Zahraniční

Miliardář Trump republikánům pohrozil nezávislou kandidaturou

obrazek

Donald Trump při první televizní debatě republikánských uchazečů o prezidentskou funkci

FOTO: Brian Snyder, Reuters

7.8.2015 05:49 (aktualizováno: 7.8.2015 06:19) Deset uchazečů o kandidaturu na prezidenta USA za Republikánskou stranu se ve čtvrtek večer (pátek ráno SELČ) střetlo v první televizní debatě. Největší pozornost byla upřena na miliardáře Donalda Trumpa, který v průzkumech vede. Trump zopakoval své dřívější prohlášení, že když kandidaturu za republikány nezíská, mohl by kandidovat jako nezávislý. Tím by zřejmě významně ubral hlasy pro kandidáta své strany.

Ačkoliv mezi uchazeči je hned několik těžkých vah z řad republikánů, jako guvernér New Jersey Chris Christie nebo bývalý guvernér Floridy a člen „prezidentské dynastie Bushů“ Jeb Bush, pozornost při debatě se od počátku soustředila na prostořekého Trumpa. Dostal také největší prostor pro odpovědi - celkem hovořil deset a půl minuty, zatímco druhý Bush necelých devět minut a ostatním nebylo v úhrnu dopřáno ani sedm minut.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dotaz, zda vylučuje, že by kandidoval za třetí stranu, padl hned v úvodu. „Ten slib v tuto chvíli neučiním,“ prohlásil Trump, který se také odmítl omluvit za své dřívější kontroverzní útoky.

Často si dělám srandu

„O ženách jste se vyjádřil tak, že nemáte rád tlustá prasata, psy, líná čuňata a nechutná zvířata. Připadá vám, že člověka s takovým temperamentem bychom měli zvolit prezidentem?“ ptala se moderátorka Megyn Kellyová.

Trump odvětil, že ta slova pronesl na adresu konkrétní televizní osobnosti a pokračoval: „Myslím, že velký problém této země je politická korektnost“. Jedním dechem dodal, že na tu on nemá čas. „Upřímně - to, co často říkám, je jen sranda,“ uzavřel téma.

Donald Trump (vpravo) a Chris Christie

FOTO: Brian Snyder, Reuters

I to bylo moc na Jeba Bushe, který prohlásil: „Výroky pana Trumpa lidi rozdělují.“ Republikáni takto podle něj volby nevyhrají, když budou americkou společnost názorově štěpit.

Jinak diskutéři probírali převážně témata z domácí politiky, i když zabrousili také do zahraničněpolitické agendy. To se stalo při kritice demokratického prezidenta Baracka Obamy a favorizované uchazečky z jeho strany Hillary Clintonové, když kritizovali jadernou dohodu s Íránem a někdejší krvavé události v libyjském Benghází.

Maskérka před debatou upravuje Jeba Bushe.

FOTO: Brian Snyder, Reuters

Čeká je tvrdý a dlouhý boj

První debaty v televizi Fox News, která trvala hodinu a půl, se účastnilo deset uchazečů s nejvyššími preferencemi. Dalších sedm méně úspěšných debatovalo zvlášť o pár hodin dříve. Někteří takové rozdělení kritizovali jako nespravedlivé.

V příštích měsících budou následovat další televizní vystoupení, potrvají i napřesrok, kdy se v jednotlivých státech rozběhnou stranické primárky před volbami prezidenta na podzim 2016.

K diskusi bylo pozváno deset republikánů s nejvyššími preferencemi.

FOTO: Brian Snyder, Reuters

Server BBC k tématu kampaní jednotlivých uchazečů o kandidaturu v primárkách poznamenal, že v posledních letech se velmi často stává, že uchazeč, který má v úvodu nejvíc preferencí, nakonec neuspěje. Naposledy se to v táboře demokratů stalo v roce 2007 Hillary Clintonové, která průzkumům jasně dominovala, ale pak ji porazil do té doby málo známý senátor Barack Obama.

Související témata

Prezidenti USA

 

Podoba amerických primárek

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Trump nám nechce dávat ke kontrole svůj mobil, stěžují si bezpečnostní experti

-

dnes 09:07 Americký prezident Donald Trump používá mobilní...

Rodiče polských vozíčkářů už měsíc protestují na chodbách Sejmu. Chtějí vyšší podporu

-

dnes 08:28 V budově polského parlamentu už víc než měsíc trvá...

Arcibiskup kryl zneužívání dětí, rozhodl australský soud

-

dnes 08:06 Arcibiskup z Adelaide Philip Wilson (67) je vinen z...

Australan vytáhl syna z hořícího domu, doběhl pro pomoc a pak se mu zastavilo srdce

-

dnes 07:39 Heroický čin stál život sedmasedmdesátiletého Stevena...

Arabští princové nabízeli Trumpovi volební pomoc

-

dnes 06:05 Donald Trump jr., nejstarší syn amerického prezidenta,...

Polští zloději ukradli díly z mercedesu, který ještě nebyl na trhu

-

dnes 05:23 Polští zloději dokázali ukrást vůz značky Mercedes,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby