Bydlení

Solární systém pro ohřev vody ušetří energii i peníze

obrazek

Montáž na střechu s úpravou sklonu. Solární kolektor auroTHERM VFK 145 V je základním prvkem systému Solar Set, který nabízí uživateli úsporu až 60 % nákladů na přípravu teplé vody.

FOTO: VAILLANT (2x)

24.7.2015 08:43 Do 31. října 2015 lze podávat žádosti o dotaci na solární systém pro ohřev vody a solární systém pro ohřev vody a přitápění. Jejich využitím ušetříme za rok až 60 % energie spotřebované k ohřevu užitkové vody.

Žádosti o dotaci jsou v rámci programu Nová zelená úsporám přijímány už od poloviny května. Finanční prostředky ale mohou být při zvýšeném počtu žadatelů vyčerpány ještě před koncem října, a tak by zájemci neměli otálet.

Výše dotace

Cena solárního systému pro běžný rodinný dům se pohybuje v částce od 125 000 Kč bez DPH. Záleží na navrženém počtu kolektorů, velikosti akumulačního zásobníku atd.

Předpokladem instalace je zateplený objekt s redukovanými tepelnými ztrátami.

Solární ohřev zvýší teplotu vody až o 6°C bez nároku na nákladné zdroje energie. Je vhodný pro všechny bazény s pískovou filtrací.

FOTO: BRAMAC

Dotace na instalaci solárního systému pro ohřev teplé vody činí maximálně 35 000 Kč. Použijeme-li systém pro ohřev vody a přitápění, získáme nejvýše 50 000 Kč. V obou případech to však bude maximálně 40 % tzv. způsobilých výdajů, tj. nákladů přímo spojených s realizací opatření na snížení energetické náročnosti domu.

Způsobilé výdaje dokládáme fakturou a soupisem provedených prací. Jejich maximální výši, kterou lze pro získání dotace uplatnit, stanovují podmínky dotačního programu. Fyzické osoby a neplátci mohou do způsobilých výdajů zahrnout i DPH.

Pro bazény s objemem vody do 20 m3 se používá panel o ploše 3,6 m2. Do 30 m3 pak panel o ploše 5,4 m2.

FOTO: MOUNTFIELD (2x)

Pro žadatele v Moravskoslezském a Ústeckém kraji platí výhodnější parametry. Více podrobností lze najít např. na www.novazelenausporam.cz, oblast podpory C – Efektivní využití zdrojů energie.

Teplá voda a přitápění

Existují solární systémy pro ohřev teplé užitkové vody (TUV), pro ohřevy bazénů a systémy pro přitápění.

V teplých měsících k ohřevu TUV a vody v bazénu poslouží sezónní solární systémy. Jsou technicky jednodušší a levnější než systémy celoroční. Těmi ohříváme TUV, přitápíme a můžeme ohřívat i vodu v krytém bazénu.

Optimální sklon panelu pro období používání květen až září je mezi 30–45°. Z bezpečnostních důvodů instalujeme panel ve vzdálenosti min. 1,5 metru od bazénu.

K celoročnímu ohřevu solární systém kombinujeme s kondenzačním kotlem nebo s elektrokotlem i s regulátory kvůli případnému přehřívání.

Kombinace solárního systému s kondenzačním plynovým kotlem ušetří 30 % energie v porovnání s běžnými kotli, protože využívá téměř celý obsah energie paliva pro vytápění a přípravu teplé vody.

Efektivita je podobná i ve spojení s elektrokotlem, využíváme-li ovšem snížené sazby za elektřinu, tedy noční proud. V případě propojení s tepelným čerpadlem počítáme s tím, že čerpadlo potřebuje na každé 2–3 kW topného výkonu 1 kW elektrické energie.

Pořízení tepelného čerpadla začíná na částce 200 000 Kč.

Typy kolektorů

Solární kolektory přeměňují sluneční záření na jiný druh energie. V případě fototermických kolektorů je to na tepelnou energii.

Tvoří je buď levnější ploché deskové fototermické kolektory, a nebo dražší vakuové (trubicové). V prvním případě je absorpční plocha kompaktní, opatřená selektivní vrstvou. Její výkon je na stejné teplosměnné ploše větší než u trubicového kolektoru. Ten je zase zpravidla výkonnější v zimě.

Montáž do střechy. Povrch panelu je pokryt speciálním strukturovaným ochranným sklem o tloušťce 3,2 mm.

Fotovoltaické kolektory označované také jako solární panely přeměňují sluneční záření přímo na elektrickou energii. Fotovoltaické články jsou tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky.

Kolektory lze instalovat na šikmou střechu díky nosníkům s možností flexibilního sklonu nebo přímo do střechy, případně zavěsit na fasádu. Vhodným místem jsou jižně orientovaná nezastíněná místa, ideální sklon kolektoru je 45°.

Kolik kolektorů?

Návrh na počet solárních kolektorů i jejich kombinaci s dalším zařízením provádějí specializované firmy a prodejci, kteří ručí za instalaci a montáž. Pro přípravu 100 l teplé vody (spotřeba 1 osoby) stačí asi 1 m2 solárně-termického kolektoru.

Využijeme-li solární soustavu pro přitápění domácnosti, přidáme 1,2 m2 plochy na každý kW tepelné ztráty domu. Za maloplošný je považován kolektor o rozloze 4 až 8 m2.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Karolina Černá, Právo

nahoru

Bydlení:

Nová výšková budova zcela změní tvář dosud nenápadného města

-

dnes 06:39 Obrazem: Novou dominantu získá švédské město Nacka...

Jak před dovolenou správně zabezpečit domov

-

včera 11:14 Obrazem: Sezóna dovolených je tady, a to je ráj pro...

Příprava na horké dny. Vyberte spolehlivou klimatizaci

-

včera 09:33 Pokud bychom mohli soudit podle razance, se kterou...

Inspirujte se nejlepšími projekty z mezinárodní architektonické soutěže

-

včera 06:06 Obrazem: Mezinárodní vyznamenání pro nejlepší světové...

Ilustrátorka Eva Sýkorová střídá bydlení podle barevnosti ročního období

-

21.5. 12:29 Obrazem: Ilustrátorka a výtvarnice Eva Sýkorová patří...

Na co se zaměřit při výběru slunečníku či zahradní houpačky

-

21.5. 09:17 Obrazem: S přibývajícím ostrým sluncem si na zahradě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby