Zahraniční

Tajili jsme smrt mully Umara déle než dva roky, přiznal Tálibán

obrazek

Nový vůdce Tálibánu mulla Achtar Muhammad Mansúr, bývalý ministr dopravy za vlády Tálibánu

FOTO: Taliban Handout/Handout, Reuters

31.8.2015 22:41 Afghánské hnutí Tálibán v pondělí přiznalo, že přes dva roky tajilo smrt svého vůdce mully Umara. Jedním z hlavních důvodů prý bylo to, že zemřel v roce 2013, který byl klíčový pro měření sil povstalců s mezinárodními jednotkami a zveřejnění informace by tak mohlo zkomplikovat jednání o míru, uvedla agentura AFP.

Zprávu, že mulla Umar zemřel už v roce 2013, oznámila koncem července afghánská rozvědka. [celá zpráva]

Tálibán následně potvrdil, že vůdce hnutí je mrtev, neuvedl ale, kdy zemřel. Datum smrti a důvod, proč byla tajena, popisuje v pondělí zveřejněný životopis jeho nástupce mully Achtara Mansúra, který byl dlouho Umarovým tajemníkem.

„Několik hlavních členů vedení Tálibánu a náboženských učenců se společně rozhodlo, že zatají tragickou zprávu a budou ji držet v tajnosti před ostatními s výjimkou několika málo kolegů, kteří již byli o této ztrátě informováni,” píše se v Mansúrově životopisu.

„Jedním z hlavních důvodů tohoto rozhodnutí bylo, že rok 2013 představoval závěrečnou zkoušku v bojích mezi mudžáhidy a zahraničními okupanty, kteří oznámili, že na konci roku 2014 ukončí všechny své vojenské operace,” dodává se v biografii.

Na veřejnosti se neobjevil dlouhé roky

Tálibán až do letošního července publikoval Umarovým jménem oficiální prohlášení, ačkoli vůdce hnutí nebyl vidět na veřejnosti od svržení vlády Tálibánu v roce 2001. V posledním poselství z letošního července údajný mulla Umar podpořil jednání o míru s vládou s tím, že rozhovory jsou legitimní. Umar přitom podle Mansúrovy biografie zemřel 23. dubna 2013.

Potvrzení Umarovy smrti a Mansúrův nástup k moci vyvolaly mocenský boj uvnitř Tálibánu. Někteří vedoucí představitelé hnutí včetně Umarova syna a bratra, odmítli přísahat věrnost Mansúrovi s tím, že proces jeho volby byl příliš rychlý a neobjektivní.

Mansúrova biografie má tento rozkol pomoci překonat. Mansúr v ní opakovaně oceňuje význam mully Umara i toho, co se od něj naučil. „Nikdy se sám nenominoval do vedeni, ale byl jsem vybrán jako jediný kandidát na prvním setkání rady Islámského emirátu a vysokých duchovních.”

Související téma:

Tálibán

 

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Za vraždu 15leté dívky soudí Němci Afghánce jako mladistvého, jeho věk se nepodařilo určit

-

dnes 12:25 V západoněmeckém městě Landau začal v pondělí soud s...

Švagr španělského krále nastoupil výkon trestu do ženské věznice

-

dnes 11:33 Švagr španělského krále Iňaki Urdangarin nastoupil v...

Počet žádostí o azyl v EU loni značně klesl, stále ale přesahuje 700 tisíc

-

dnes 10:53 V roce 2017 bylo v EU podáno 728 470 žádostí o...

Pokud se nebudou vracet migranti od hranic, chtějí Němci konec velké koalice

-

dnes 10:42 Spor o migraci dělí sesterské strany CDU a CSU. Většina...

Trumpová o odebírání dětí imigrantům: Země má ctít zákony, ale vládnout srdcem

-

dnes 09:18 Manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa Melania...

Klid před novou bouří? V Katalánsku zavládla křehká stabilita

-

dnes 08:18 Situace na španělsko-katalánské frontě se poněkud...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů