Zahraniční

Německý a rakouský parlament daly zelenou pomoci Řecku

obrazek

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr financí Wolfgang Schäuble

FOTO: Axel Schmidt, Reuters

17.7.2015 13:07 (aktualizováno: 17.7.2015 14:08) Spolkový sněm, tedy dolní komora německého parlamentu, dal kancléřce Angele Merkelové v pátek mandát, aby s předluženým Řeckem jednala o podobě nové finanční pomoci. Zelenou dali v jednání o pomoci Aténám vládě také poslanci v Rakousku.

Souhlas parlamentu potřebovaly vlády v Berlíně a Vídni k tomu, aby mohly začít řešit detaily týkající se poskytnutí až 86 miliard eur (2,3 biliónu Kč) z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), které Řecko nutně potřebuje, má-li se vyhnout bankrotu.

Kancléřka Angela Merkelová v rozpravě varovala, že v případě odmítnutí programu by hrozil chaos. "Převládají v pondělní dohodě výhody nad nevýhodami? Jsem naprosto přesvědčená, že odpověď zní ano," řekla kancléřka. "Alternativou této dohody by nebyl dočasný odchod z eura... ale spíš očekávatelný chaos," dodala a připustila, že dohoda je pro Řecko i věřitele "tvrdá".

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel upozornil, že během komplikovaných jednání v Bruselu nešlo jen o Řecko, ale i o možné rozštěpení eurozóny. "Tento rozkol by Evropu zavedl ještě do mnohem hlubší krize, nejen té finanční," prohlásil. "Jsem přesvědčen, že toto řešení může fungovat," ujišťoval poslance i ministr financí Wolfgang Schäuble.

V Rakousku byl podle předpokladů mandát pro vládu hladce schválen. "Je to jen příležitost, nic víc... Dejme jim (Řekům) tuhle šanci," řekl o třetím záchranném programu kancléř Werner Faymann. "Patříme k jednotné Evropě, profitujeme z toho, a proto máme za sjednocenou Evropu i odpovědnost," dodal.

Šéf protiimigrantské a euroskeptické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache ale své kolegy nabádal, aby nedávali souhlas s "vyhazováním peněz" na záchranný program Aténám. "Nejde o žádný záchranný program pro Řecko, ale o program určený bankám a spekulantům", řekl.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Ať Terezu pustí, jinak Pákistán čekají teroristické útoky, měl napsat serveru údajný Čech

-

dnes 12:11 Pokud nebude do 48 hodin propuštěna Češka Tereza H.,...

U břehů Aljašky udeřilo silné zemětřesení, hrozí tsunami

-

dnes 10:45 aktualizováno Zhruba 250 kilometrů od břehů Aljašky...

Davos paralyzují rekordní přívaly sněhu

-

dnes 10:27 Video: Téměř dva metry sněhu, nebezpečí lavin,...

Nezletilý chlapec ubodal v německém Lünenu spolužáka

-

dnes 10:26 aktualizováno Ve městě Lünen ve spolkové zemi Severní...

Jávu postihlo zemětřesení, lidé vybíhali na ulici

-

dnes 08:14 Video: aktualizováno Silné zemětřesení o síle 6,4...

Lavina a létající kameny po erupci japonské sopky zabíjely a těžce zranily lyžaře

-

dnes 07:45 Video: aktualizováno Jednoho mrtvého a několik...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby