Zahraniční

Putin: Rusy nikdo nikdy nepředělal a nepředělá k obrazu svému

obrazek

Ruský prezident Vladimir Putin při pátečním projevu v Kremlu

FOTO: Pavel Golovkin, ČTK/AP

12.6.2015 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin v projevu v den státního svátku apeloval na vlastenectví Rusů. Připomněl, že Rusy se nikdy nikomu nepodařilo předělat k obrazu svému a také se to nikdy nikomu nepovede. Země v pátek slaví Den Ruska, připomíná si 25 let od přijetí deklarace během rozpadu Sovětského svazu. Přijatá deklarace hlásala nadřazenost ruských zákonů nad sovětskými.

"Rusko nejenže překonalo nejtěžší zkoušky se ctí, nejenže za pouhé čtvrtstoletí uskutečnilo úspěšný průlom v demokracii a tržní ekonomice, ale ukázalo, že je moderní, otevřená a nezávislá země," řekl Putin.

Ideály vlastenectví jsou podle něj mezi Rusy natolik silné, že se "nikomu a nikdy nepovedlo a nepovede Rusko překódovat a předělat ke svému obrazu".

Ruský prezident Vladimir Putin, který svého času označil zánik Sovětského svazu za největší geopolitickou tragédii 20. století, v pátek uděloval státní ceny a opěvoval ruské vlastenectví.

Zadrželi Tolokonnikovou

Během oslav moskevská policie zatkla Naděždu Tolokonnikovou, někdejší členku skupiny Pussy Riot, která protestovala proti poměrům v zemi. V zelené vězeňské uniformě šila na ulici ruskou vlajku. Spolu s aktivistkou Katjou Nenaševovou chtěly podpořit vězněné ženy.

"Vyžehlila jsem si a oblékla uniformu, kterou jsem nosila během svého věznění v nápravném zařízení v Mordvinsku. Ale nedošili jsme (vlajku). Popadli nás za ruce a za nohy a vhodili do antona, kde teď sedíme," oznámila Tolokonnikovová.

Hezké počasí za každou cenu

V Moskvě se svátek slavil na dvou stovkách míst, mimo jiné se v parcích odehrávaly bezplatné koncerty, sportovní soutěže či promítání vlasteneckých filmů.

Na někdejším výstavišti úspěchů sovětského hospodářství byla zřízena městská pláž s bazény, hřišti i tanečním parketem. Zajistit hezké počasí v metropoli měly za úkol i vojenské letouny, připravené od časného rána rozehnat případná oblaka.

Podobné zásahy se pořádají ještě během květnové přehlídky a také na Den města, připadající na první sobotu v září.

Rusové neví, co se slaví

Jakkoli se dnešní svátek slaví pracovním volnem už od roku 1992 a od roku 2002 pod nynějším názvem Den Ruska, podle průzkumu státní agentury VCIOM tři čtvrtiny Rusů netuší, co slaví.

Pouze osm procent dotázaných uvedlo, že jde o výročí přijetí deklarace nezávislosti Ruska, další čtyři procenta správně tipla prohlášení státní svrchovanosti. Dalších 11 procent sice vědělo, co se stalo, ale uvedlo, že šlo o tragickou událost, znamenající začátek konce SSSR.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Českého řidiče, který s kamiónem spadl z mostu v Janově, propustili z nemocnice

-

dnes 10:42 aktualizováno Zraněný řidič kamiónu pražské dopravní...

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Rozhodnuto. Zbytek janovského mostu půjde k zemi co nejdřív

-

dnes 09:17 Příkaz ke stržení mostu v Janově, jehož zbytek začal v...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...

V Drážďanech byla znásilněna Češka

-

dnes 06:13 aktualizováno Neznámý útočník znásilnil v Drážďanech...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů