Domácí

Výstraha před vedrem a bouřkami platí až do konce svátků

5.7.2015 13:23 (aktualizováno: 5.7.2015 14:47) Vysoké teploty budou na celém území ČR panovat po celé svátky, varoval znovu v neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pondělí sice mírně klesnou, přesto budou i nadále tropické. V neděli podle meteorologů dosáhnou až 37 °C, v pondělí pak vystoupají až k 31°C, na Moravě a ve Slezsku až k 35 °C. Meteorologové varují, že je mohou doprovázet bouřky.

Do nedělního večera platí pro všechny kraje výstraha před velmi vysokými teplotami. Obyvatelé Moravy a Slezska pak musí s vysokými teplotami počítat i během celého pondělí.

„V pondělí budou nejvyšší teploty v Čechách mezi 27 až 31 °C, na Moravě a ve Slezsku pak mezi 31 až 35 °C,” uvedl ČHMÚ.

Do Česka však už během neděle dorazí bouřky doprovázené přívalovými dešti. Výstraha před nimi platí pro západní, střední, severní a jižní Čechy a Prahu až do pondělních šesti hodin ráno, pro východ republiky pak až do pondělního večera.

ČHMÚ varuje i před zvýšeným rizikem vzniku požárů, a to pro celou Českou republiku. Růst budou do nedělního večera také koncentrace ozonu v ovzduší, kvůli které byla v sobotu v části Čech vyhlášena smogová situace. Troposférického, tedy přízemního ozonu přibývá právě kvůli vysokým teplotám a silnému slunečnímu záření. Ozon dráždí dýchací cesty.

Vlaky v Česku kvůli vedru preventivně zpomalují

Vedro má vliv i na vlakovou dopravu v Česku. Vysoké teploty by mohly ohýbat koleje, nebo je i zlomit, proto vlaky nyní kvůli vedru na některých úsecích preventivně zpomalují. "Omezení nyní platí pro čtyři až pět úseků v republice. Jedná se o vedlejší starší tratě, protože u hlavních železničních koridorů je jiné, odolnější uchycení koleje," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.

Maximální rychlostí 50 kilometrů za hodinu musí jezdit vlaky například na trati mezi Prahou a Turnovem v úseku Všetaty - Mladá Boleslav.

Podle Ptačinského nehrozí, že by podle aktuálních informací musel být provoz někde zcela zastaven.

Vedro způsobilo problémy v dopravě i v sousedních zemích. Několik vlaků v Německu zastavila nefunkční klimatizace, v Rakousku praskaly koleje a na několika úsecích německých dálnic popraskaná vozovka způsobila několikakilometrové kolony.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Meteorologové varovali před silnými dešti a vzestupem hladin řek

-

dnes 12:07 aktualizováno Meteorologové varují před silnými dešti...

Nezabíjel jsem lidi. Kalousek chystá žalobu na Babiše

-

dnes 11:59 Pokud se premiér Andrej Babiš (ANO) neomluví za výroky,...

Pokud Krčál opisoval v bakalářské práci, měl by odejít z vlády, zní z opozice

-

dnes 11:44 aktualizováno V případě, že ministr práce a sociálních...

Metro bude o víkendech jezdit častěji

-

dnes 10:53 Pražské metro bude od září o víkendu jezdit častěji....

Společný podnik pro metro D zatím nebude

-

dnes 10:31 Pražští radní měli v úterý hlasovat o schválení...

Malování na poníky vymyslely brigádnice a dostaly padáka

-

dnes 09:27 Westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů