Zahraniční

Rusko prý staví na hranici s ukrajinskými separatisty plot

obrazek

Plot na hranicích mezi Ruskem a samozvanou Luhanskou lidovou republikou

FOTO: repro: zn.ua

8.9.2015 18:52 Rusko v některých úsecích hranic s Ukrajinou, které kontrolují luhanští separatisté, vystavělo ploty s ostnatým drátem. V úterý o tom psaly ukrajinské weby a agentura Unian s odvoláním na očité svědky, kteří zveřejnili fotografie na sociální síti V kontakte. Plot stojí u města Severnyj a nedaleko ukrajinského hraničního přechodu Izvaryne, který ovládají povstalci. Obě místa jsou poblíž města Krasnodon.

Plot o města Severnyj je podle místních obyvatel dlouhý mnoho kilometrů, přesná délka však uvedena nebyla. Tato oblast nebyla po roce 1991, kdy vyhlásila Ukrajina samostatnost, střežena. Nestály na ní žádné zábrany, i když tudy vedou cesty pašeráků.

Místní lidé podle agentury Unian tvrdí, že ruské úřady se obávají pronikání ozbrojených vzbouřenců z Donbasu na ruské území. O zesílené ostraze hranic s povstaleckými zónami psaly v minulosti i ruské noviny s tím, že opatření má zabránit pašování zbraní.

Budování zábran z ostnatého drátu v rusko-ukrajinském pohraničí potvrzují i oficiální ruské dokumenty. Na webových stránkách evidujících ruské státní zakázky je od poloviny srpna vystavena výzva k veřejné soutěži na vybudování hraničních zátarasů, jejímž autorem je pohraniční stráž Rostovské oblasti. Ta sousedí s ukrajinským Donbasem.

U Izvaryna se podle tendru má vybudovat do konce roku plot v délce tří kilometrů.

Podle ruského serveru FAN se ale tendr týká pouze stavby plotu okolo místa, kde se má rekonstruovat hraniční přechod. Ruské město Doněck, které leží na druhé straně, se okrajem dotýká hranice v délce deset kilometrů.

Rusko prý staví ploty na dvou místech mezi ukrajinským Krasnodonem a ruským Doněckem.

FOTO: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

Hraniční příkopy

Už v květnu se v ruských médiích objevily informace, že na jiných částech hranic se samozvanými Doněckou a Luhanskou lidovou republikou bude vykopán asi sto kilometrů dlouhý příkop.

Hraniční zábrany buduje od loňska i Ukrajina. Složitý a nákladný systém hraničních příkopů, hlásek a elektronických varovných systémů má zabránit pronikání ruských ozbrojenců na ukrajinské území. Systém má být hotov v roce 2018.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Trump nám nechce dávat ke kontrole svůj mobil, stěžují si bezpečnostní experti

-

dnes 09:07 Americký prezident Donald Trump používá mobilní...

Rodiče polských vozíčkářů už měsíc protestují na chodbách Sejmu. Chtějí vyšší podporu

-

dnes 08:28 V budově polského parlamentu už víc než měsíc trvá...

Arcibiskup kryl zneužívání dětí, rozhodl australský soud

-

dnes 08:06 Arcibiskup z Adelaide Philip Wilson (67) je vinen z...

Australan vytáhl syna z hořícího domu, doběhl pro pomoc a pak se mu zastavilo srdce

-

dnes 07:39 Heroický čin stál život sedmasedmdesátiletého Stevena...

Arabští princové nabízeli Trumpovi volební pomoc

-

dnes 06:05 Donald Trump jr., nejstarší syn amerického prezidenta,...

Polští zloději ukradli díly z mercedesu, který ještě nebyl na trhu

-

dnes 05:23 Polští zloději dokázali ukrást vůz značky Mercedes,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby