Zahraniční

Venezuela: prezident si udržel křeslo, opozice to neuznává

16.8.2004 10:13 Venezuelský prezident Hugo Chávez vyhrál referendum, v němž obyvatelé země v noci na pondělí rozhodovali o jeho dalším setrvání v úřadu. Opozice, která si hlasování vynutila, ale odmítla výsledky uznat.

Pro Cháveze se vyslovilo 58 procent voličů, tedy nejméně tolik než ve volbách v roce 2000, kdy se do funkce dostal. To bylo podmínkou pro setrvání v úřadu. V čele země teď bude do roku 2007.

O mimořádné referendum byl ve Venezuele mimořádný zájem. Hlasování dokonce muselo být o čtyři hodiny prodlouženo. Během hlasování se strhly nepokoje a skupina mužů zastřelila jednu osobu, která čekala ve frontě před volební místností. Deset dalších bylo zraněno.

Příliš podporuje chudé

Referendum si prostřednictvím podpisové akce vynutila opozice označující prezidenta za populistu a kritizující hospodářskou recesi, vysokou inflaci a stoupající nezaměstnanost.

Chávezovi stoupenci argumentují tím, že prezident pečuje o nejchudší, realizuje politiku sociálních podpor a klade důraz na školství a zdravotnictví.

Referendum znepokojuje zahraniční dovozce a zpracovatele ropy, kteří se již potýkají se zvýšením ceny na více jak 46 dolarů za barel. Chávez totiž varoval, že je jedinou zárukou dodávek ropy do USA a dalších zemí a že v případě své prohry nejspíš stoupne cena za barel až na sto dolarů. [celá zpráva]

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Zástupce ředitele klíčové ruské kosmické společnosti RKK Eněrgija obvinili z podvodu

-

dnes 15:47 Ruská raketová korporace RKK Eněrgija, která patří ke...

Turisty oblíbený indonéský ostrov Lombok zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 08:09 Video: aktualizováno Zemětřesení o síle 6,3 stupně v...

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 Video: V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů