Domácí

Pozemkový úřad nestihl vyřešit skoro polovinu žádostí o církevní restituce

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

10.8.2015 09:58 Státní pozemkový úřad (SPÚ) nestihl ve stanovené lhůtě vyřešit 42 procent žádostí o církevní restituce. Důvodem je krátká lhůta pro vyřízení žádostí, uvedl v pondělí v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

„Zákon ukládá SPÚ ve spojitosti s řešením jednotlivých výzev k navrácení majetku značné povinnosti. Na jejich splnění mu ale dává jen šestiměsíční lhůtu,“ sdělil v tiskové zprávě NKÚ.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Z celkem 3404 výzev k vydání majetku jich nestihl pozemkový úřad vyřídit 1424.

V rámci jednotlivých výzev musí podle kontrolního úřadu SPÚ například porovnávat historický a platný stav v katastru nemovitostí nebo geometricky obnovit neexistující hranice pozemků. Pozemkový úřad musí také ověřovat v archivech, zda je nárok na vydání pozemku nezpochybnitelný.

Šestiměsíční lhůta stanovená zákonem není proto podle kontrolního úřadu z výše uvedených důvodů dostatečná.

Církve, které požádaly o navrácení majetku, mají možnost si na nedodržení lhůty stěžovat. „Je na nich, jestli tak učiní či nikoliv. Každopádně to, že pozemkový úřad nestihl žádost vyřešit, neznamená, že ji odkládá. Bude se jí zabývat dál,“ vysvětlila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Dodala, že jestli se lhůta pro vyřízení žádostí prodlouží nebo ne, záleží na zákonodárcích.

Služební cesta během dovolené

Kontroloři také prověřovali, jaké náklady s sebou nesl vznik pozemkového úřadu a jak hospodařil v letech 2012 až 2014. „Nejzávažnější pochybení v hospodaření SPÚ se týkalo bezúplatného užívání vozidel úřadu pro soukromé cesty zaměstnanců,“ uvádí NKÚ.

Zaměstnanci si sice podle NKÚ měli během soukromých cest hradit pohonné hmoty sami, kontroloři však zjistili, že někdo si vykazoval služební cesty i v době dovolené. „Navíc náklady na údržbu vozů nesl úřad. U kontrolovaných 43 vozidel představovaly soukromé cesty 36 % z více než 451 tisíc ujetých kilometrů,” konstatuje zpráva.

Zákon o vzniku pozemkového úřadu byl schválen v roce 2012, účinnosti nabyl od ledna 2013. SPÚ nahradil Pozemkový fond ČR.

zpe, Novinky

nahoru

Domácí:

ČR nese odpovědnost za výroky prezidenta, rozhodl NS a vrátil kauzu Peroutka na začátek

-

včera 18:16 aktualizováno Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu...

Neomezená moc? Sorry jako, to chceš moc! Stovky lidí tiše protestovaly proti Babišovi

-

včera 18:13 Video: aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze...

Politici i lékaři varují před spalničkami

-

včera 17:20 Epidemie spalniček v Česku pokračuje. Na mimořádné...

Stát odstartoval stavbu obchvatu Frýdku-Místku, v provozu má být za 44 měsíců

-

včera 16:28 Nejpozději počátkem roku 2022 by se měli řidiči svézt...

Koalice ještě není ani na papíře a ve Sněmovně už si vjela do vlasů

-

včera 16:11 aktualizováno Zatímco ČSSD teprve začala ve...

Šlechtová: Zakázku na radary prověřuje Vojenská policie

-

včera 15:55 aktualizováno V souvislosti se zakázkou na mobilní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby