Zahraniční

Vraťte se urychleně z Tuniska, vyzývá své občany Británie

obrazek

Ministři vnitra Velké Británie, Německa a Francie položili květiny na tuniské pláži. Archivní snímek

Reuters

9.7.2015 19:59 (aktualizováno: 9.7.2015 20:11) Britská vláda ve čtvrtek doporučila všem svým turistům v Tunisku, aby zemi co nejdříve opustili. Podle ministra zahraničí Philipa Hammonda je další teroristický útok „velmi pravděpodobný“. Při masakru na konci června v tuniské Súse zemřelo 38 zahraničních návštěvníků, z toho 30 Britů.

Podle Hammonda sice zatím neexistuje bezprostřední hrozba, cestování do země však není vhodné, pokud se nejedná o nutnost.

Britské ministerstvo zahraničí odhaduje, že v Tunisku je v současnosti 2500 až 3000 britských turistů, přičemž několik stovek Britů tam bydlí trvale, napsala ve čtvrtek BBC.

Přestože tuniské úřady po útoku třiadvacetiletého Sajfaddína Rizkího, který vraždil na pláži a v blízkém hotelu Riu Imperial Marhaba, zpřísnily bezpečnostní opatření, pro britské turisty podle Hammonda „stále neposkytují adekvátní ochranu“.

Britské cestovní kanceláře proto zřizují náhradní zpáteční lety ze země. Jejich klienti mají být s delegáty neustále v kontaktu a urychleně si naplánovat návrat do vlasti.

Sajfaddína Rizkího policie zastřelila. Před tím stihl zabít 38 lidí, převážně zahraničních turistů.

FOTO: Jawhara FM, ČTK/AP

Útok je pravděpodobný

„I když nemáme informace o bezprostřední hrozbě, riziko se od útoku podle tajných služeb významně zvýšilo, což nás vede k přesvědčení, že další teroristický útok je velmi pravděpodobný,“ prohlásil Hammond.

Podle něj tuniské úřady pokračují ve vyšetřování atentátu. Tunisané ujistili, že hodlají vypátrat další osoby, které by za ním mohly stát.

V souvislosti s útokem je stále v platnosti doporučení českého ministerstva zahraničí, podle něhož by návštěvníci země měli být maximálně obezřetní. Je vhodné vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob, jako jsou tržiště či bary a restaurace mimo hotely, a neprovozovat individuální turistiku. Pracovní skupina k situaci v Tunisku má na ministerstvu zasednout v pátek.

BEZ KOMENTÁŘE: Amatérské záběry natočené po útoku na turisty v Tunisku. Zdroj: Reuters

Rizkí 26. června během několika desítek minut v Súse povraždil 38 lidí, než jej policie zastřelila.

Podle svědků si počínal velmi uvolněně. Spekuluje se, že prodělal výcvik v táboře extremistické organizace Ansár Šaría v Libyi. Jeho známý uvedl, že Rizkí byl členem spící buňky Islámského státu.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Útok na přehlídce v Íránu: Rúhání viní státy Perského zálivu podporované z USA

-

dnes 08:07 Skupinu, která stojí za sobotním útokem na vojenskou...

Novináři prý objevili podle čísel pasů další možné agenty GRU

-

včera 20:38 Ruští novináři objevili skupinu podezřelých Rusů,...

Popocatépetl se opět ozval

-

včera 18:13 Video: Mexický Popocatépetl, jedna z nejznámějších...

Při nehodě trajektu na Viktoriině jezeře zemřelo přes 200 lidí

-

včera 17:03 Video: aktualizováno Více než 200 obětí si vyžádala...

Hasiči v Německu bojují s obřím požárem způsobeným vypálenou raketou. Ministryně se omluvila

-

včera 15:22 Video: Německá ministryně obrany Ursula von der...

Svědek v případě vraždy novináře Kuciaka prý odešel do České republiky

-

včera 13:55 Důležitý svědek v případě vraždy sedmadvacetiletého...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů