Krimi

Senioři jsou postrachem silnic, nechodí na lékařské prohlídky

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Jiří Růžička, Právo

7.8.2004 11:01 Postrachem silnic jsou podle policistů i lékařů senioři, kteří usedají za volant bez platné lékařské prohlídky. Tu sice mají podle zákona pravidelně absolvovat všichni řidiči již od 60 let věku, praxe je však zcela jiná.

Současnému stavu nahrává fakt, že policie nemá pravomoc od řidičů-seniorů toto potvrzení vyžadovat. V novele zákona, kterou hodlá předložit ministerstvo dopravy, se sice o této pravomoci nově hovoří, zatím ale není jisté, zda ji Poslanecká sněmovna schválí.

Policisté by přitom přivítali, kdyby se starší lidé museli prokazovat nejen řidičským průkazem, ale i platným potvrzením o zdravotní prohlídce, které bylo dříve součástí řidičského průkazu. "Mohu ze své praxe potvrdit, že se najde spousta lidí, kteří za volantem vzhledem k pokročilému věku už nemají co dělat. Myslí si, že když pojedou pomalu, nemůže se nic stát. Ale svojí až přehnaně opatrnou jízdou vyvolávají v rušném městském provozu opravdu nebezpečné situace," řekl zástupce šéfa ostravského dopravního inspektorátu Ervín Adamec.

Nehody po kolapsu

"Kdyby policie měla možnost u důchodců kontrolovat doklad o lékařské prohlídce a hrozily by za nedodržení této povinnosti pokuty, situace na silnicích by se mohla zlepšit. Vždyť je statisticky prokázáno, že spoustu nehod zaviní právě starší lidé vlivem náhlého zdravotního kolapsu," doplnil zástupce šéfa dopravně-správního oddělení ostravského magistrátu Vitkor Baránek.

K poslední takové tragické nehodě došlo ve čtvrtek v Opavě, kde 81letý řidič zezadu v plné rychlosti vrazil zezadu do automobilu, který na křižovatce dával přednost jinému vozidlu. Stařec utrpěl vážná zranění, kterým později v nemocnici podlehl.

Podle současných zákonů jsou řidiči povinni nechat si přezkoumat zdravotní stav poprvé v 60 letech, následně v 65 a 68 letech a potom už každé dva roky. Lékař, který u pacienta zjistí nezpůsobilost k řízení, je pak povinen o tom informovat státní správu. Někteří starší lidé se proto zdravotním prohlídkám úmyslně vyhýbají, aby nepřišli o řidičák.

Senioři netuší

Řada starších lidí vůbec není o své povinnosti informována. "Stává se často, že si pro nový řidičský průkaz chodí lidé, kteří by měli měli mít za sebou už několik takových prohlídek, zatím ale nebyli ani na jediné," dodal Baránek.

Počty řidičů-důchodců, kterým úřady odeberou na základě lékařských zpráv řidičský průkaz ze zdravotních důvodů, nejsou příliš vysoké. "V Ostravě je to jen několik desítek řidičů ročně. Občas se ale stává, že důchodce přijde sám odevzdat řidičský průkaz, protože sebekriticky zhodnotí, že už na to nemá. Takových případů je ale velmi málo," dodal úředník.

Na naprostou nutnost pravdidelných kontrol u přestárlých řidičů upozorňují lékaři. "Senioři si v řadě případů nemusí vůbec uvědomovat, že je jejich schopnost řízení automobilu omezena, a to především vlivem zdravotních komplikací a chorob, které jsou pro tento věk typické," říká gerontolog Rudolf Mazura.

Řada je na poslancích

Milan Lylo z ministerstva dopravy Právu řekl, že povinnost předložit policistovi potvrzení o lékařské prohlídce je součástí připravované novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. "Je ale otázka, jak se k tomu Poslanecká sněmovna postaví," řekl. V minulosti bylo lékařské potvrzení u seniorů součástí řidičského průkazu.

Později se od toho upustilo a dnes se podle Lyla opravdu ukazuje, že to byla chyba. "Zákon počítal s tím, že český národ je natolik disciplinovaný, že bude chodit na prohlídky dobrovolně, ale bohužel to dopadlo úplně jinak," uvedl Lylo.

Aleš Honus, Právo

nahoru

Krimi:

Muž havaroval s traktorem, pod převráceným strojem zemřel

-

včera 18:10 Na louce nedaleko Chudenína na Klatovsku se v úterý...

Řidič na Lounsku narazil s autem do stromu, na místě zemřel

-

včera 16:52 Při dopravní nehodě mezi obcemi Velemyšleves a Havraň...

V Praze nezůstala za poslední půlrok žádná vražda neobjasněná, přibylo nehod tramvají

-

včera 16:47 Pražské policii se podařilo objasnit všech sedm vražd,...

Při zřícení dvou pater domu v centru Prahy bylo na místě 45 lidí

-

včera 16:01 Video: V době nehody, kdy se v úterý v Mikulandské...

Příbuzného v nemocnici odpojil od přístrojů, za pokus o vraždu dostal podmínku

-

včera 15:55 Za to, že loni v dubnu odpojil vážně zraněného...

Policie hledá svědky vraždy v Prostějově. Zveřejnila kamerové záběry

-

včera 13:15 Video: Policisté vyšetřují vraždu 55letého muže z...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů