Zahraniční

Přijali jsme 2,5 miliónu Syřanů, brání se kritice Saúdská Arábie

obrazek

Syrský uprchlický tábor al-Zátarí v Jordánsku. Ilustrační foto

FOTO: Muhammad Hamed, Reuters

14.9.2015 15:50 Saúdská Arábie uvedla, že od začátku syrské krize v roce 2011 přijala na svém území 2,5 miliónu Syřanů. Informovala o tom v pátek tamní tisková agentura. Saúdská Arábie tak reaguje na kritiku mířenou k bohatým státům Perského zálivu, jejichž pomoc uprchlíkům je prý nedostatečná.

Ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Syřané, kteří na území Saúdské Arábie pobývají, nejsou považováni za uprchlíky a mají volnost pohybu po celé zemi. Syřanům bylo uděleno povolení k pobytu, které jim dává právo získat bezplatnou péči, vstoupit na trh práce a navštěvovat školy a univerzity.

Pokyny k přijímání syrských studentů byly prý obsaženy už v královském výnosu z roku 2012. Podle vládních statistik tak bylo na veřejné školy přijato už více než 100 tisíc syrských studentů.

Kromě toho prý Saúdská Arábie poskytla pomoc do táborů i mimo ně v celkové částce kolem 700 miliónů dolarů (zhruba 16,8 miliardy korun).

Saúdská Arábie tímto prohlášením reagovala na kritiku v souvislosti s prohlubující se krizí s migranty v Evropě. Svět vyzývá státy Perského zálivu, aby se více snažily vypořádat s rostoucím počtem syrských migrantů, kteří prchají ze své domovské země.

Dosavadní odhady hovořily o tom, že se v Saúdské Arábii nacházejí nejvýše stovky tisíc uprchlíků ze Sýrie. Zhruba dva milióny jich jsou v Turecku, milión a půl v Libanonu a téměř milión v Jordánsku.

kre, Novinky

nahoru

Zahraniční:

V Thajsku zadrželi šéfa sítě pašeráků slonoviny a nosorožčích rohů

-

dnes 12:42 Thajská policie zadržela v pátek údajného šéfa největší...

Desetimetrové vlny, záplavy a vichr ničí západní pobřeží USA

-

dnes 12:36 Video: Více než devítimetrové vlny způsobily v pátek...

Výstavu Jiřího Načeradského v Piešťanech zcenzurovali, tvrdí deník Pravda

-

dnes 11:56 Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava...

Turecko pokračuje v ostřelování pozic syrských Kurdů

-

dnes 11:10 aktualizováno Pozice syrských Kurdů v oblasti Afrín...

Autobus v Turecku naboural do stromů u dálnice, 11 mrtvých a 46 zraněných

-

dnes 10:14 aktualizováno Nejméně 11 obětí a 46 zraněných si...

Macronová kvůli románku se svým studentem ztratila všechny přátele

-

dnes 08:57 Milostné vzplanutí současné první dámy Francie, tehdy...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby