Domácí

Hazard: sto tisíc lidí je zralých na léčení

obrazek

Ilustrační snímek

FOTO: Karel Otcovský, Právo

27.7.2015 03:38 Podle vládní zprávy o hazardu v ČR za loňský rok bylo tzv. problémovým hráčstvím ohroženo zhruba 440 tisíc osob, z toho 320 tisíc mužů. Zhruba sto tisíc lidí by mělo už vyhledat lékaře, ale ve skutečnosti se jich léčí jen něco přes tisícovku. Mezi ohroženými převažují mladší ročníky – 140 tisíc hráčů bylo ve věku 15 až 34 let.

Zpráva uvádí i varující číslo o mladistvých hráčích. Zkušenosti s hraním hazardních her, zejména loterií, kurzových sázek či on-line hrami, má 10–30 procent osob ve věku 15–17 let.

Počet patologických hráčů, tedy těch, kteří již jsou zralí na léčbu své závislosti, se odhaduje na základě průzkumů mezi lékaři. Loni jich bylo 90 až 110 tisíc. Varující je počet dospívajících, tedy prakticky ještě dětí, těch by mělo být mezi 11 a 12 tisíci.

Pozor na F 63.0

„Je patrné, že míra problémového hráčství v ČR na základě odhadů praktických lékařů se mezi lety 2012 a 2014 zvýšila. K nárůstu došlo jak mezi dospělou populací, tak mezi mládeží,“ konstatuje zpráva.

Patologické hráčství je diagnózou (F 63.0). Pomoc psychiatrických léčeben vyhledalo v roce 2013 celkem 546 pacientů. Loni do psychiatrických ambulancí docházelo 1429 pacientů. Zhruba desetina z nich byly ženy, a jak uvádí zpráva, přibývá jich. Nejpočetněji je zastoupena skupina 25 až 29 let, stále častěji se ale objevují i starší lidé.

Téměř polovina hospitalizovaných spadala do kategorie „nepracující, dítě, studující“. Podle jednoho průzkumu v psychiatrických nemocnicích Bohnice, Kroměříž a Opava se nejvíce pacientů rekrutovalo ze středoškolsky vzdělaných lidí. Před nástupem léčby pracovali jako řemeslníci či v technických oborech. Polovina z pacientů nikdy nebyla nezaměstnaná.

Do léčebny je dohnalo hlavně hraní na automatech v hernách. Délka jejich hráčské kariéry se pohybovala od půl roku do čtyřiceti let. S hraním začali obvykle kolem dvacátého roku.

Vážné problémy začali pociťovat po šesti až osmi letech. K léčbě se rozhodli ještě po dalších čtyřech letech, kdy jim již gamblerství začalo dělat vážné problémy v pracovním i osobním životě. Často začali brát drogy, pít alkohol, trpěli depresemi, mysleli na sebevraždu.

Měli již i zdravotní problémy: nadměrné pocení, nespavost, roztržitost, nechuť k jídlu či zvracení. Začali páchat i trestnou činnost – zpronevěřili peníze v práci, kradli, padělali peníze. Šlo jim především o získání financí do hry.

Kolik peněz takový patologický hráč do hry potřeboval? Během jediného dne jsou prý schopni vložit až dvacet tisíc. Průměrná celková částka vložená do hry během hráčské kariéry pacientů tří léčeben byla 3,2 miliónu Kč. Nejvíce to bylo 60 miliónů.

Do miliónů šly i jejich dluhy. Jeden z pacientů uvedl, že dluží 20 miliónů korun. Zadlužení hráči se podle zprávy stávají snadnou kořistí lichvářů a zapojují se do další trestné činnosti.

Naďa Adamičková, Marie Königová, Právo

nahoru

Domácí:

Nový text u pražské sochy sovětského velitele Koněva naštval komunisty

-

dnes 18:57 Ostrá výměna názorů mezi komunisty a jejich odpůrci se...

Poskočí platy politiků? Poslanci tomu nahrávají

-

dnes 18:47 Kolem patnácti tisíc korun měsíčně by mohli získat ke...

Trikolory i papírové tanky. Lidé si připomněli vpád vojsk Varšavské smlouvy

-

dnes 16:39 Video: aktualizováno Po celé republice si v úterý lidé...

V Praze je znovu torzo tanku od výtvarníka Davida Černého

-

dnes 16:13 Video: Na pražské náměstí Kinských nainstaloval...

V Holešově museli Sověti otočit hlavně tanků, do kasáren se nedostali

-

dnes 16:13 Video: Hlavně tanků namířené na kasárna v Holešově na...

A pak přišel srpen… Okupace 1968 v obecních kronikách

-

dnes 16:01 Obrazem: Výstavba nových bytů, počet prvňáčků na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů