Ekonomika

Airbus a Boeing se na aerosalónu předhánějí v objednávkách

obrazek

Návštěvník aerosalónu fotí Airbus A380

FOTO: Pascal Rossignol, Reuters

18.6.2015 14:44 Evropský výrobce letecké techniky Airbus v souboji zakázek na mezinárodním aerosalónu u Paříže ve čtvrtek na poslední chvíli předstihl amerického konkurenta Boeing, ten ale získal na nové letouny o něco více potvrzených prodejních kontraktů. Celkově rivalové získali nečekaně více zakázek na své stroje než na loňské sesterské akci ve Farnborough u Londýna.

Boeing oznámil, že za čtyři obchodní dny aerosalónu na letišti Le Bourget dohodl celkové zakázky na 331 letadel v katalogové hodnotě 50,2 miliardy dolarů (1,2 biliónu Kč) ve srovnání se 421 objednávkami Airbusu za 57 miliard USD.

Boeing ale podepsal pevné zakázky na 145 strojů v částce 18,6 miliardy USD, zatímco Airbus nashromáždil potvrzené objednávky na 124 letadel v hodnotě 16,3 miliardy USD.

Pozorovatelé upozorňují, že oba výrobci počet a hodnotu zakázek na každoročně se střídajících aerosalonech u Londýna a u Paříže často nadhodnocují. Do celkového počtu zahrnují někdy už dříve oznámené objednávky a ceny uvádějí podle oficiálního ceníku, zatímco zákazníkům dávají výrazné slevy, které drží v tajnosti.

Vlevo Boeing 777-300ER, vpravo vojenský Airbus A400M

FOTO: Francois Mori, ČTK/AP

Airbus získal před rokem ve Farnborough celkové zakázky na 496 letounů v hodnotě 75 miliard dolarů, Boeing dostal objednávky na 201 letadel za celkem 40 miliard dolarů. Analytici přitom letos nečekali, že by letos oba výrobci získali zakázky na více než loňský počet takřka 700 letadel, protože vlna nákupů motivovaná nízkými úrokovými sazbami a vysokými cenami ropy začala odeznívat.

Výrobci letadel navíc začali mít kvůli přílivu zakázek opačný problém a stojí před těžkým úkolem vyrobit v příštích letech asi 12 tisíc letadel v celkové hodnotě 1,8 bilionu dolarů (43 biliónů Kč).

Výrobci vystavují dopravní i vojenská letadla. Na snímku armádní bezpilotní letoun Artemis

FOTO: Pascal Rossignol, Reuters

Airbus si na poslední chvíli zajistil celkové prvenství dohodou s maďarskými nízkonákladovými aeroliniemi Wizz Air. Ty s ním podepsaly předběžnou dohodu na koupi 110 letadel Airbus A321neo v katalogové hodnotě 13,7 miliardy USD. Tato zakázka je zatím největší samostatnou objednávkou modelu A321neo.

Airbus letos před aerosalónem získal zakázky na 247 letadel, a vedl tak nad Boeingem, který jich měl 185. Za celý loňský rok však americký výrobce v prestižním souboji o zakázky zvítězil.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Čína a USA jsou na prahu obchodní války

-

včera 20:36 Spojené státy v pátek podaly u Světové obchodní...

Inspekce upozornila na falšovaný med, na etiketě je neexistující výrobce

-

včera 13:10 Státní potravinářská a zemědělská inspekce (SZPI)...

Akcie Facebooku klesly nejvíce za posledních šest let

-

včera 11:47 Akcie sociální sítě Facebook tento týden klesly o 13...

Venezuela kvůli hyperinflaci škrtne na bankovkách tři nuly

-

23.3. 20:58 Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil změnu v...

Trump nejprve mlžil, pak rozpočet podepsal. Ale prý už naposledy

-

23.3. 18:44 aktualizováno Americký prezident Donald Trump...

Kofole loni klesly tržby na sedm miliard

-

23.3. 17:30 aktualizováno Nápojářské skupině Kofola loni klesly...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby