Kultura

Romeo a Julie na Pražském hradu zahájí Letní shakespearovské slavnosti

obrazek

Tereza Voříšková a Jan Sklenář jsou protagonisty premiéry Romea a Julie na Pražském hradu.

FOTO: Archiv LSS

25.6.2015 09:11 Čtvrteční premiéra pro zvané publikum a páteční veřejná premiéra inscenace tragédie Romeo a Julie na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu otevře Letní shakespearovské slavnosti 2015, které do 5. září představí v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě celkem osm Shakespearových her ve více než 140 představeních.

Romeo a Julie se na Letních shakespearovských slavnostech objeví již potřetí. Tentokrát v nastudování režisérského dua SKUTR - Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky. Hlavní mileneckou dvojici ze znesvářených rodů zahrají Tereza Voříšková a Jan Sklenář.

„Je to hra, která začíná jako hezký nezávazný erotický sen, ten se ale po smrti Tybalta změní v noční můru. A to je model, do kterého se my se svou fantazií dokážeme vejít,“ říká Martin Kukučka. A jeho kolega Lukáš Trpišovský doplňuje: „Většina představení na Hradě začíná ještě za denního světla, kdy do inscenace vstupují i ruchy zvenčí - od štěbetajících ptáků až po střídání Hradní stráže, takže se tam jen velmi těžko navozuje správná divadelní atmosféra a úplná koncentrace přijde až se soumrakem. A právě Romeo a Julie svou strukturou tomuto modelu dokonale odpovídá.“

V dalších rolích se objeví Naďa Konvalinková, Saša Rašilov, Lenka Krobotová, Jiří Vyorálek, Dana Batulková, Martin Sláma, Marie Poulová, Petr Vančura, Jan Cina a další herci. Romeo a Julie se bude v Praze hrát do 18. července, kdy se přesune do Brna. Na Pražském hradu ho vystřídá inscenace komedie Sen noci svatojánské, rovněž v režii SKUTRu.

V Bratislavě zahájí Letní shakespearovské slavnosti premiéra česko-slovenského Othella v režii Michala Vajdičky s Jozefem Vajdou coby Othellem a Veronikou Kubařovou v roli Desdemony. V Ostravě otevře letošní festivalový ročník 22. července inscenace komedie Mnoho povyku pro nic, která měla v loňském roce premiéru na Pražském hradu v režii Jiřího Menzela.

Radmila Hrdinová, Právo

nahoru

Kultura:

Litomyšl s Plachetkou

-

dnes 08:48 Národní festival Smetanova Litomyšl uzavřel v úterý...

Umění, béčkové skvosty i koncerty nabízí žižkovské Aero, které oslaví dvacet let

-

dnes 08:45 Jedno z posledních jednosálových pražských kin,...

Nové knihy: Zafón, Croftová, Doehnertová a Koryta

-

dnes 07:00 Z plného proudu nově vydávaných knih vybíráme příběhy...

Kořeny bigbítu. První česká rocková alba připomíná kompilace Beat (Al)Boom

-

včera 16:54 Skupiny jako Matadors, Framus Five, Atlantis,...

Pražské orchestry uctily Bernsteina

-

včera 15:25 Letos si připomínáme 100 let od narození amerického...

Soul-jazzový sen. Gregoryho Portera doprovodí český varhaník Pivec

-

včera 14:20 Slavný americký zpěvák a dvojnásobný držitel Grammy...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby