Žena

Za každým pátým onemocněním rakovinou stojí chemikálie

obrazek

V našem životním prostředí existuje velké množství chemikálií, kterým se není možné zcela vyhnout.

Profimedia.cz

24.6.2015 12:45 Dobré životní prostředí a kvalitní strava, je v mnoha ohledech to nejdůležitější, co pro sebe můžeme udělat. To potvrzují i vědci z 28 zemí světa, kteří analyzovali směsi chemikálií, se kterými člověk běžně za svůj život přijde do styku z okolního prostředí. Podle jejich zjištění za jedním z pěti výskytů rakoviny stojí právě tyto směsi.

Problematikou vlivu chemikálií přijímaných z okolního prostředí na vznik a progresi nádorového bujení se vědecké skupiny zabývaly poprvé. Mezi tyto chemikálie patří těžké kovy, přídavné látky například ve výrobě plastů nebo látky přijímané v potravě i řadě léčiv. Z tisíce běžných chemikálií vybrali experti 85 prototypů. Karcinogeny se obvykle hodnotí tak, že se zkoumá jedna chemikálie, ve směsích ale zatím nikoliv.

„Vyhodnotili jsme vliv 85 chemikálií, u nichž byly známy indicie o jejich možných mutagenních a karcinogenních účincích, ale které v nízkých dávkách nejsou dosud považovány za karcinogenní. Zjistili jsme, že nejméně 50 z nich podporuje vznik a progresi nádorového bujení v koncentracích, v nichž jsou běžnou populací z prostředí přijímány," uvedl Petr Heneberg ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který se na studii podílel.

Nebezpečný koktejl

Významné je podle něj současné vystavení se více chemikáliím zároveň, přičemž jednotlivě každá z nich nemusí být v dané koncentraci karcinogenní. Má-li se tudíž podle závěru studie snížit výskyt rakoviny, musí se pochopit vliv směsí všudypřítomných chemikálií na její rozvoj.

„Poněvadž již existuje v našem životním prostředí tolik chemikálií, kterým se není možné vyhnout a jejichž již nízké koncentrace jsou přímo spojeny se vznikem rakoviny, naše zavedené metody testování chemikálií v izolaci, jedné po druhé, jsou zcela zastaralé," konstatoval hlavní autor studie z California Pacific Medical Center v San Francisku William Goodson.

Vědci se nyní snaží, aby se začal tento typ výzkumu cíleně financovat a vytvořila se nová grantová schémata v Americe i Evropské unii. Ta by mohla podpořit další výzkum. „Směsím chemikálií se lze vyhnout tím, že budou postupně zakazovány a nahrazovány těmi, které mají menší účinky. Typický je třeba v léčbě diabetu vývoj nových druhů náhrad inzulínu, ty s vedlejšími účinky se vyřazují z vývoje," dodal Heneberg.

ČTK

nahoru

Žena:

Proč není dobré tolerovat nevěru svého partnera

-

dnes 08:44 Důvěra je jeden z pilířů spokojeného vztahu. Pokud je...

Bezpečné cestování v těhotenství

-

dnes 07:19 Těhotenství představuje pro ženu zátěž. Proto by měla...

Fenomén selfie aneb Jak vypadat na fotkách co nejlépe

-

včera 11:43 Fenomén selfie zcela pohlcuje sociální sítě. Pokud...

O vyšetření mamografem se stále šíří řada nepravd a mýtů

-

včera 10:05 Rakovinou prsu u nás každoročně onemocní kolem 7000...

Tajná přání mužů aneb Co by ženy měly vědět

-

včera 08:46 Rozdílů mezi mužskou a ženskou sexualitou se dá nalézt...

Superpotraviny, díky kterým zhubnete

-

včera 07:21 Superpotraviny pomáhají udržovat zdravé kosti,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů