Zahraniční

Německý a rakouský parlament daly zelenou pomoci Řecku

obrazek

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr financí Wolfgang Schäuble

FOTO: Axel Schmidt, Reuters

17.7.2015 13:07 (aktualizováno: 17.7.2015 14:08) Spolkový sněm, tedy dolní komora německého parlamentu, dal kancléřce Angele Merkelové v pátek mandát, aby s předluženým Řeckem jednala o podobě nové finanční pomoci. Zelenou dali v jednání o pomoci Aténám vládě také poslanci v Rakousku.

Souhlas parlamentu potřebovaly vlády v Berlíně a Vídni k tomu, aby mohly začít řešit detaily týkající se poskytnutí až 86 miliard eur (2,3 biliónu Kč) z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), které Řecko nutně potřebuje, má-li se vyhnout bankrotu.

Kancléřka Angela Merkelová v rozpravě varovala, že v případě odmítnutí programu by hrozil chaos. "Převládají v pondělní dohodě výhody nad nevýhodami? Jsem naprosto přesvědčená, že odpověď zní ano," řekla kancléřka. "Alternativou této dohody by nebyl dočasný odchod z eura... ale spíš očekávatelný chaos," dodala a připustila, že dohoda je pro Řecko i věřitele "tvrdá".

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel upozornil, že během komplikovaných jednání v Bruselu nešlo jen o Řecko, ale i o možné rozštěpení eurozóny. "Tento rozkol by Evropu zavedl ještě do mnohem hlubší krize, nejen té finanční," prohlásil. "Jsem přesvědčen, že toto řešení může fungovat," ujišťoval poslance i ministr financí Wolfgang Schäuble.

V Rakousku byl podle předpokladů mandát pro vládu hladce schválen. "Je to jen příležitost, nic víc... Dejme jim (Řekům) tuhle šanci," řekl o třetím záchranném programu kancléř Werner Faymann. "Patříme k jednotné Evropě, profitujeme z toho, a proto máme za sjednocenou Evropu i odpovědnost," dodal.

Šéf protiimigrantské a euroskeptické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache ale své kolegy nabádal, aby nedávali souhlas s "vyhazováním peněz" na záchranný program Aténám. "Nejde o žádný záchranný program pro Řecko, ale o program určený bankám a spekulantům", řekl.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

KLDR podle Trumpa změnila vstřícný přístup po Kimově návštěvě Číny

-

dnes 10:22 Americký prezident Donald Trump řekl v noci na středu,...

Ve Španělsku zadrželi při razii Čecha kvůli podezření z prodeje drog

-

dnes 08:31 aktualizováno Český občan byl mezi čtveřicí lidí...

Čecha v Maďarsku těžce zranil výstřel z historické pušky

-

dnes 08:30 Vážné zranění způsobil českému občanovi výstřel z...

Savčenková zhubla při hladovce o 20 kilogramů

-

dnes 08:27 Bojovnice za Ukrajinu a poslankyně Nadija Savčenková,...

Vyšetřovatel Mueller spolupracoval jako šéf FBI s Děripaskou

-

dnes 07:36 Ve střetu zájmů kvůli dřívější dohodě s ruským...

Odstoupil australský arcibiskup, který kryl pedofilního kněze

-

dnes 06:28 Australský arcibiskup Philip Wilson, jehož soud v úterý...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby