podle poroty architektuře nepřející době.

„Jeho neúnavná publikační a diskuzní aktivita ve veřejném prostoru směřující ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře u nás i ve světě je všudypřítomná, nepřehlédnutelná, jako by si byl vědom toho, že jako jediný architekt tuto bohulibou činnost vykonává,“ ohodnotila jeho přínos pro architekturu odborná porota. V ní kromě Fránka zasedli i Regina Loukotová, Josef Pleskot, Osamu Okamura a Antonín Novák.

Terčem kritiky Adama Gebriana se staly například gigantické květináče na Praze 5 bránící lidem v pohodlné chůzi po chodníku.

FOTO: Stream.cz

Gebrian se prezentuje jako fanoušek architektury. Vystudoval Fakultu architektury v Liberci a studoval a pracoval v Amsterdamu, Rotterdamu, Praze, Paříži, Londýně a v Los Angeles.

Podílí se na organizaci Pecha Kucha Nights v Praze. Působí jako moderátor vlastního pořadu “Bourání” na Radio Wave. Vytváří seriál o současné architektuře pro Respekt a veřejný prostor komentuje i v pořadu Gebrian versus na Stream.cz.

Do užšího výběru na udělení této prestižní ceny se Gebrian dostal už loni. Porota se ale minulý rok rozhodla hlavní cenou ohodnotit práci architekta Josefa Pleskota za proměnu postindustriálních budov Vítkovických železáren v Ostravě.

Za ně možná letos získá i titul Stavba roku. Minimálně se může radovat za nominaci na tuto cenu. [celá zpráva]

Čestné uznání má Petr Volf

Čestným uznáním ocenila porota Petra Volfa za kultivaci oboru architektura. I ten se hodně zasazuje o zpřístupňování architektury veřejnosti. Volf je coby spisovatel a novinář například autorem knihy Baráky v hlavě.

Cena Architekt roku je každoročně udělována v rámci stavebního veletrhu For Arch.

Architekti, kteří se letos dostali do užšího výběru ceny

tnk, Novinky

nahoru

Bydlení:

Venkovský domov kostýmního výtvarníka Josefa Čechoty

-

dnes 09:05 Obrazem: Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem...

Moderní budova prospěje městu v mnoha směrech

-

dnes 06:28 Obrazem: Italský architekt Stefano Boeri slaví se svým...

Dívčí pokoj zařízený ve stylu pohádky Malá mořská víla působí nápaditě i vkusně

-

včera 12:49 Obrazem: Mnoho dívčích pokojů je zařízeno velmi...

Děti v pokoji ocení soukromí, barvy a hravé světlo

-

včera 08:53 Obrazem: V dětských pokojích jde hlavně o pohodu,...

Bývalá olympijská vesnice se může proměnit v živé rekreační městečko

-

včera 06:10 Obrazem: Projekt na proměnu bývalé olympijské vesničky...

Architektka Tereza Šváchová a její útulný byt v pražském činžáku

-

15.1. 13:02 Obrazem: Mladá architektka Tereza Šváchová obývá...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby