Ekonomika

OPEC podle delegátů těžební limit ropy zřejmě nesníží

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Jo Yong-hak, Reuters

31.5.2015 23:16 Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nechá na svém pátečním zasedání současný limit těžby ropy zřejmě beze změn. Agentuře Reuters to v neděli řekl významný delegát OPEC z oblasti Perského zálivu. Trh s ropou se podle něj zdá být v dobré kondici a lze očekávat, že ceny ropy se později začnou opět zvyšovat. OPEC bude o těžební politice jednat 5. června ve Vídni.

Případné snížení těžebního limitu by mohlo podpořit růst cen této strategicky důležité suroviny, řekl delegát. Podle něj ale takový krok není pravděpodobný ze dvou důvodů. Prvním z nich je Rusko a další země mimo OPEC, které vyjádřily neochotu, pokud jde o spolupráci na jakémkoli snížení limitu. Druhým důvodem je zotavování trhu, jehož kondice se podle činitele zdá být dobrá.

Světové ceny ropy ve druhé polovině loňského roku prudce klesly kvůli převisu nabídky nad poptávkou, který je zejména důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Letos v lednu cena ropy Brent spadla na téměř šestileté minimum kolem 45 dolarů za barel. Od té doby ale na trzích nastalo mírné oživení a Brent se nyní pohybuje kolem 65 dolarů za barel.

OPEC už loni v listopadu rozhodl ponechat svůj celkový limit pro těžbu ropy beze změny na 30 miliónech barelů za den. Tento krok se obecně vysvětloval jako snaha členů OPEC bojovat s konkurenty o podíl na trhu. K letošnímu zotavení přispěly náznaky zpomalování těžby v USA a nečekaně rychlejší růst spotřeby suroviny.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Stát mladým lidem nabídne půjčky na bydlení až dva milióny

-

dnes 13:52 Zhruba 325 až 2160 vyvolených mladých domácností by od...

Nezodpovědné, neobhajitelné. Analytici cupují návrh rozpočtu s deficitem 50 miliard

-

dnes 11:58 Navrhovat v době ekonomické konjunktury rozpočet se...

Obchody Albert v Česku loni zvýšily zisk na 170 miliónů Kč

-

dnes 11:22 Zisk obchodního řetězce Albert v Česku loni stoupl na...

Trump stupňuje obchodní válku, plánuje uvalit clo na další čínské zboží

-

dnes 06:10 Americký prezident Donald Trump požádal Úřad obchodního...

Audi dočasně povede dosavadní šéf prodeje

-

včera 14:55 aktualizováno Dozorčí rada Audi podle informací DPA...

Prazdroj rozšířil výrobu o třetinu, očekává růst exportu do Asie

-

včera 13:44 Video: Plzeňský Prazdroj rozšířil výrobu svého...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů