Zahraniční

Čína opět oslabila jüan

obrazek

Čínské jüany

FOTO: Kim Kyung-hoon, Reuters

13.8.2015 06:28 Čínská centrální banka ve čtvrtek snížila oficiální kurz jüanu o další zhruba jedno procento. Tržní kurz měny ale oslaboval už jen mírným tempem, což ukazuje, že banka se snaží jeho propad utlumovat, napsala agentura Reuters. Od úterní nečekané devalvace oficiálního kurzu ztratila čínská měna přes čtyři procenta.

Centrální banka stanovila čtvrteční střední kurz jüanu na 6,4010 CNY za dolar proti středeční úrovni 6,3306 CNY. Jüan se na trhu kolem poledne místního času obchodoval na 6,4290 CNY a byl jen 0,4 procenta od oficiálního kurzu, takže mu byl nejblíže od loňského listopadu. Tržní kurz přitom zůstal pod středečním čtyřletým minimem 6,4510 CNY/USD.

Tržní kurz se může od každodenně určovaného středního kurzu odchylovat dvě procenta na každou stranu. Od března ale jeví tendenci k poklesu a systematicky se pohybuje více než jedno procento pod středním kurzem.

V úterý zaznamenala čínská měna nejvýraznější propad za více než 20 let v reakci na překvapivé rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat měnu o téměř dvě procenta. Krok Pekingu vyvolal obavy z globální měnové války a vedl k obviněním, že Peking chce opět poskytnout nečestnou výhodu domácím exportérům.

Analytici ale upozorňují na to, že jüan v posledním desetiletí vůči většině ostatních měn dramaticky posílil. Jeho obchodně vážený index, složený z měn hlavních obchodních partnerů Číny, za toto období vzrostl o 43 procent, plyne z údajů Reuters. Letos i přes devalvaci je čínská měna vůči většině významných měn stále silnější a ztrácí pouze na americký dolar, který tento rok celkově výrazně roste. Analytici se přitom domnívají, že při volnějším kurzovém režimu by hodnota jüanu v posledních měsících klesala pod tlakem zpomalování čínské ekonomiky.

Objevily se ale názory, že devalvace by mohla být začátkem dlouhodobého znehodnocování čínské měny zaměřeného na podporu exportu. Čínské ministerstvo obchodu dnes připustilo, že devalvace bude mít na vývoz z Číny příznivý vliv. Čína byla dlouhodobě kritizována, že za jejím ekonomických úspěchem stojí slabý, podhodnocený jüan a USA vždy naléhaly na narovnání kurzu, k němuž postupně docházelo..

Zdroje obeznámené s uvažováním vládnoucích kruhů v Pekingu agentuře Reuters řekly, že ve vládě se ozývají hlasy po oslabení jüanu až o téměř deset procent.

Čínská centrální ve čtvrtek dnes ale znovu ujišťovala, že další oslabování domácí měny by už nebylo podloženo ekonomickými faktory. Banka devalvaci prezentuje jako tržně orientovanou reformu, v níž dává větší slovo při určování středního kurzu tržním silám. V tom Peking získal ve středu podporu Mezinárodního měnového fondu.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Nedělní minisummit má vymyslet řešení migrace. Velký summit ho pak schválí

-

dnes 12:26 Evropská komise ve snaze zlepšit ochranu vnějších...

Breivikova lidská práva pošlapávána nejsou, smetl Štrasburk stížnost teroristy

-

dnes 10:26 Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku ve čtvrtek...

Novozélandská premiérka porodila, kvůli její funkci zastane „mateřskou” partner

-

dnes 09:54 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová se stala...

Trump neumlčel kritiky, dekret zastavující odebírání dětí migrantům jim nestačí

-

dnes 07:57 Video: Americký prezident Donald Trump sice ustoupil...

Být transgender není porucha, rozhodla Světová zdravotnická organizace

-

dnes 06:45 Být transgenderovou osobou už nemá být podle Světové...

Exšéf Trumpovy kampaně zabil pět lidí, uvedla televize ABC. Pro svou lež nemá ospravedlnění

-

dnes 06:16 Americká televize ABC News ve středu vypustila do světa...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů