Zahraniční

Přijali jsme 2,5 miliónu Syřanů, brání se kritice Saúdská Arábie

obrazek

Syrský uprchlický tábor al-Zátarí v Jordánsku. Ilustrační foto

FOTO: Muhammad Hamed, Reuters

14.9.2015 15:50 Saúdská Arábie uvedla, že od začátku syrské krize v roce 2011 přijala na svém území 2,5 miliónu Syřanů. Informovala o tom v pátek tamní tisková agentura. Saúdská Arábie tak reaguje na kritiku mířenou k bohatým státům Perského zálivu, jejichž pomoc uprchlíkům je prý nedostatečná.

Ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Syřané, kteří na území Saúdské Arábie pobývají, nejsou považováni za uprchlíky a mají volnost pohybu po celé zemi. Syřanům bylo uděleno povolení k pobytu, které jim dává právo získat bezplatnou péči, vstoupit na trh práce a navštěvovat školy a univerzity.

Pokyny k přijímání syrských studentů byly prý obsaženy už v královském výnosu z roku 2012. Podle vládních statistik tak bylo na veřejné školy přijato už více než 100 tisíc syrských studentů.

Kromě toho prý Saúdská Arábie poskytla pomoc do táborů i mimo ně v celkové částce kolem 700 miliónů dolarů (zhruba 16,8 miliardy korun).

Saúdská Arábie tímto prohlášením reagovala na kritiku v souvislosti s prohlubující se krizí s migranty v Evropě. Svět vyzývá státy Perského zálivu, aby se více snažily vypořádat s rostoucím počtem syrských migrantů, kteří prchají ze své domovské země.

Dosavadní odhady hovořily o tom, že se v Saúdské Arábii nacházejí nejvýše stovky tisíc uprchlíků ze Sýrie. Zhruba dva milióny jich jsou v Turecku, milión a půl v Libanonu a téměř milión v Jordánsku.

kre, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Ruska, která Putina v živém vstupu žádala o pomoc, podlehla rakovině

-

včera 22:03 V moskevské nemocnici v úterý podlehla rakovině...

Zuckerberg se na půdě Evropského parlamentu omluvil Evropanům za únik dat

-

včera 19:41 Ochrana soukromí pro nás bude vždy důležitější než...

Ukrajinský poslanec vyzval ke zničení mostu na Krym

-

včera 19:25 Poslanec ukrajinské vrchní rady Ihor Mosyjčuk vyzval v...

U soudu s českou pašeračkou heroinu vypovídali v Pákistánu svědci

-

včera 17:02 Výslechem svědků v Pákistánu pokračovalo soudní líčení...

Extrémní horko zabilo v Karáčí už 65 lidí

-

včera 14:43 Video: Nejméně 65 mrtvých si vyžádala vlna veder,...

Ukrajinská armáda přiznala padlé při vpádu na území držené separatisty

-

včera 14:14 Ukrajinské velení přiznalo, že při útoku na území pod...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby