Zahraniční

Bývalý velitel z Maďarské gardy zadržen, chtěl pašovat migranty

obrazek

Maďarská policie zasahuje na nádraží v Györu

FOTO: MTI

25.7.2015 20:08 Maďarská policie zadržela tento týden bývalého velitele polovojenské Maďarské gardy Róberta Kisse. Je podezřelý z pokusu o pašování nelegálních migrantů přes území Maďarska. Kiss je přitom členem extrémně pravicové a šovinistické strany Jobbik, tvrdě kritizující migranty.

Deník Napi Gazdaság uvedl, že Kiss a jeho společník byli zadrženi v úterý u obce Röszke nedaleko srbsko-maďarské hranice. Muži měli domlouvat převoz pěti syrských migrantů z hranic do Budapešti, za to by inkasovali tisíc eur (27 tisíc korun).

Přísaha členů Maďarské gardy

FOTO: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

Kiss patřil mezi zakládající členy Maďarské gardy, kterou soud v roce 2009 zakázal, a byl také členem strany Jobbik. Šéf této strany Gábor Vona přitom patří mezi nejtvrdší kritiky nelegální migrace na území Maďarska.

Předseda Jobbiku Gábor Vona

FOTO: Bernadett Szabo, Reuters

Vládní strana FIDESZ se kvůli případu pustila do Jobbiku. „Žádáme vysvětlení, odkdy obchodují členové strany Jobbik s migranty. Vysvětluje to také negativní postoj strany Jobbik k budování bariéry na srbsko-maďarské hranici. Vždyť strana Jobbik má z nelegálních migrantů výhody. Zajímalo by nás, kolik z inkasované částky směřovalo přímo do stranické pokladny strany Jobbik,“ píše se v prohlášení FIDESZ.

Maďarský premiér Viktor Orbán

FOTO: Francois Lenoir, Reuters

Maďarsko se snaží čelit migrační vlně stavbou plotu na hranicích se Srbskem. Právě odtud totiž do Maďarska dorazilo od počátku letošního roku už 90 tisíc migrantů. Premiér Viktor Orbán (FIDESZ) tvrdí, že bariéra bude hotová do konce srpna, ačkoliv původní termín dokončení hovořil o listopadu.

Konflikt s běženci

V noci ze čtvrtka na pátek se skupina běženců dostala do konfliktu s maďarskou policií na železničním nádraží ve městě Győr. Policisté kontrolovali cestující ve vlaku směřujícím do Mnichova.

Běženci, kteří neměli v pořádku doklady, museli vystoupit. Vzápětí se však pokusili násilím dostat zpět do vlaku. Policie zadržela 145 nelegálních migrantů. Vlak měl několik hodin zpoždění.

Ve čtvrtek zadrželi na území Maďarska 1534 uprchlíků.

Ivan Vilček, Právo

nahoru

Zahraniční:

Írán zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 05:00 Írán v pondělí zaznamenal další zemětřesení. Postihlo...

Migrantka z Etiopie provozuje v Itálii úspěšnou farmu, místní zaměstnávat nechce

-

dnes 05:00 Video: Etiopanka Agitu Idea Gudetaová na starý...

Útočníka s nožem přemohl v německém autobusu pěstmi nebojácný řidič

-

dnes 04:50 Čtyřiatřicetiletého Němce íránského původu, který v...

Kubánský parlament schválil novou ústavu, která uznává soukromé vlastnictví

-

včera 23:05 Kubánský parlament v neděli schválil návrh nové...

Macronova poradce obvinili kvůli zmlácení demonstranta

-

včera 22:16 Francouzské úřady v neděli obvinily Alexandra Benallu,...

Izrael útočil v Sýrii, bombardoval vojenský objekt

-

včera 21:36 Izrael v neděli bombardoval vojenský objekt ve městě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů