Kultura

Romeo a Julie na Pražském hradu zahájí Letní shakespearovské slavnosti

obrazek

Tereza Voříšková a Jan Sklenář jsou protagonisty premiéry Romea a Julie na Pražském hradu.

FOTO: Archiv LSS

25.6.2015 09:11 Čtvrteční premiéra pro zvané publikum a páteční veřejná premiéra inscenace tragédie Romeo a Julie na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu otevře Letní shakespearovské slavnosti 2015, které do 5. září představí v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě celkem osm Shakespearových her ve více než 140 představeních.

Romeo a Julie se na Letních shakespearovských slavnostech objeví již potřetí. Tentokrát v nastudování režisérského dua SKUTR - Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky. Hlavní mileneckou dvojici ze znesvářených rodů zahrají Tereza Voříšková a Jan Sklenář.

„Je to hra, která začíná jako hezký nezávazný erotický sen, ten se ale po smrti Tybalta změní v noční můru. A to je model, do kterého se my se svou fantazií dokážeme vejít,“ říká Martin Kukučka. A jeho kolega Lukáš Trpišovský doplňuje: „Většina představení na Hradě začíná ještě za denního světla, kdy do inscenace vstupují i ruchy zvenčí - od štěbetajících ptáků až po střídání Hradní stráže, takže se tam jen velmi těžko navozuje správná divadelní atmosféra a úplná koncentrace přijde až se soumrakem. A právě Romeo a Julie svou strukturou tomuto modelu dokonale odpovídá.“

V dalších rolích se objeví Naďa Konvalinková, Saša Rašilov, Lenka Krobotová, Jiří Vyorálek, Dana Batulková, Martin Sláma, Marie Poulová, Petr Vančura, Jan Cina a další herci. Romeo a Julie se bude v Praze hrát do 18. července, kdy se přesune do Brna. Na Pražském hradu ho vystřídá inscenace komedie Sen noci svatojánské, rovněž v režii SKUTRu.

V Bratislavě zahájí Letní shakespearovské slavnosti premiéra česko-slovenského Othella v režii Michala Vajdičky s Jozefem Vajdou coby Othellem a Veronikou Kubařovou v roli Desdemony. V Ostravě otevře letošní festivalový ročník 22. července inscenace komedie Mnoho povyku pro nic, která měla v loňském roce premiéru na Pražském hradu v režii Jiřího Menzela.

Radmila Hrdinová, Právo

nahoru

Kultura:

Švýcarský orchestr na Pražském jaru

-

dnes 13:38 Dalším z velkých evropských orchestrů na festivalu...

RECENZE: Obehraná skladba bez nápadu

-

dnes 11:44 Diane Keatonová a Jane Fondová měly být nejspíš...

Literární hold rozhlasovému vysílání

-

dnes 08:41 Pětadevadesáté výročí Českého rozhlasu vyprovokovalo...

Filmové premiéry: Solo: Star Wars Story, Dámský klub, Gangsterdam, Na krátko a Pod jedním stromem.

-

dnes 07:00 S novým představitelem Hana jde do kin Solo: Star Wars...

Fillův obraz Hráči (šachu) se prodal za 17,7 miliónu korun

-

včera 19:36 Obraz Emila Filly Hráči (šachu) se na aukci v Praze...

RECENZE: Dvořáková vykresluje současnou vesnici

-

včera 16:53 Prozaička Petra Dvořáková se nejvýrazněji zapsala do...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby