Domácí

Pozemkový úřad nestihl vyřešit skoro polovinu žádostí o církevní restituce

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

10.8.2015 09:58 Státní pozemkový úřad (SPÚ) nestihl ve stanovené lhůtě vyřešit 42 procent žádostí o církevní restituce. Důvodem je krátká lhůta pro vyřízení žádostí, uvedl v pondělí v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

„Zákon ukládá SPÚ ve spojitosti s řešením jednotlivých výzev k navrácení majetku značné povinnosti. Na jejich splnění mu ale dává jen šestiměsíční lhůtu,“ sdělil v tiskové zprávě NKÚ.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Z celkem 3404 výzev k vydání majetku jich nestihl pozemkový úřad vyřídit 1424.

V rámci jednotlivých výzev musí podle kontrolního úřadu SPÚ například porovnávat historický a platný stav v katastru nemovitostí nebo geometricky obnovit neexistující hranice pozemků. Pozemkový úřad musí také ověřovat v archivech, zda je nárok na vydání pozemku nezpochybnitelný.

Šestiměsíční lhůta stanovená zákonem není proto podle kontrolního úřadu z výše uvedených důvodů dostatečná.

Církve, které požádaly o navrácení majetku, mají možnost si na nedodržení lhůty stěžovat. „Je na nich, jestli tak učiní či nikoliv. Každopádně to, že pozemkový úřad nestihl žádost vyřešit, neznamená, že ji odkládá. Bude se jí zabývat dál,“ vysvětlila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Dodala, že jestli se lhůta pro vyřízení žádostí prodlouží nebo ne, záleží na zákonodárcích.

Služební cesta během dovolené

Kontroloři také prověřovali, jaké náklady s sebou nesl vznik pozemkového úřadu a jak hospodařil v letech 2012 až 2014. „Nejzávažnější pochybení v hospodaření SPÚ se týkalo bezúplatného užívání vozidel úřadu pro soukromé cesty zaměstnanců,“ uvádí NKÚ.

Zaměstnanci si sice podle NKÚ měli během soukromých cest hradit pohonné hmoty sami, kontroloři však zjistili, že někdo si vykazoval služební cesty i v době dovolené. „Navíc náklady na údržbu vozů nesl úřad. U kontrolovaných 43 vozidel představovaly soukromé cesty 36 % z více než 451 tisíc ujetých kilometrů,” konstatuje zpráva.

Zákon o vzniku pozemkového úřadu byl schválen v roce 2012, účinnosti nabyl od ledna 2013. SPÚ nahradil Pozemkový fond ČR.

zpe, Novinky

nahoru

Domácí:

Ředitel Motola Ludvík rezignoval na šéfa pražské ČSSD

-

včera 17:41 aktualizováno Ředitel nemocnice v pražském Motole...

Libeňský most je zanedbávaný dlouhodobě. Podívejte se na záběry kritických částí

-

včera 17:22 Video: V pátek 19. ledna byl uzavřen pražský Libeňský...

Co jste dělali čtyři roky? Opozice se diví Babišovu výroku o stíhání na objednávku

-

včera 12:42 Slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že v Česku...

Lékaři v Brně provedli unikátní operaci páteře

-

včera 12:34 Lékaři ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno...

Mountfield se distancuje od kampaně na podporu Zemana

-

včera 11:39 Prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield odmítá...

Skandál na pražském magistrátu: Tisíce řidičů dostaly cizí pokuty

-

včera 10:43 aktualizováno Zhruba 2500 výzev k zaplacení...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby